Moskva/Soul 4. februára (TASR) - Rusko je proti zvýšeniu počtu amerických jednotiek na Kórejskom polostrove alebo v jeho okolí. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zahraničných vecí, podľa ktorého by posilnenie americkej prítomnosti zohralo zápornú úlohu a neprinieslo žiaduce riešenie, mohlo by však vyprovokovať reakciu.
Ruské ministerstvo dnes tiež varovalo, že postúpenie otázky rozporov okolo severokórejského jadrového programu Bezpečnostnej rade OSN by bolo v súčasnosti kontraproduktívne. Moskva stále verí, že možnosti diplomatického dialógu medzi zúčastnenými stranami nie sú vyčerpané.
Rada Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) by mala o kríze hovoriť na budúcu stredu na stretnutí vo Viedni. Jej členovia by mohli v súlade s požiadavkami USA rozhodnúť, že záležitosť postúpia BR OSN, ktorá môže na Pchjongjang uvaliť sankcie.
KĽDR podmieňuje zrušenie nukleárneho programu zmluvou o neútočení od USA a trvá na tom, že krízu možno vyriešiť len priamymi rozhovormi s Washingtonom. Rusko, ktoré by podľa predpokladov malo mať vplyv na komunistický štát, vyzvalo obe strany na dialóg.
Hlavný veliteľ amerických síl v Južnej Kórei medzitým dnes oznámil, že napriek prehlbujúcej sa kríze nepožiadal o posily. Generál Leon J. LaPorte tiež v najbližšom neočakáva žiadne zmeny veľkosti jeho oddielov, ktoré momentálne tvorí asi 37.000 vojakov.
Americkí predstavitelia predtým informovali, že minister obrany Donald Rumsfeld zvažuje vyslanie lietadlovej lode do vôd pri Kórejskom polostrove a zvýšenie počtu bombardérov na ostrove Guam s cieľom odradiť KĽDR od provokácií v prípade vojny v Iraku.
LaPorte nereagoval na správy amerických médií o tom, že Pentagón sa rozhodol vyslať do západného Tichomoria ďalšie bombardéry B-1 a stíhačky F-16. Dodal však, že spoločné americko-juhokórejské veliteľstvo neustále sleduje vývoj na polostrove a udržiava stav pripravenosti kvôli zabezpečeniu odstrašenia a zachovaniu mieru.