SME

Európska únia v Sýrii podporí iba politické riešenie pod dohľadom OSN

Niektoré krajiny EÚ sa netaja tým, že ruské vojenské aktivity v Sýrii škodia ich záujmom.

EÚ je hlboko znepokojená náletmi Ruska na pozície povstalcov v Sýrii.EÚ je hlboko znepokojená náletmi Ruska na pozície povstalcov v Sýrii. (Zdroj: TASR/AP)

LUXEMBURG. Nová situácia v Sýrii, ktorá nastala vstupom Ruskej federácie do tamojšieho konfliktu, bola hlavnou témou pondelňajších rokovaní európskych diplomatov v Luxemburgu.

Uviedol to minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák po skončení zasadnutia Rady EÚ pre zahraničnú politiku.

Z návrhu ich spoločného vyhlásenia, ktoré vopred získala agentúra Reuters vyplývalo, že šéfovia diplomacií EÚ zrejme odsúdia ruské nálety na pozície Západom podporovaných povstalcov v Sýrii a upozornia na riziko, že tieto nálety povedú k predĺženiu konfliktu.

Politické riešenie pod dohľadom OSN

Ministri zahraničných vecí EÚ diskutovali o novej situácii v Sýrii a zhodli sa na tom, že podporia iba politické riešenie, ktoré by sa malo realizovať pod dohľadom OSN a na základe ženevských mierových dohôd.

"Sú rôzne názory členských štátov, ako na túto situáciu reagovať, aj pokiaľ ide o Bašára Asada, či s ním teraz komunikovať alebo vôbec," povedal Lajčák.

Niektoré krajiny EÚ sa netaja tým, že ruské vojenské aktivity v Sýrii škodia ich záujmom, najmä keď ruská strana útočí aj na protiasadovských umiernených povstalcov.

Podľa Lajčáka v Sýrii dnes stoja proti sebe dve zoskupenia: na jednej strane medzinárodná koalícia vedená USA, ktorá chce zosadiť Asada; na strane druhej je tábor podporujúci sýrskeho prezidenta, ktorého súčasťou sú Rusko a Irán.

Pozícia Slovenska

Pozícia Slovenska vychádza z toho, že ak EÚ chce byť hráčom v tomto procese a pokiaľ chce politické riešenie, tak "nemáme možnosť nikoho z tohto procesu vylučovať".

Lajčák povedal, že EÚ sa nemôže orientovať len na tých, "ktorí sa nám páčia", ale aj na tých, ktorí majú potenciál byť súčasťou riešenia krízy v Sýrii a Ruská federácia ten potenciál má. A v súčasnosti aj sýrsky prezident Asad.

"Tak by mali byť súčasťou tohto procesu, rovnako tak ako Irán, Turecko, Saudská Arábia a ďalšie krajiny. Dnes riešme hlavne to, aby sme zastavili krviprelievanie a aby sme spustili politické riešenie krízy," skonštatoval Lajčák.

"Naša pozícia je, že toto neprispieva riešeniu, správne riešenie je za rokovacím stolom," vysvetlil Lajčák pozíciu SR.

Ruské nálety podkopávajú politický proces

Návrh vyhlásenia pripravili veľvyslanci členských štátov EÚ. Upozorňujú v ňom, že terčom ruských náletov nie sú len pozície Islamského štátu a iných organizácií, ktoré OSN označuje za teroristické, ale aj jednotky umiernenej opozície.

Ruské nálety tak podkopávajú politický proces v Sýrii, zhoršujú humanitárnu situáciu a vedú k radikalizácii islamistov, píše sa v návrhu.

Podľa Luxemburska, ktoré tento polrok predsedá Európskej únii, ruské nálety by mohli mať nebezpečné dôsledky pre vývoj v Sýrii: existuje totiž nebezpečenstvo, že stovky Sýrčanov sa vydajú "na cestu do exilu práve kvôli nekoordinovanému bombardovaniu."

