Podľa agentúry Reuters ide o prvú koordinovanú operáciu sýrskeho režimu a Ruska od minulej stredy.
MOKVA/BEJRÚT. Vojnové lode ruskej Kaspickej flotily ostreľovali pozície extrémistickej organizácie Islamský štát v Sýrii a zasiahli pritom všetky stanovené ciele.
Uviedol to ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí s ministrom obrany Sergejom Šojgu.
Putin ocenil, že ciele v Sýrii boli zasiahnuté zo vzdialenosti 1 500 kilometrov. Ruský prezident tiež vyhlásil, že konflikty toho druhu, aký sa odohráva v Sýrii, sa musia skončiť politickým riešením.
Šojgu na stretnutí uviedol, že štyri lode Kaspickej flotily vypálili na pozície Islamského štátu v Sýrii spolu 26 rakiet.
Putin v reakcii na to podľa agentúry Reuters povedal, že ešte je priskoro na hodnotenie výsledkov ruskej operácie. Vyslovil predpoklad, že ruské letectvo bude podporovať pozemné operácie sýrskej armády.
NEW VIDEO: Russian warships strike targets in #Syria from Caspian Sea https://t.co/Hu6Afpsn4e pic.twitter.com/qTBntngkaW
— Conflict News (@Conflicts) 7. Říjen 2015 Útoky na provinciu Idlib Stalo sa tak v stredu, keď sýrske jednotky s podporou ruského letectva uskutočnili viacero útokov na pozície vzbúrencov v Sýrii.
Podľa agentúry Reuters išlo o prvú koordinovanú operáciu oboch krajín od minulej stredy, keď sa do bojov v Sýrii zapojilo Rusko.
Ruské letectvo podniklo v stredu útoky v niektorých častiach severozápadnej provincie Hamá. Cieľom ruských útokov boli mestá Kfar Zajtá, Kfar Nabuda a Sajjád a dedina Latamna v provincii Hamá, a mestá Chán Šajchún a al-Habít v provincii Idlib.
Ich cieľom boli najmä oblasti ležiace pozdĺž diaľnice, ktorá spája juh Sýrie s jej severom a na západe krajiny prechádza dôležitými mestami, uviedol šéf humanitárnej organizácie SOHR Rámí Abdal Rahmán.
Veľkú časť provincie Idlib ovláda militantná organizácia Front an-Nusra napojená na teroristickú sieť al-Káida, ako aj ďalšie islamistické frakcie, čo vytvára tlak na sýrsku armádu.
V oblasti podľa SOHR taktiež prebehlo mohutné ostreľovanie raketami zem-zem. Pri útokoch boli zasiahnuté najmenej štyri bojové postavenia vzbúrencov a v tejto oblasti stále prebiehajú prudké pozemné boje.
Agentúra Reuters priniesla minulý týždeň informáciu, že spojenci sýrskeho prezidenta Bašára Asada vrátane iránskych síl pripravujú v Sýrii pozemnú ofenzívu, ktorej cieľom je podpora sýrskych vládnych jednotiek v boji proti vzbúrencom.
Podľa SOHR, ktorého aktivisti sledujú dianie priamo v Sýrii, sa stredajšieho ho pozemného útoku zúčastnili "sily režimu" a ich spojenci bez viditeľnej angažovanosti ruských jednotiek.
Prezident Putin rokoval s ministrom obrany Sergejom Šojgu. FOTO: TASR/AP
Koordinácia s USA Putin v stredu tiež nariadil ministrovi Šojgu, aby v súvislosti s vývojom v Sýrii pokračoval v spolupráci s USA, Tureckom, Saudskou Arábiou, Iránom a Irakom.
Ruský minister obrany poznamenal, že bez súčinnosti všetkých krajín, ktoré sa zapojili do boja proti Islamskému štátu v Sýrii, nie je možné dosiahnuť úspech. Dodal, že v utorok sa uskutočnilo stretnutie vojenských atašé týchto krajín, na ktorom ruská strana navrhla zdieľať informácie o už zistených baštách islamistov v záujme toho, aby nálety na ich pozície boli efektívne.
Súčasne poznamenal, že koalícia vedená Spojenými štátmi podniká útoky na islamistov v Sýrii už vyše roka, ale zatiaľ "nevidno hmatateľný výsledok".
Šojgu na schôdzke informoval, že ministerstvo obrany je pripravené začať s americkým partnerským rezortom koordináciu v oblasti boja s Islamským štátom. Spresnil, že sa uskutočnila spoločná videokonferencia, na ktorej sa hovorilo ako na túto tému, tak aj o návrhu americkej strany o spôsoboch koordinácie pri operáciách v Sýrii.
Ruské ministerstvo obrany tiež oznámilo, že návrhy USA na koordináciu krokov v boji proti Islamskému štátu "môžu byť prijaté".
Prečítajte si tiež:
Rusi posielajú dobrovoľníkov aj do Sýrie
O nálety zrejme požiada aj Irak Ruské nálety sa zrejme rozšíria aj do Iraku. Tamojšia vláda možno čoskoro požiada Moskvu o spustenie útokov na ciele Islamského štátu. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie branno-bezpečnostného výboru irackého parlamentu.
"Čoskoro možno budeme nútení požiadať Rusko o spustenie vzdušných útokov. Myslím, že v priebehu nadchádzajúcich dňoch alebo týždňov bude Irak nútený požiadať Rusko o vzdušné útoky, čo závisí od ich úspešnosti v Sýrii," uviedol predseda branno-bezpečnostného výboru Hákim Zámilí.
Prečítajte si tiež:
Ruskí dovolenkári Sýriu nespasia
Týždeň útokov Rusko, ktoré je hlavným spojencom sýrskeho prezidenta Bašára Asada, podniká už týždeň vzdušné útoky v Sýrii, pričom Moskva tvrdí, že bombarduje výlučne pozície teroristickej organizácie Islamský štát.
Predstavitelia umiernenej sýrskej opozície a Západ však tvrdia, že Rusi útočia na iné skupiny vzbúrencov, pričom hlavným cieľom ich vojenských operácií v Sýrii je záchrana režimu Bašára Asada.