Kyjev 4. februára (TASR) - Postupná realizácia politickej reformy na Ukrajine by mala prebiehať v troch etapách a skončiť do roku 2010. Jej obsahom má byť prechod k parlamentno-prezidentskému systému moci, súčinnosť parlamentu a vlády, čisto proporcionálny spôsob volieb do parlamentu, priama voľba hláv štátnych úradov v regiónoch a zmena územno-správneho členenia. Informoval o tom dnes pri okrúhlom stole o politickej reforme riaditeľ Národného inštitútu strategických štúdií (NISI) Anatolij Haľčinskyj.
Prvá etapa by sa mala uskutočniť do prezidentských volieb na jeseň 2004. Ráta sa s tým, že ústavné zmeny prenesú viaceré právomoci hlavy štátu na parlament a vládu. Nástupca terajšieho prezidenta Leonida Kučmu po uplynutí jeho druhého mandátu by sa mal voliť už podľa kritérií a požiadaviek nového modelu politického systému.
Do roku 2006, keď sa majú konať najbližšie parlamentné voľby, plánujú zaviesť na Ukrajine výhradne pomerný volebný systém. Uvažuje sa aj o vytvorení druhej komory zákonodarného orgánu, ktorý má v súčasnosti 450 poslancov, volených rovnomerne po 225 členov na kandidátkach strán a blokov a v jednomandátových volebných obvodoch.
Uskutočnenie nového územno-správneho rozdelenia krajiny má nahradiť terajšie administratívne členenie na 24 oblastí Autonómnou republikou Krym, Kyjev a Sevastopoľ. Toto opatrenie spolu so zavedením volieb hláv štátnych úradov v regiónoch namiesto menovania prezidentom má byť pripravené do roku 2010.
Politológ Volodymyr Polochalo tvrdí, že hovoriť v súčasnosti o uplatnení politickej reformy v krajine je nereálne a abstraktné. "Možno hovoriť o politickej konjunktúre pred prezidentskými voľbami, o zámeroch prezidenta a jeho okolia, ktorí chcú vytvoriť podmienky pre uspokojenie vlastných záujmov," dodal Polochalo.
Kľúčovým momentom podľa experta Vadyma Karaseva musí byť radikálna reforma činnosti parlamentu. Vládu by mala formovať koalícia, založená stranou s najväčším počtom hlasov.
Riaditeľ ukrajinského oddelenia Medzinárodného inštitútu humanitárno-politických štúdií Volodymyr Malynkovyč uviedol, že najskôr treba riešiť otázku o prechode na pomerný systém parlamentných volieb. S výnimkou sociálnych demokratov prakticky žiadna proprezidentská strana samostatne nedokáže prejsť do parlamentu. Bez proporciálneho systému sa podnikatelia ďalej budú spoliehať na individuálne obvody a nebudú podporovať formovanie strán. Vytvárať koaličnú vládu by mala strana s najväčším množstvom hlasov a nie parlamentná väčšina. Ak sa vládu sformovať nepodarí, kandidáta na premiéra by mal predložiť prezident.
(spolupracovník TASR Martin Benko) ed