Útoky Ruska na pozície aj iných povstaleckých skupín, nielen džihádistov, odsudzuje rozhodne aj Francúzsko.

Pred poslancami Parlamentného zhromaždenia NATO v nórskom meste Stavanger vyslovil svoje obavy aj generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg. Podľa neho by Rusko malo zohrávať konštruktívnu úlohu v boji proti Islamskému štátu.

"Podpora Asadovho režimu nie je konštruktívna - len predlžuje vojnu v Sýrii," upozornil Stoltenberg. Súčasne uviedol, že neexistujú plány na vyslanie jednotiek NATO do Sýrie.

Asadova úloha

Ďalšou dôležitou témou dnešného rokovania v Luxemburgu bude aj rola sýrskeho prezidenta Bašára Asada, v ktorom členské štáty nezastávajú jednotný postoj: časť krajín vystupuje za rokovania so súčasným režimom, iné štáty - napríklad Francúzsko - tento návrh rozhodne odmietajú.

Britský minister zahraničných vecí Philip Hammond tiež považuje za nemožné spolupracovať s Asadom. Uviedol však, že EÚ by sa mohla zhodnúť na podmienkach a harmonograme jeho odchodu z politickej scény. Západné médiá tak pripúšťajú, že EÚ by mohla zatiaľ aj netrvať na Asadovom okamžitom odchode.

Európsky úrad upozorňuje na ruské rakety

Európska agentúra pre bezpečnosť letectva vydala oznam pre aerolínie a príslušné orgány, upozorňujúci na prelety ruských rakiet cez vzdušný priestor Iránu a Iraku.

Dokument s piatkovým dátumom, o ktorom informuje agentúra AP, zverejnila po tom, ako Rusko zo svojich vojnových lodí v Kaspickom mori vypálilo minulý týždeň okrídlené rakety na Sýriu. Takéto strely podľa EASA pred zasiahnutím cieľa "nutne križujú vzdušný priestor nad Kaspickým morom, Iránom a Irakom", nedosahujú však výškové hladiny využívané pre komerčné lety.

Úrad EÚ pre bezpečnosť civilného letectva prostredníctvom svojho bulletinu informuje používateľov vzdušného priestoru v danej oblasti o potenciálnom nebezpečenstve, zatiaľ však konkrétne odporúčania nevydáva. V prípade získania "špecifickejších informácií" plánuje oznam doplniť.

tasr

Témou bola aj migračná kríza

Druhou hlavnou témou rokovaní diplomatov EÚ bola migračná kríza.

Ministri sa sústredili na vonkajšie aspekty migrácie, s dôrazom na lepšiu ochranu vonkajších hraníc únie, sfunkčnenie návratovej politiky, posilnenia agentúry Frontex a zvýšenia spolupráce v tejto oblasti s tretími krajinami, ako sú Turecko, Jordánsko a Libanon ale aj Srbsko a Macedónsko.

Diplomati EÚ sa sústredili aj na prípravy novembrového summitu EÚ-Afrika v La Vallette, kde hovorili, aké sú očakávania Európanov a čo EÚ môže ponúknuť svojim africkým partnerom pri riešení migračnej krízy.

tasr

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 755
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 542
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 447
  4. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 573
  5. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 466
  6. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 413
  7. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 184
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 020
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Futbalisti ŠK ODEVA Lipany.

Z postupu do finále sa napriek prehre tešia futbalisti Ružomberka.


a 1 ďalší
Novak Djokovič v semifinále turnaja ATP Monte Carlo 2024.

Pomôže Djokovičovi k prvému tohtoročnému titulu nový tréner?


Václav Dobeš a 1 ďalší
Jana Stepanenková.

Snažila sa takto získať prostriedky na protézu pre ťažko zraneného vojaka.


SITA
Na hrách v Tokiu sa predstavilo 41 slovenských športovcov. V Paríži 2024 ich bude menej.

Miestenku na hry v Paríži má istú zatiaľ len 14 Slovákov.


SkryťZatvoriť reklamu