KÁHIRA. Obnova svetoznámej zlatej masky egyptského faraóna Tutanchamóna sa začne v sobotu, vyše roka po tom, čo z nej nešťastnou náhodou odlomili bradu a narýchlo ju prilepili späť epoxidovou živicou.
Informovali o tom v piatok egyptská štátna tlačová agentúra MENA a agentúra AP.
Masku opravia Nemecko-egyptský tím odborníkov odnesie masku z výstavných priestorov Egyptského múzea v Káhire a opraví ju v inej časti múzea.
Pohrebnú masku starú 3300 rokov našli v Tutanchamónovej hrobke spolu s ďalšími artefaktmi britskí archeológovia v roku 1922, čo vyvolalo celosvetový záujem o archeológiu a staroveký Egypt.
Bradu odlomili nešťastnou náhodou zamestnanci múzea, keď v auguste 2014 pripravovali na výstave osvetlenie masky, a narýchlo ju prilepili epoxidovou živicou.
Egypt to restore Tutankhamun’s beard after botched repair http://t.co/Y2ChMQuFRt
— The Guardian (@guardian) 9. Říjen 2015 Najznámejší artefakt Na tlačovej konferencii egyptského ministerstva pre starožitnosti v januári - teda niekoľko dní po tom, čo vyšla najavo nevydarená oprava masky - odborník na reštaurovanie Christian Eckmann oznámil, že epoxidová živica sa dá odstrániť a masku možno opraviť a vrátiť do dobrého stavu.
Eckmann dodal, že brada sa zrejme rokmi uvoľnila a už aj predtým bola odlomená.
Maska je nepochybne najznámejším artefaktom v múzeu, ktoré patrí k hlavným turistickým atrakciám v Káhire. Postavili ho v roku 1902 a nachádzajú sa v ňom umelecké predmety a múmie vládcov starovekého Egypta.