TEHERÁN. Iránsky parlament schválil v utorok jadrovú dohodu dosiahnutú v júli so šiestimi svetovými veľmocami. Informovala o tom iránska štátna tlačová agentúra IRNA.
Dohoda zmierňuje napätie medzi Iránom a západnými veľmocami, ktoré Teherán podozrievali, že jeho nukleárny program je zameraný na vojenské ciele.
Jadrová dohoda s Iránom stojí na nádejiČítajte
Odpor
Parlament schválil zákon umožňujúci vláde realizovať jadrovú dohodu so svetovými veľmocami, ale požiadal, aby medzinárodní inšpektori mali iba obmedzený prístup do iránskych vojenských zariadení.
Niektorí zákonodarcovia sa stavali proti Spoločnému komplexnému akčnému plánu (JCPOA), ktorý vláda prezidenta Hasana Rúháního dosiahla so svetovými veľmocami 14. júla, a utorkové hlasovanie odstraňuje hlavnú prekážku v uplatňovaní dohody v praxi.
Výsledkom dohody má byť zrušenie sankcií uvalených na Irán, ak obmedzí svoj jadrový program a odpovie na otázky Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) o desiatkach podozrivých výskumných a vývojových projektov, ktoré Irán uskutočnil.
Irán už nebude izolovaný, ľudia oslavujú dohodu v uliciachČítajte
Požiadavka
Návrh zákona však obsahuje požiadavku, aby medzinárodné inšpekcie vo vojenských zariadeniach, zakotvené v jadrovej dohode, schvaľoval najvyšší iránsky bezpečnostný orgán. Z toho vyplýva možnosť, že ešte môžu nastať spory.
"Návrh zákona na zavedenie Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA) do praxe... bol dnes schválený na verejnom zasadnutí 161 hlasmi," napísala IRNA, ktorú citovala agentúra Reuters.
Proti návrhu hlasovalo 59 poslancov a zdržalo sa 13.
Návrh zákona pôjde teraz na konečné schválenie náboženskému orgánu a potom sa z neho stane zákon.
Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí, ktorý má posledné slovo v kľúčových politických otázkach, vyhlásil, že je na parlamente, či dohodu schváli alebo nie. Návrh zákona však musí ratifikovať Rada strážcov, ktorá dohliada na ústavnosť.
"Členovia parlamentu dnes urobili uvážené rozhodnutie, ktoré ukazuje, že rozumejú situácii krajiny," povedal hovorca vlády Mohammad Báker Nóbacht po hlasovaní na tlačovej konferencii vysielanej v televízii.
"Na základe náboženského dekrétu najvyššieho vodcu žiadna vláda v Iráne nemá právo vyrábať ani používať jadrové zbrane a vláda musí aktívne uplatňovať medzinárodnú politiku odzbrojenia," uvádza sa v návrhu zákona. Ten zároveň vyzýva vládu, aby pokračovala v rozvoji iránskej vojenskej sily, čo naznačuje, že Teherán si bude zachovávať aktívnu rolu v konfliktoch na Blízkom východe, kde jeho záujmy narážajú na záujmy Západu či veľmocí z oblasti Perzského zálivu.
Na utorkovom hlasovaní parlamentu bol prítomný aj minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf. Práve on a šéf americkej diplomacie John Kerry boli hlavnými vyjednávačmi na jadrových rokovaniach.