Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom.
MINSK, BRATISLAVA. Ešte pred pár dňami sa Bielorusko na titulných stránkach novín spomínalo v inej súvislosti - novinárka a spisovateľka Svetlana Alexijovičová vyhrala tohtoročnú Nobelovu cenu za literatúru. Svoju vlasť v dielach vykresľuje ako “tichú diktatúru” a tvrdí, že Alexandrovi Lukašenkovi nemožno dôverovať. Ani jedna z jej kníh v Bielorusku nevyšla.
Dnes je krajina na pretrase opäť. Lukašenko v nedeľu vyhral voľby, prezidentom Bieloruska sa stane po piaty raz. Prezidenta pritom začali prezývať posledným diktátorom Európy už pred desiatimi rokmi.
Prečítajte si tiež:
Lukašenko má vo voľbách troch konkurentov. Formálnych
Belarus election: Alexander Lukashenko expected to win http://t.co/QEAw8KwmPu
— The Guardian (@guardian) 11. Říjen 2015 Len formálni súperi Znovuzvolený prezident získal od voličov 83,5 percent hlasov, čím ešte prekonal výsledok z volieb pred piatimi rokmi. Vtedy ich vyhral s 80 percentami.
Ani jeden z trojice jeho protikandidátov nezískal viac ako 5 percent podpory. Už pred voľbami sa však hovorilo o tom, že všetci z nich sú len formálnymi protivníkmi. Aj najsilnejšia z nich, politička Taťjana Korotkevičová, hovorila o voľbách ako o vopred prehratom boji.
“Keď sme s kampaňou začínali, mala som podporu dve percentá. Bolo by čudné teraz tvrdiť, že chceme vyhrať,” povedala opozičná aktivistka hnutia “Povedz pravdu”.
Aj takýto zdrvujúci výsledok všetkých Lukašenkových protivníkov zrejme možno považovať za šťastnejší, ako ten osud, ktorý čakal jeho protikandidátov pri posledných voľbách. Vtedy popredných opozičných predstaviteľov obvinili z najrôznejších prehreškov proti krajine - napríklad z povzbudzovania k násilným protestom či pokusov o štátny prevrat.
Bielorusko je funkčná krajina Po rozhodnutí uväzniť protikandidátov nasledovali v Minsku masové vzbury. O podobné protesty boli snahy aj v nedeľu, protestujúcich sa však zďaleka nezišlo toľko, ako v roku 2010. Voľby sa totiž odohrávajú v čase, kedy Alexander Lukašenko znova získava na popularite.
To, že je prezident skutočne populárnym, priznávajú aj jeho najväčší kritici.
“Nezamestnanosť je nízka, zdravotná starostlivosť je zadarmo - je to funkčná krajina,” hovorí podľa BBC riaditeľ think-tanku Bieloruský inštitút pre strategické štúdie Alexej Pikulik.
On sám trpel pod Lukašenkovým režimom - kvôli jeho práci ho zatkli a poslali do vyhnanstva. Aj on však priznáva, že ľudia prezidenta rozhodne majú radi. Za dôvod označuje to, že Bielorusi jednoducho nechcú riskovať žiaden konflikt, chcú žiť pokojne.
“Hlavná myšlienka, ktorú Lukašenko hlása, je: ‘So mnou bude Bielorusko stabilná, nezávislá krajina,” pokračuje Pikulik.
Lukašenko na odchode z volebnej miestnosti po vhodení hlasovacieho lístka do urny. FOTO - SITA/AP
Voliť prišli rodiny s deťmi. FOTO - SITA/AP
Prezidentská kandidátka Taťjana Korotkevičová nebola podľa odhadov pre Lukašenka vážnou súperkou. FOTO - TASR/AP
Lepšie vzťahy so Západom Bieloruské voľby prišli v dobe, kedy sa zdá, že pomaly dochádza k otepľovaniu vzťahov bieloruského lídra s Európskou Úniou.
Možno tak súdiť podľa jeho kritiky vlaňajšieho anektovania ukrajinského Krymu Ruskom, hosťovania ukrajinských mieroých rozhovorov v Minsku, ale aj omilostenia šiestich opozičných politikov.
"Uskutočnili sme pred voľbami všetko, čo Západ chcel. Ak na Západe existuje želanie zlepšiť naše vzťahy, nikto a nič tomu nemôže zabrániť," vyhlásil Lukašenko, keď v nedeľu odovzdával svoj hlas.
Prezident okrem toho opätovne odmietol plány Moskvy na zriadenie ruskej leteckej základne v Bielorusku. Dodal, že o tejto otázke bude hovoriť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Súčasne však potvrdil, že má s Ruskom naďalej dobré vzťahy: "Nielenže ostávame pre Rusko priateľskou krajinou, je to naša najbližšia bratská krajina."
Kto hlasy spočíta Bieloruské voľby bez prekvapení - Lukašenko ostáva prezidentom. Neprekvapilo to ani laureátku Nobelovej ceny za literatúru. Kritička bieloruského režimu v sobotu povedala, že si je jeho výhrou istá.
V tejto súvislosti spomenula Svetlana Alexijovičová známy výrok bývalého sovietskeho diktátora Stalina - nezáleží na tom, kto hlasuje, ale kto hlasy spočíta.