BRATISLAVA. Používanie bezpilotných lietadiel je prostriedok, nie politika. Politikou je zabíjanie na objednávku. Týmito slovami sa začína séria článkov o americkom programe využívania bezpilotných lietadiel, ktoré zverejnil portál Intercept pod vedením publicistu Glenna Greenwalda.
Na základe uniknutých dokumentov americkej vlády ukazuje príbehy ľudí, ktorí sa stali obeťami útokov, spôsob, ako sa ciele vyberajú, aj to, že ani Američania často nevedia, koho zabili.
Pripomína to sériu dokumentov o sledovaní americkou Národnou bezpečnostnou agentúrou, ktoré pred dvomi rokmi zverejnil Edward Snowden. Aj na tejto kauze pracoval Greenwald.
Dron zabil hlavného hackera Islamského štátu, kradol dáta aj BlairoviČítajte
Útočíme na gangstrov
Karíb Muník bol nižším veliteľom Talibanu v afganskej provincii Kunar. Američania zvažovali možné dôsledky jeho zabitia z pohľadu mediálneho pokrytia, dosahu na miestnych ľudí či politické problémy. Vo všetkých troch ukazovateľoch usúdili, že väčší problém nehrozí. Prezident ho schválil ako terč útoku bezpilotného lietadla.
Sledovali ho niekoľko dní a potom zasiahli. Po piatich dňoch NATO zverejnilo, že zomrel. Či sa to stalo priamo pri útoku, alebo proti nemu nasadili aj špeciálne pozemné jednotky, nie je známe. Ani to, či pôvodný útok zo vzduchu zasiahol správny terč.
Tento prípad z novembra 2012 hovorí veľa o americkom programe, ktorý využívajú armáda aj tajná služba CIA. Útoky zo vzduchu nie sú stopercentné, často sa terče vyberajú podľa nie celkom jasných postupov. Zhora sa nedá ani stopercentne overiť, či lietadlo zasahuje proti skutočnému terču.
A najmä ukazuje, že obeťami útokov ani zďaleka nie sú vždy ľudia, ktorí priamo ohrozujú americké životy, ako opakuje oficiálna americká rétorika.
„Najlepšie trénovaná sila sveta zasahuje proti pouličným gangstrom,“ citujú New York Times bývalého člena elitných jednotiek SEALS Team 6. Podobné operácie sa podľa neho dejú minimálne od roku 2010.
Dopravný úrad stanovil pravidlá pre drony. Hrozí aj pokutamiČítajte
Príliš málo jackpotov
Bezpilotné lietadlá nezasahujú len proti teroristom prepojeným na al-Káidu, ktorí sa priamo vyhrážajú útokom na Američanov, ale aj proti miestnym milíciám, ktoré nemajú medzinárodné ambície. Tie tvoria väčšinu cieľov v Afganistane. Intercept spomína aj misiu Haymaker, počas ktorej Američania päť mesiacov útočili na ciele v Afganistane. Za ten čas zabili dvesto ľudí, z toho 35 „jackpotov“, teda určených cieľov.
Zvyšných označili za „bojovníkov zabitých v akcii“. Práve toto slovné spojenie je v skutočnosti často eufemizmom pre mŕtvych, o ktorých Američania nič nevedia.
Toto označenie totiž platí dovtedy, kým sa nepotvrdí, že bojovníkmi neboli. Akási posmrtná prezumpcia viny. Často sa tam ocitnú ľudia, ktorí boli skrátka v blízkosti „legitímneho cieľa“.