BRUSEL, BRATISLAVA. Európa chce očariť Erdogana, napísal denník Independent predtým, ako prišiel turecký prezident na návštevu do Bruselu. Lídri Únie totiž Turecku ponúkajú viac humanitárnej pomoci, ak obmedzí prílev utečencov do Európy.
Erdogan je však k prístupu Únie kritický. „Zatiaľ čo my hostíme 2,2 milióna utečencov, celá Európa ich ubytovala menej ako 250-tisíc,“ povedal na brífingu s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom.
Zrýchlenie vízového procesu
„Čo nám hovoria? ...Preboha, neotvárajte svoje dvere, nenechajte ich, aby prišli k nám,“ povedal podľa denníka Hurriyet deň predtým vo Francúzsku.
Podľa Euractivu Európska únia chystá niekoľko ústupkov, okrem iného má ísť o zrýchlenie vízového procesu pre Turkov.
Tusk sa s Erdoganom rozprával aj o Sýrii, v ktorej vidí Erdogan riešenie utečeneckej krízy. Podľa neho je kľúčový tréning a dodanie vybavenia, a vyhlásenie bezpečnostnej a bezletovej zóny na tureckosýrskej hranici.
Aj keď Európa doteraz kontroverzný návrh odmietala, Donald Tusk podľa AFP priznal, že „diskutovali aj o možnej bezbojovej zóne“. V nej by mali utečenci garantovanú bezpečnosť. Podľa analytikov však ide o nereálny plán.
Patria k teroristickej organizácii
Erdogan sa v Bruseli vyjadril aj k boju proti Islamskému štátu (IS). Sýrski kurdskí militanti podporovaní v boji proti Islamskému štátu Spojenými štátmi patria k teroristickej organizácii a spolupracujú so zakázanou Stranou kurdských pracujúcich (PKK), citovala ho tlačová agentúra Reuters.
Skutočnosť, že sýrska kurdská Strana demokratickej jednoty (PYD) podporuje boj koalície vedenej Spojenými štátmi proti IS ešte nedáva tejto strane legitimitu, uviedol Erdogan vo vyjadreniach odvysielaných naživo z Bruselu.
Strana PKK, ktorá má úzke vzťahy s PYD, usiluje o autonómiu. S týmto cieľom viedla od roku 1984 vojnu proti Turecku, toto leto sa však rozpútala nanovo.
Turecko, Európska únia a USA zaradili PKK na zoznam teroristických organizácií.
Autor: lo