WASHINGTON, MOSKVA.. Ministerstvo obrany v Moskve v piatok informovalo, že ruské lietadlá podnikli za posledných 24 hodín v Sýrii 18 misií, pričom zasiahli 12 cieľov Islamského štátu (IS). Tieto údaje potvrdili neskôr aj sýrske vojenské zdroje.
Prečítajte si tiež:
Víťazstvo za cenu skazy: boli sme v rozstrieľanom Kobani (reportáž)
Zničenie infraštruktúry Ministerstvo obrany spresnilo, že cieľom ruského letectva v Sýrii je v prvom rade zničenie infraštruktúry IS - všetky pozemné operácie vykonáva sýrska armáda.
Agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na ruské ministerstvo spresnila, že do náletov boli nasadené bojové lietadlá typu Suchoj-34, Suchoj-24M a Suchoj-25.
Lietadlá Su-34 zasiahli v provincii Rakka veliteľský post a výcvikový tábor. Pri týchto náletoch prišlo o život 12 príslušníkov jednotiek IS.
V provincii Aleppo ruské lietadlá zaútočili na veliteľské centrum a komunikačné zariadenie, v provincii Idlib mali ako terč útoku výcvikový tábor a v provincii Hamá veliteľské stanovište.
Ministerstvo dodalo, že pri náletoch bola zničená infraštruktúra využívaná na "výcvik teroristov" a veliteľské centrá boli znefunkčnené.
Hovorca ministerstva obrany Igor Konašenkov okrem toho oznámil, že lietadlá Su-34 môžu útočiť na terče IS na celom území Sýrie, pričom bude zaručená "absolútna presnosť pri zásahu".
O život prišli civilisti Najmenej sedem civilistov prišlo o život pri náletoch, ktoré ruské bojové lietadlá podnikli v noci na piatok na severozápade Sýrie.
Informovalo o tom v piatok Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) s tým, že medzi obeťami sú žena i dieťa.
Terčom útoku v tejto oblasti bolo mesto Džabal az-Záwija v provincii Idlib, ktorej veľkú časť kontrolujú jednotky Frontu an-Nusra, sýrskej odnože siete al-Káida, ako aj ďalšie povstalecké islamistické zoskupenia.
SOHR v piatok okrem toho informovalo o viacerých náletoch, ktorých terčom bolo mesto Karjatajn ležiace juhovýchodne od mesta Homs v centrálnej časti krajiny. Podľa očitých svedkov útočiace lietadlá mohli byť ruské.
Mesta Karjatajn, obývaného prevažne kresťanmi, sa islamisti zmocnili v auguste, keď odtiaľ vytlačili jednotky armády prezidenta Bašára Asada.
#SOHR #RussianAirStrikes on several areas at the countryside of #Idlib cause deaths http://t.co/YgFUln2PjE
— #المرصد_السوري #SOHR (@syriahr) October 2, 2015 Protichodné názory Vstup Ruska do konfliktu v Sýrii, ku ktorému došlo túto stredu útokom na príslušníkov sýrskej opozície, vyvolal v Spojených štátoch hnev a odsúdenie, píše denník New York Times (NYT).
Predstavitelia USA sa totiž obávajú, že ruský prezident Vladimir Putin využíva spoločný cieľ s Američanmi, ktorým je porážka Islamského štátu (IS), ako zámienku na oslabenie ďalších odporcov sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Názory Moskvy a Washingtonu na Asada sa zásadne líšia: kým podľa Putina je Asad hrádzou pred IS, prezident USA Barack Obama chce dosiahnuť jeho odchod z politiky, aj keď pripúšťa jeho účasť na vládnutí v prechodnom období, pred vytvorením novej vlády.
Nové kolo ruského bombardovania vo štvrtok sa zameralo na pozície Dobyvateľskej armády (Džajš al-Fatah) - koalície povstaleckých síl, do ktorej patrí na sieť al-Káida napojený Front an-Nusra, islamistická skupina Ahrár aš-Šám, ako aj viacero menších a menej extrémistických islamistických skupín, pričom všetky sú v opozícii voči IS.
Ruskí predstavitelia však podľa štvrtkového vydania NYT trvajú na tom, že zasiahli štyri objekty IS v provincii Idlib, Hamá a Homs.
IS je pritom podstatne aktívnejší v oblastiach ležiacich východnejšie od týchto regiónov. Rusko, podobne ako Asad, medzi opozičnými povstalcami veľmi nerozlišuje.
We're targeting terrorists in Syria: Kremlin - http://t.co/LcCheg8X5v pic.twitter.com/zku8JF5vGg
— Reuters Top News (@Reuters) 1. Říjen 2015 Vstúpia aj do Iraku? Námestník ruského ministra zahraničných vecí Iľja Rogačov vo štvrtok v Moskve uviedol, že ruský vojenský vpád by sa nemusel obmedziť len na Sýriu.
Naznačil, že Moskva by mohla byť ústretová k žiadosti Bagdadu o pomoc v boji proti IS v Iraku.
Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov však neskôr na tlačovej konferencii v New Yorku v tejto súvislosti spresnil, že zatiaľ nie sú plány na okamžitý zásah ruských síl v Iraku.
"Neboli sme pozvaní. Neboli sme požiadaní. Sme slušní ľudia," vyhlásil Lavrov.
V odpovedi na otázku ohľadom organizácií v regióne, ktoré Rusko považuje za terče svojich útokov, Lavrov podľa NYT tiež odpovedal vágne: "Ak to vyzerá ako terorista, kráča ako terorista, správa sa ako terorista, bojuje ako terorista, je to terorista, či nie?"
Ruská pomoc mala prísť skôr Ruské nálety sú novým veľkým zlomom v konflikte a prišli po sérii ústupov Asadovej armády, čím sa sýrsky prezident dostal do najháklivejšej pozície za posledné roky.
Nemenovaný vojak vládnej armády slúžiaci v provincii Homs podľa NYT uviedol, že ruská podpora prišla v pravý čas.
Bez nej by IS obsadil metropolu provincie - mesto Homs. "Nielenže si to myslím. Ja som si istý," zdôraznil. Vyhlásil tiež, že ruská pomoc mala prísť skôr, lebo "teraz polovica ľudí zomrela alebo emigrovala".
Prečítajte si tiež:
Sýrska vojna sa zmenila na neprehľadnú pavučinu konfliktov
Obnova kontroly Vládne sily v posledných mesiacoch ustúpili nielen pred Islamským štátom na východe a v strede krajiny, ale aj pred koalíciou Džajš al-Fatah na severozápade Sýrie, kde jej postup ohrozil prístup Asadovej armády k pobrežným provinciám, ktoré sú baštami Asadových prívržencov.
New York Times uvádzajú, že úderom na Džajš al-Fatah Rusko Asadovi pomôže nielen obnoviť kontrolu nad celou krajinou, ale aj získať čas prehĺbiť patovú situáciu a donútiť spojencov USA, ako je Saudská Arábia a Turecko, aby zasiahli do konfliktu dodávkami zbrojného materiálu.
Džajš al-Fatah, konštatujú NYT, je stelesnením rozporuplnej americkej politiky. Spojené štáty považujú Front an-Nusra za teroristickú organizáciu, ale iné povstalecké skupiny - vrátane tých, ktoré dostávajú finančnú pomoc z USA - bojujú po jeho boku, tvrdiac, že nemajú na výber, ak chcú poraziť Asada.
Russia carries out new round of air strikes in Syria, hitting 12 targets http://t.co/mP9aKZ3nGs
— Reuters Top News (@Reuters) 2. Říjen 2015