RÍM. BRATISLAVA. V piatok sa začalo s prerozdeľovaním utečencov podľa európskych kvót. Z rímskeho letiska Ciampino odletel švédsky špeciál s devätnástimi utečencami z Eritrey. Cieľom bolo práve Švédsko.
Počas októbra odletí z Talianska ďalších desať lietadiel s utečencami, európsky komisár pre migráciu Dimitris Avramopoulos to označil za nedostatočné. Kým 19 šťastlivcov dostalo šancu na nový život v krajine ich snov, ďalších 2000 ľudí dosiahlo brehy Talianska tento týždeň.
,,Je to prejav solidarity nielen s tými, ktorí potrebujú chrániť, ale aj s členskými štátmi,” uviedol pre BBC, Avramopoulos, komisár pre utečeneckú krízu v Európe.
Ubytovanie na severe
Skupina Eritrejčanov pozostáva zo 14 mužov a piatich žien vo veku 25-40 rokov, ktorí sa doplavili na taliansky ostrov Lampedusa.
Z Talianska odleteli lietadlom, ktoré v piatok dopoludnia odštartovalo z rímskeho letiska Ciampino.
Po príchode do Švédska ich dočasne ubytujú v meste Lulea na vzdialenom severe krajiny, južne od polárneho kruhu.
Podľa vyjadrenia švédskeho migračného úradu majú Eritrejčania šancu na získanie azylu. Švédska migračná agentúra sa pripravuje na oveľa väčšie číslo azylantov.
,,Našim primárnym cieľom je ubytovanie. Štandardy sa znížili. Potrebujeme dať ľuďom strechu nad hlavou,” povedal na tlačovej konferencii švédsky premiér Stefan Löfven. Zelenú dostalo aj stanové mestečko, ak to budú vyžadovať kapacity.
Deti priamo do Švédska
Švédsko neprijíma utečencov iba z iných krajín Európskej únie. Je známe otvorenou politikou voči neplnoletým utečencom. Nákladné lode s deťmi-migrantmi na palube majú často namierené do prístavov Göteborg a Malmö. Týždenne príde až 400 detí.
Švédsko na čele s ministerkou zahraničia Margot Wallströmovou , ktoré takúto situáciu nezažilo od vojnového konfliktu Sovietskeho zväzu s Fínskom z čias druhej svetovej vojny, keď prichýlilo 70-tisíc fínskych detí, tvrdo kritizuje okolité štáty v ich neefektívnom prístupe k najzraniteľnejším spomedzi utečencov.
Švédsko minulý rok investovalo do sociálneho systému pre detských utečencov viac ako dvadsať miliónov eur, väčšinu z toho na ubytovanie. Vybudovalo napríklad centrum pre 36 detí v meste Lillekärr, ktoré vedie Matilda Brinck-Larsenová.
,,Keď sa naše centrum otvorilo v októbri 2014, ľudia sa báli, že s traumatizovanými deťmi z vojenských oblastí budú problémy. Dnes je všetko inak, a centru pomáhajú kvalifikovaní dobrovoľníci, ktorí sa deťom venujú vo svojom voľnom čase,” povedala pre Guardian.
Nie konečná destinácia
Počas tohto roka prišlo do Európy viac než 550-tisíc migrantov. Kým prerozdeľovanie v Európe prebieha pomaly, v Grécku a v Taliansku boli vytvorené záchytné body takzvané hotspots, pre filtrovanie a registráciu utečencov. Prednosť majú vojnoví utečenci.
Členské krajiny Únie v septembri napriek nesúhlasu niektorých štátov schválili plán na redistribúciu celkovo 160-tisíc migrantov prevažne z Talianska a Grécka, ktoré nesú hlavnú ťarchu nových príchodzích.
Švédsko v rámci programu ako prvé ponúklo ubytovacie kapacity pre utečencov.
Krajiny, ktoré začnú s presunom zvereného počtu utečencov, môžu rátať s príspevkom šesť tisíc eur iba na samotné premiestnenie.
Avramopoulos, dúfa, že ostatné členské štáty budú čoskoro nasledovať príklad Švédska a Luxemburska a pomôcť im tak s nekončiacou sa utečeneckou krízou.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu