BERLÍN. Nemecké úrady považujú za možné, že v tomto roku príde do krajiny celkovo až 1,5 milióna žiadateľov o azyl. V poslednom štvrťroku je potrebné rátať s príchodom do 920-tisíc utečencov, informuje denník Bild v pondelkovom vydaní s odvolaním sa na internú prognózu bližšie nekonkretizovaných úradov.
Podľa dokumentu nemožno so zimou očakávať výraznejší pokles počtu prichádzajúcich utečencov. Spolková vláda dosiaľ vychádzala z odhadu 800-tisíc azylantov za celý rok 2015, pripomína agentúra DPA.
Poukazuje aj na obavy
V internej správe sa píše okrem toho o možnom "kolapse" starostlivosti o azylantov. Už teraz majú úrady ťažkosti zaobstarať naliehavo potrebné obytné bunky a sanitárne zariadenia pre prichádzajúcich utečencov.
Správa podľa Bildu tiež poukazuje na obavy, že tí, ktorí dostanú azyl, privedú do Nemecka aj svoje rodiny. Vzhľadom na štruktúry rodín na Blízkom východe by to znamenalo, že každý jednotlivec z tohto regiónu by po udelení azylu priviedol časom do Nemecka v priemere štyroch až ôsmich príbuzných.
Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v nedeľu povedal, že Európa musí obmedziť počet ľudí prichádzajúcich na kontinent.
Spolková kancelárka Angela Merkelová, ktorá uviedla, že Nemecko udelí azyl ľuďom unikajúcim pred občianskou vojnou v Sýrii, nedávno zaznamenala pokles popularity na štvorročné minimum, dodáva agentúra Reuters.
Vládnym miestam nie je známa
Nemecká vláda nepozná prognózu, v zmysle ktorej by mohlo v tomto roku do spolkovej republiky doraziť až 1,5 milióna žiadateľov o azyl.
Vyplýva to zo slov hovorcu spolkového rezortu vnútra Haralda Neymannsa, ktorý dnes na tlačovej konferencii v Berlíne na otázku jedného z novinárov odpovedal, že predmetnú informáciu denníka Bild nemôže potvrdiť.
Podľa jeho slov sa odhady z denníka nejavia ako opodstatnené, okrem iného preto, že utečenecké vlny sa zvyknú v období jeseň-zima výrazne zmierniť.
Dodal, že počet prichádzajúcich žiadateľov o azyl sa môže navyše znížiť aj v dôsledku posilnenia ochrany vonkajšej hranice EÚ medzi Gréckom a Tureckom.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu