SME

Boeing nad Ukrajinou zostrelil Buk, potvrdili Holanďania

Kto raketu 17. júla 2014 vypálil, zatiaľ vyšetrovatelia nepovedali.

Časť zrekonštruovaného zostrelenéhho lietadla spoločnosti Malaysia Airlines.Časť zrekonštruovaného zostrelenéhho lietadla spoločnosti Malaysia Airlines. (Zdroj: SITA/AP)

HAAG, BRATISLAVA. Lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines s 298 osobami na palube zostrelila raketa BUK ruskej výroby. Vo svojej dlhoočakávanej správe to tvrdia holandskí vyšetrovatelia.

Prečítajte si tiež: Svet si pripomína tragédiu letu MH17. Po roku sa objavilo nové video Čítajte 

Páchateľ je stále neznámy

Holandskí vyšetrovatelia sa zatiaľ nezaoberajú tým, kto raketu vypálil. Majú na to odpovedať až neskôr.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek tomu, že Holandská rada pre bezpečnosť (OVV) odmietla ďalšie špekulácie o presnom určení miesta, odkiaľ bola raketa systému protivzdušnej obrany Buk vypálená, celú oblasť, ktorú OVV identifikovala, ovládali v čase zostrelenia lietadla, teda v júli 2014, proruskí separatisti, informovala AP.

SkryťVypnúť reklamu

Medzinárodný tím právnikov vedúcich vyšetrovanie však uviedol, že identifikoval "záujmové osoby", píše agentúra Reuters. Ich mená taktiež neuviedli.

Podľa expertov bude ich práca pokračovať aj v roku 2016, pretože vyšetrovanie prípadu je založené najmä na výpovediach očitých svedkov, ktorých získavanie je mimoriadne náročné.

"Takých svedkov nie je ľahké nájsť, a už vôbec nie je ľahké nájsť takých, ktorí by boli ochotní vypovedať v bezpečnom prostredí," uvádza sa podľa agentúry AP vo vyhlásení právnych expertov, ktorých úlohou je dostať osoby zodpovedné za zostrelenie malajzijského lietadla pred súd.

Ukrajinci aj Rusi

Systém BUK majú údajne vo výzbroji proruskí povstalci, ktorí vtedy bojovali na východnej Ukrajine, kde k nešťastiu prišlo. Má ho však aj ukrajinská aj ruská armáda.

SkryťVypnúť reklamu

Správa, ktorú Holanďania zverejnili, odpovedala na štyri základné otázky.

Okrem prvej, teda akým typom rakety bolo lietadlo zostrelené, ešte aj na to, prečo museli príbuzní obetí čakať až štyri dni, kým úrady oficiálne potvrdili, kto bol v čase zrážky na palube.

Takisto aj na to, prečo lietadlo vôbec letelo nad konfliktnou zónou. Príbuzných zaujíma aj odpoveď na otázku, čo sa s ľuďmi na palube dialo okamžite po zrážke a kedy stratili vedomie.

V správe vyšetrovateľov sa tiež uvádza, že civilnému lietadlu nemalo byť nikdy povolené lietať nad touto oblasťou a Ukrajina mala povinnosť svoj vzdušný priestor pre civilné letectvo uzavrieť.

Správa uvádza, že štáty zasiahnuté občianskymi konfliktami musia v budúcnosti urobiť viac pre ochranu cestujúcich v civilných lietadlách.

SkryťVypnúť reklamu

Medzinárodný tím právnikov vedúcich vyšetrovanie však uviedol, že identifikoval "záujmové osoby", píše agentúra Reuters.

Načítavam video...

Zomreli takmer okamžite po zásahu

Vyšetrovatelia pri tejto príležitosti novinárom predstavili zrekonštruovanú prednú časť malajzijského Boeingu 777.

Časti nosa lietadla, kabíny a biznis triedy, s jasnými znakmi po prederavení, boli zrekonštruované zo zozbieraných fragmentov lietadla získaného z územia jeho dopadu.

Rodiny obetí boli v utorok pozvané na leteckú základňu a informované ako prvé o príčinách havárie a tiež o príčine smrti ich blízkych. Na základe vykonaných pitiev sa zistilo, že cestujúci na palube stratili vedomie alebo zomreli počas niekoľkých sekúnd.

