Brusel 4. februára (TASR) - Grécke predsedníctvo v EÚ v podstate získalo podporu členských krajín pre zorganizovanie mimoriadneho summitu o irackej kríze, Atény však zatiaľ žiadne rozhodnutie neprijali. Uviedli to dnes v Bruseli grécke diplomatické zdroje.
Odozva z hlavných miest pätnástky na myšlienku zvolať summit, ktorého cieľom by bolo prijať spoločný postoj EÚ k situácii v Iraku, bola prevažne priaznivá, hoci niekoľko členských štátov by uprednostnilo schôdzku na úrovni ministrov zahraničných vecí, dodali zdroje.
Žiadna z členských krajín podľa diplomatov už nepovažuje za potrebné diskutovať o zvolaní summitu ešte raz, ak ho grécke predsedníctvo bude považovať za potrebné.
V každom prípade však Atény neprijmú rozhodnutie o zvolaní mimoriadnej schôdzky skôr, ako americký minister zahraničia Colin Powell predstaví v stredu v Bezpečnostnej rade OSN dôkazy proti Iraku.
Šéf gréckej diplomacie Jorgos Papandreu bude v stredu v New Yorku, kde sa stretne aj s predstaviteľmi štyroch krajín EÚ zastúpených v BR OSN - Veľkej Británie, Francúzska, Nemecka a Španielska.
Prípadný summit pätnástky, na ktorý by zrejme dostali pozvanie aj predstavitelia 13 kandidátskych krajín, by sa mohol konať v polovici februára zrejme v Bruseli. Niektoré zdroje však očakávajú, že by to mohlo byť už tento piatok.
Európska únia nie je jednotná v otázke irackej krízy a názory jej jednotlivých členov na to, či ju treba riešiť vojenskou alebo mierovou cestou, sa značne rozchádzajú.
Kým päť členských a štyri kandidátske krajiny EÚ podpísali spoločný list podporujúci politiku USA, ktoré sa vyhrážajú použitím sily, Francúzsko a Nemecko sú proti ponáhľaniu sa do vojny a uprednostňujú dôkladné zbrojné inšpekcie OSN a diplomatický dialóg.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel