ŠTOKHOLM. Švédsko stojí v súvislosti s utečeneckou vlnou pred jednou z najväčších humanitárnych výziev v histórii tejto severskej krajiny. Vyplýva to zo slov premiéra Stefana Löfvena na piatkovej tlačovej konferencii v Štokholme.
Podľa jeho slov požiadalo vo Švédsku v priebehu uplynulého týždňa o azyl takmer 9-tisíc ľudí, čiže viac ako kedykoľvek predtým.
Prečítajte si tiež:
Švédsko sa pripravuje na prílev imigrantov
Ubytovanie pre utečencov Ak by sa počet ilegálnych prisťahovalcov do krajiny zvyšoval rovnakým tempom aj naďalej, potom by škandinávska krajina musela ešte v tomto roku rátať s viac ako 150-tisíc žiadateľmi o azyl.
Predseda švédskej vlády dementoval informácie, v zmysle ktorých zvažuje jeho administratíva dočasné obnovenie hraničných kontrol náhodným spôsobom, ako to požadovala vodkyňa konzervatívnej opozície Anna Kinbergová-Batraová.
Za najdôležitejšiu úlohu súčasnosti označil Stefan Löfven zabezpečenie ubytovacích kapacít pre utečencov, v súvislosti s čím podľa vlastných slov nariadil ako dočasné riešenie postavenie vykurovateľných stanov pre žiadateľov o azyl.
Minister pre imigráciu Morgan Johansson však pripustil, že krajina disponuje iba 185 stanmi vhodnými na využitie v zimnom období s kapacitou iba asi tisíc osôb, preto bude musieť zabezpečiť ďalšie podobné stany, informovali svetové tlačové agentúry.
Sweden doubles its refugee forecast, saying it may receive 150,000 this year http://t.co/VVYbBEiDzz pic.twitter.com/DdNMBSQgYW
— Bloomberg Business (@business) 9. Říjen 2015 Pripravili väzenské priestory Švédska vláda, ktorá už upravila aj niekdajšie väzenské priestory na prenocovanie utečencov, nariadila regionálnym úradom, aby zmapovali situáciu v danej lokalite a zistili, v ktorých objektoch by sa dali umiestniť migranti.
Podľa tamojšieho migračného úradu by na celom území krajiny bolo potrebných asi 60-tisíc lôžok.
Práve vo Švédsku sa v piatok začalo s relokáciou utečencov, keď skupina 19 Eritrejčanov, ktorú tvorili 14 muži a päť žien, odcestovala z ostrova Lampedusa cez Rím do severskej krajiny.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu