SME

Afganský prezident: Kundúz je opäť pod kontrolu kábulskej vlády

Varoval však, že po dobrých správach o návrate kontroly nad mestom do rúk vlády "by sme nemali zaspať na vavrínoch".

Afganský prezident Ašraf Ghaní reční počas tlačovej konferencie v Kábule 1. októbra 2015.Afganský prezident Ašraf Ghaní reční počas tlačovej konferencie v Kábule 1. októbra 2015. (Zdroj: TASR/AP)

KÁBUL. Po šesťhodinovom vládnom útoku voči afganskému povstaleckému hnutiu Taliban sa hlavné mesto rovnomennej provincie Kundúz vrátilo pod kontrolu armády.

Oznámil to vo štvrtok tamojší prezident Ašraf Ghaní na tlačovej konferencii, ktorú naživo vysielala afganská televízia.

Úspech vojakov v Kundúze

"Vďaka bohu, nemáme žiadne obete," uviedol Ghaní a dodal, že afganské bezpečnostné zložky bojujú súbežne v 13 z 34 provinciách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Boli schopné prekaziť jednu z najvýznamnejších operácií, ktorá sa konala v Afganistane za uplynulých 14 rokov," povedal prezident o úspechu vojakov v Kundúze.

SkryťVypnúť reklamu

Varoval však, že po dobrých správach o návrate kontroly nad mestom do rúk vlády "by sme nemali zaspať na vavrínoch". Kundúz obsadili povstalci Talibanu v pondelok počas komplexného koordinovaného útoku.

Podľa vyjadrenia afganského úradujúceho ministra obrany Masúma Stánekzaja operácia zameraná na vyčistenie Kundúzu od Talibanu stále pokračuje. Menšie skupiny vzbúrencov sú podľa neho prítomné vo viacerých častiach mesta.

Vyčistiť územia a otvoriť linky

"Malé skupiny povstaleckých jednotiek sa podľa posledných správ nachádzajú v rôznych štvrtiach," ujasnil minister na tlačovej konferencii.

"Musíme vyčistiť všetky okolité územia a otvoriť linky na prepravu ľudí," dodal.

Celý incident v súvislosti s Kundúzom, ktorý v pondelok prepadol Taliban, predstavuje podľa neho "najväčšiu výzvu a lekciu" pre afganské bezpečnostné sily od vlaňajšieho stiahnutia sa väčšiny medzinárodných síl z tejto krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Krátkodobé dobytie Kundúzu Talibanom bolo prvým veľkým úspechom týchto islamistov od pádu ich režimu v roku 2001.

Bojovali aj Američania

Príslušníci amerických špeciálnych jednotiek bojovali dnes po boku afganskej armády, ktorá vpadla do mesta Kundúz v severnom Afganistane, aby odtiaľ vyhnala povstalcov z fundamentalistického hnutia Taliban. Oznámila to medzinárodná vojenská koalícia v Afganistane.

Hovorca spojencov zdôraznil, že príslušníci amerických špeciálnych jednotiek pôsobia v Kundúze ako poradcovia.

Museli sa však začať brániť, keď sprevádzali afganské bezpečnostné sily pri ofenzíve na znovudobytie hlavného mesta rovnomennej provincie.

"Poradcovia špeciálnych jednotiek USA počas toho, ako radili a asistovali špeciálnym afganským bezpečnostným silám, sa v meste Kundúz dostali 1. októbra (dnes) do ohrozenia," povedal hovorca Brian Tribus, ktorého citovala agentúra Reuters. Američania podľa neho "paľbu opätovali v sebaobrane, aby tak eliminovali hrozbu".

SkryťVypnúť reklamu

Počet príslušníkov koaličných poradcov, ktorí sa zapojili do bojov, neuviedol.

V rámci americkej zvyškovej Misie ráznej podpory ostalo v Afganistane zhruba 6500 vojakov, ktorých cieľom je výcvik a poradenstvo afganských vojakov. Podľa Tribusa sa do bojov nezapájajú, ale v prípade nutnosti sa majú právo brániť.

Hnutie Taliban

Ilustračné foto

Orgány pozvali Afgancov, aby sa zúčastnili na popravách.


TASR 1
Ilustračné foto.

Pre neúčasť na modlitbách zatkli niekoľko ľudí.


TASR 2
Súvisiace témy: Afganistan
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 065
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 580
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 216
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 441
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 610
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 599
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 275
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu