Najnovšie napätie medzi Severoatlantickou alianciou vyvolávajú ruské nálety v Sýrii. O tejto téme budú dnes ministri členských štátov rokovať v Bruseli.
BRUSEL, BRATISLAVA. Západ je aj naďalej v studenej vojne s Ruskom. Hoci generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg to priamo nechcel povedať, najväčšou hrozbou pre 28-člennú alianciu stále zostáva jej východný sused.
Táto téma má vo štvrtok dominovať aj zasadaniu ministrov obrany členských NATO štátov v Bruseli. Zúčastňuje sa na ňom aj slovenský zástupca Martin Glváč.
„Toto stretnutie prichádza v rozhodujúcom čase z hľadiska našej bezpečnosti,“ povedal Stoltenberg na tlačovej konferencii pred schôdzkou, takzvaným ministerialom. Šéf aliancie naznačil, že pod rozhodujúcou chvíľou má na mysli angažovanie sa Ruska v sýrskom konflikte. „Vzbuduje veľké obavy,“ vyhlásil.
Ruské stíhačky
Presuny ťažkej vojenskej techniky, posilňovanie armád v Pobaltí ale aj najväčšie cvičenia, aké Severoatlantická aliancia zažila za posledné desaťročie. To všetko je dôkazom, že najhoršie vzťahy medzi Západom a Ruskom sú stále realitou.
Najnovšie napätie spôsobili dve ruské stíhačky, ktoré cez víkend narušili vzdušný priestor Turecka, člena NATO. A hoci Rusi narušili priestor aliancie len na pár sekúnd, stačilo to na to, aby Stoltenberg pre incident tento týždeň zvolal mimoriadne rokovanie Severoatlantickej rady. Niečo, čo sa nedeje každý deň.
Úmysel, alebo nie?
Incidentu dominovala aj Stoltenbergova tlačová konferencia a dominovať má aj zasadnutiu ministrov obrany. Moskva sa síce bráni, že nešlo o úmysel, Západ jej však po anexii Krymu a vojenskej intervencii na východe Ukrajiny už neverí.
Aj to dokazuje, že vzťahy medzi Ruskom a aliancou sú aj naďalej najhoršie od pádu železnej opony. „Nevyzerá to ako náhoda,“ povedal o incidente Stoltenberg.