BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Jeho príbeh pripomína život Václava Havla. Disident, ktorý prežil desaťročia v opozícii voči režimu a po revolúcii sa stal prvým slobodne zvoleným prezidentom Maďarska. Arpád Göncz zomrel v utorok vo veku 93 rokov.
„Dokázal reprezentovať dve veci: revolúciu z roku 1956 a ľudí, ktorí sa po nej museli utiahnuť do disentu,“ spomína pre Reuters Gábor Kuncze, bývalý líder Slobodných demokratov. Táto liberálna strana ho v roku 1990 spolu s konzervatívcami podporila a dostala do prezidentského kresla.
Vnútorný exil
Göncz sa na neúspešnom pokuse o revolúciu v roku 1956 osobne podieľal. Keď ju krvavo potlačili sovietske tanky, ocitol sa vo väzení. Dostal doživotie.
Za mrežami sa naučil po anglicky, čo mu pomohlo po roku 1963, keď sa po amnestii dostal na slobodu. Tu sa začal jeho desaťročia trvajúci „vnútorný exil“.
Pracoval ako zvárač či roľník, no najmä písal a prekladal. Známy sa stal ako autor prekladu Pána prsteňov.
Ešte pred revolúciu zakladal opozičné strany, po zmene režimu sa stal prezidentom. „Moje politické presvedčenie má jednoznačne tri znaky – kresťanský, humanistický a ľavicový,“ hovoril.
Prezidentom bol v čase, keď Maďarsko prešlo so štátom riadenej ekonomiky na kapitalistickú, pričom si zachoval povesť najpopulárnejšieho politika krajiny.
Často sa dostával do konfliktu s konzervatívnou vládou, v druhom funkčnom období už bol menej aktívny. Po odchode z úradu v roku 2000 sa vytratil aj z verejného života.
Len podľa ľudskosti
Vo svojom poslednom prejave v pozícii politika svojmu nástupcovi odkázal, aby si dal pozor najmä na sociálne rozdiely v rámci spoločnosti.
„Nikto by nemal byť posudzovaný podľa iných pravidiel, ako je ľudskosť,“ vyhlásil.
Kondolencie od politikov
Sústrasť v súvislosti s úmrtím prejavili viacerí politici.
Jean-Claude Juncker či Viktor Orbán
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v utorok v kondolencii v súvislosti s úmrtím niekdajšieho maďarského prezidenta Árpáda Göncza označil zosnulého za skutočného Európana a svojho priateľa.
"Bol to demokrat, ktorý pomáhal Maďarsko vyviesť z diktatúry. V histórii krajiny, ba aj kontinentu sú ľudia ako Árpád zriedkaví. Bol to človek, ktorý žil zo sily svojho morálneho presvedčenia a zostal zdrojom inšpirácie až do dnešných dní," citovala z Junckerovho vyhlásenia tlačová agentúra MTI.
Vedúci predstaviteľ Európskej komisie si v ňom pripomenul viaceré osobné stretnutia s Árpádom Gönczom, ktorý bol nielen vo vlasti, ale aj v Európe pevným a úctu zasluhujúcim aktérom politickej mapy.
Sústrasť v súvislosti s odchodom bývalého prvého muža krajiny vyjadrili v utorok aj maďarský prezident János Áder, premiér Viktor Orbán, maďarská vláda a jednotlivé parlamentné i mimoparlamentné strany.
Poslanci zákonodarného zboru si v popoludňajších hodinách uctili pamiatku zosnulého minútou ticha.
Kiska poslal telegram
Prezident Andrej Kiska poslal sústrastný telegram k úmrtiu bývalého maďarského prezidenta Árpáda Göncza. TASR informoval Martin Lipták z tlačového odboru Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky.
Odišiel s ním veľký stredoeurópsky politik, presvedčený demokrat a vytrvalý a nezlomný bojovník, ktorý ako prvý postkomunistický maďarský prezident svojou morálnou autoritou a osobnými kvalitami významnou mierou napomohol k úspešnej transformácii maďarskej spoločnosti, napísal Kiska v kondolencii adresovanej maďarskému prezidentovi Jánosovi Áderovi.
TASR