Rob Fredriksz, ktorého syn Bryce bol na palube zostreleného lietadla, pre agentúru AP uviedol, že sa mu uľavilo, keď sa dozvedel, že jeho syn, podobne ako ostatní cestujúci na palube, zomrel takmer okamžite po zásahu lietadla raketou.

SkryťVypnúť reklamu

Holanďania vinu za nehodu nepriamo - a aspoň čiastočne pripisujú Ukrajincom. "Zodpovednosť za lietadlo, ktoré prelietava nad konkrétnym štátom, má daný štát," píše sa v správe. Upozorňujú tiež na to, že tri dni pred tragédiou MH-17 prišlo v podobnej oblasti k zostreleniu dvoch armádnych lietadiel, aj keď iným typom raketového systému.

web-buk_res.jpg

Kliknite pre zväčšenie

Rusko: Ak to bol Buk, vypálili ho Ukrajinci

Ruská štátna spoločnosť na výrobu rakiet Almaz-Antej výrobu rakiet Almaz-Antej v utorok informovala, že jej vlastné vyšetrovanie kauzy protirečí záverom holandských vyšetrovateľov.

Firma urobila modelovú simuláciu, ako aj simuláciu naživo, pri ktorej bolo použité vyradené lietadlo IL-86, veľkosťou podobné boeingu, píše agentúra AP. Z oboch simulácií a analýzy ich výsledkov údajne vyplýva, raketa, ktorou bolo lietadlo zostrelené, nemohla byť vypálená z obce Snižne, ako to tvrdili predstavitelia Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky modelovej simulácie havárie boeingu potvrdzujú, že lietadlo nezostrelili proruskí povstalci, ale strela bola vypálená z územia kontrolovaného provládnymi silami - z oblasti obce Zaroščenske.

Tragická udalosť prispela k zhoršeniu vzťahov medzi Ruskom a Západom - najvýraznejšiemu od čias studenej vojny.

Načítavam video...

USA správu privítali, Rusi sú kritickí

Spojené štáty privítali záverečnú správu o príčinách zostrelenia lietadla Malaysia Airlines. Rusko naopak závery vyšetrovania odmietlo ako skreslené, oznámila agentúra Reuters.

Biely dom zhodnotil zverejnenie správy za "dôležitý medzník" na ceste k potrestaniu osôb zodpovedných za tragédiu letu MH17.

"Spojené štáty budú plne podporovať všetky snahy smerujúce k tomu, aby boli zodpovedné osoby privedené pred spravodlivosť," uviedol vo vyhlásení Ned Price, hovorca Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho slov Washington ani vo svetle zistení vyšetrovateľov nemusí meniť nič na svojom pôvodnom stanovisku, že let MH17 zlikvidovala strela zem-vzduch vystrelená z územia kontrolovaného povstalcami na východe Ukrajiny.

Rezort ruskej diplomacie naopak na zverejnenie správy reagoval kriticky. Vyšetrovanie, ktoré viedla Holandská rada pre bezpečnosť, označil za neobjektívne a nedostatočne komplexné.

"Existuje zrejmý pokus o vyvodenie skreslených záverov a o vykonanie politických príkazov," vyhlásil námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.

Moskva sa podľa neho dlhodobo, ale neúspešne snažila o to, aby bolo vyšetrovanie celého prípadu komplexné a neskreslené a aby sa v ňom brali do úvahy všetky informácie poskytnuté ruskou stranou.

SkryťVypnúť reklamu

tasr

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 935
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 343
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 740
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 075
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 162
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 054
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 880
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 445
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenská tenistka Rebecca Šramková.

Ak sa nezmenia nominácie, v Bratislave si slovenská singlová jednotka Rebecca Šramková zmeria sily s Dánkou Clarou Tausonovou a Američankou Jessicou Pegulovou.


SITA
Carlos Sainz.

V talianskom tíme pôsobil od roku 2021 do konca minulej sezóny ako tímový kolega Charlesa Leclerca.


SITA
Slovenský futbalista Peter Pekarík.

Stále má chuť hrať za reprezentáciu.


Kevin De Bruyne

V klube pôsobil od augusta 2015.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu