Štátne zastupiteľstvo nechce povedať, koľko ľudí zadržalo, ani s čím veľká razia súvisí.
PRAHA, BRATISLAVA. Pred domom zaparkovali tri policajné autá, dnu vošiel muž s policajnou páskou, videokamerou a potom aj s objemným kufríkom.
Takto sa v utorok ráno začala razia v dome muža, ktorého ešte pred pár rokmi médiá zaraďovali medzi nedotknuteľné šedé eminencie českej politiky. Teraz Ivan Langer, bývalý minister vnútra a podpredseda ODS, čelí vyšetrovaniu za údajnú korupciu.

Protagonisti sa nemenia
Nejde len o neho. Po dvoch rokoch Česko včera zažilo ďalšiu veľkú policajnú operáciu, ktorá sa sústredila na Prahu a na Olomoucký kraj. Vtedy bol cieľom najmä úrad vlády, čo neskôr položila kabinet Petra Nečasa, teraz je to bližšie neidentifikovaný počet podozrivých.
Vyšetrovatelia nechcú prezradiť ani to, čoho sa zatýkanie týka, urobia tak vraj až po začiatku trestného stíhania.
Jeho hlavní protagonisti sú však rovnakí ako v júni 2013 – olomoucký vrchný štátny zástupca Ivo Ištvan a šéf Úradu pre obzvlášť závažnú trestnú činnosť Robert Šlachta.
„Na veci pracujeme už niekoľko mesiacov,“ povedal stručne novinárom Ištvan, ktorého kritizovali, že vyšetrovanie pred dvomi rokmi prehnal a do väzby dostal aj ľudí, u ktorých súdy vinu nepotvrdili.
Podľa Českej televízie je centrom prípadu predaj solárnej elektrárne v juhočeskom Ševětíne.
Projekt vznikol už pred šiestimi rokmi, keď sa vďaka štedrým dotáciám stal z fotovoltaických elektrární výnosný biznis. Ševětín je dnes treťou najväčšou solárnou elektrárňou v krajine a vyrába elektrinu pre osem tisíc domácnosti. Elektráreň kúpil pološtátny ČEZ za takmer tri miliardy korún.

Stratené milióny
Časopis Respekt nedávno napísal, že pri výstavbe parku v Ševětíne zmizlo sto miliónov korún. Rovnakú sumu detektívi zmrazili na účte jedného z hlavných garantov stavby, olomouckej firmy IES Recycling, píše Idnes.cz.
Stalo sa tak pre podozrenie, že ČEZ platila za nadpráce na stavbe, ktoré sa nikdy neuskutočnili.
Druhým garantom projektu bola firma Mapro a tá vraj posielala desiatky miliónov korún pražskej advokátskej firme. A práve v nej od roku 2010 figuruje aj Langer.
Nejde len o neho, Šlachtova protikorupčná jednotka zasahovala aj na krajskom riaditeľstve olomouckej polície. Zapečatili niekoľko kancelárií a vykonali tam výsluchy. Vyšetrujú aj námestníka miestneho policajného riaditeľa či šéfa hospodárskej kriminálky.
Policajti zasahovali aj v sídle olomouckého kraja, hovorí sa o napojení miestnych politikov a policajných funkcionárov na pochybné obchody.
ODS na pokraji
„Úkony boli zamerané na jeden policajný útvar s celorepublikovou pôsobnosťou spadajúcu pod prezídium a jedno krajské riaditeľstvo,“ potvrdil policajný prezident Tomáš Tuhý. Zatiaľ nikoho neobvinili, o podrobnostiach vraj bude informovať do troch dní.
Ide o tretí väčší zásah proti českým vrcholovým politikom v posledných rokoch. V roku 2012 skončil vo väzbe stredočeský hajtman a jedna z kľúčových postáv ČSSD David Rath, ktorého za korupciu zatiaľ neprávoplatne odsúdili na osem a pol roka.
Zásah pred dvomi rokmi viedol k pádu pravicovej vlády pod vedením ODS a k predčasným voľbám. Pravicová ODS po nich skončila v opozícii s preferenciami len tesne nad hranicou zvoliteľnosti.