Ruské lietadlá útočili na tábor povstalcov podporovaných CIA, potvrdil americký senátor John McCain.
DAMASK. Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že v Sýrii podniklo ďalšiu sériu náletov.
Ministerstvo spresnilo, že lietadlá typu Suchoj-24M a Suchoj-25 počas štyroch náletov v Sýrii v noci nad štvrtok zničili "štáb teroristov a sklad munície v oblasti mesta Idlib". Zlikvidované bolo aj trojúrovňové opevnené veliteľské stanovište neďaleko mesta Hamá.
Terčom útoku bola aj muničná továreň severne od mesta Homs, v ktorej sa vyrábali výbušniny a prestavovali sa autá na ich neskoršie použitie pri samovražedných atentátoch.
Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov zdôraznil, že terčom útokov neboli objekty občianskej vybavenosti a "už vôbec nie budovy, v ktorých by sa mohli nachádzať civilisti".
Podľa proopozičnej opozície Rusi pri novej vlne náletov zničili tiež mešitu a neprežilo päť ľudí. V Libanone sídliaca prosýrska televízia al-Majádín uviedla, že nálety sa zameriavali na povstaleckú Dobyvateľskú armádu.
Provincia Idlib má pre sily verné prezidentovi Bašárovi Asadovi veľký význam vzhľadom na blízkosť jeho tradičnej bašty - provincie Lázikíja na pobreží Stredozemného mora.
Dobyvateľská armáda, ktorú podporujú Turecko, Saudská Arábia a Katar, spolu s ďalšími povstaleckými zoskupeniami dobyla rozsiahle územia na severozápade Sýrie v máji. Pod jej kontrolou sa tak ocitli mestá Idlib a Džisr aš-Šugúr, odkiaľ vytlačili vládne vojská. Touto operáciou sa povstalci výrazne priblížili k pobrežným oblastiam.
Dobre známe ciele "Ruské lietadlá sa počas náletov v Sýrii zameriavajú na dobre známe teroristické organizácie, pričom svoje ciele určujú v koordinácii so sýrskymi ozbrojenými silami," uviedol vo štvrtok v Moskve hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Ako dodal, ešte je priskoro na to, aby povedal, či je prezident Vladimir Putin spokojný s výsledkami dosiahnutými pri náletoch v Sýrii. Spresnil tiež, že operáciu ruských síl v Sýrii financuje Rusko.
Peskov tiež vyzval na opatrnosť pri hodnotení informácií o nasadení ruských ozbrojených síl v Sýrii, pretože sa objavilo mnoho skreslených a nepravdivých správ. Uviedol, že treba nájsť mechanizmy na koordináciu informácií.
Ako príklad uviedol aj medializované vyhlásenie saudskoarabského veľvyslanca pri OSN Abdalláha Muallimího, ktorý tlmočil znepokojenie svojej krajiny z ruských náletov a vyzval na ich okamžité skončenie.
Peskov však upozornil, že médiá túto citáciu nepotvrdili. "Sám som to v médiách hľadal, ale zatiaľ nenašiel," uviedol Peskov.
Muallimí podľa Reuters v noci na štvrtok v mene saudskoarabskej delegácie na pôde OSN vyjadril hlboké znepokojenie nad stredajšími vojenskými operáciami, ktoré ruské sily podnikli v oblasti Homs a Hamá, kde sa sily Islamského štátu ani nenachádzajú. "Tieto útoky viedli k početným obetiam nevinných. Žiadame ich okamžité zastavenie a neopakovanie".
Prečítajte si tiež:
Rusko začalo bombardovať Sýriu, o pomoc požiadal Asad
Ruské zapojenie a otázniky Ruské nálety, ktorých cieľom je podpora armády prezidenta Bašára Asada, sú doteraz najvýraznejšou eskaláciou konfliktu v Sýrii. Tamojšia občianska vojna si vyžiadala už viac ako 250-tisíc obetí, vyhnala z domovov polovicu sýrskeho obyvateľstva a vyvolala najväčšiu utečeneckú krízu od konca druhej svetovej vojny.
Ruské aktivity sa začali v stredu a sústredili sa na pozície povstalcov na západe Sýrie, najmä na provinciu Homs. Podľa Národnej koalície sýrskych revolučných a opozičných síl ruské nálety usmrtili 36 civilistov - vrátane piatich detí a jedného príslušníka civilnej obrany známej pod názvom Biele helmy.
Prezident Vladimir Putin správy o obetiach z radov civilistov poprel. Na stretnutí s ľudskoprávnymi aktivistami v Kremli označil Putin takéto správy za "informačné útoky" a trval na tom, že správy o smrti civilistov sa objavili ešte predtým, ako ruské lietadlá vôbec vzlietli zo svojich základní v Sýrii.
Ministerstvo obrany ešte v stredu informovalo, že terčom 20 náletov ruských lietadiel bolo osem objektov Islamského štátu v Sýrii. Zničený bol pri nich sklad zbraní a munície, zhromaždisko bojovej techniky, ako aj veliteľské posty IS v horách. Náletom predchádzali prieskumné lety a koordinácia údajov so štábom sýrskej armády.
Pri útokoch údajne nebola zasiahnutá civilná infraštruktúra ani priľahlé oblasti.
The Russian strike in Talbiseh hit the bread distribution depot - also home to the Local civilian council.
— The White Helmets (@SyriaCivilDef) 30. Září 2015 McCain: Útočili na povstalcov podporovaných CIA Tieto tvrdenia ruskej diplomacie však neskôr spochybnil Biely dom, ako aj vodca sýrskych vzbúrencov podporovaných Západom Chálid Chúdža.
Pri náletoch bol zasiahnutý aj tábor vzbúrencov, ktorí absolvovali vojenský výcvik organizovaný americkou CIA.
Veliteľ povstaleckej skupiny Livá Sukur al-Džabal, bojujúcej proti režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, pre agentúru Reuters uviedol, že tábor v provincii Idlib zasiahlo pri dvoch samostatných náletoch približne 20 riadených striel vypálených z ruských bojových lietadiel.
Správy potvrdil aj americký senátor John McCain. "Môžem vám bezvýhradne potvrdiť, že to boli útoky proti odvedencom Slobodnej sýrskej armády (FSA), ktorých vyzbrojila a vycvičila CIA, pretože s tými ľuďmi máme nadviazané spojenie," povedal v rozhovore pre spravodajskú televíziu CNN McCain, ktorý predsedá senátnemu výboru pre ozbrojené sily.
Analýza dát, ktorú vykonalo Rusko po náletoch svojich vzdušných síl v Sýrii, ukázala, že ruské lietadlá zasahujú výlučne ciele extrémistickej organizácie Islamský štát. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie ruských vzdušných síl.
Prečítajte si tiež:
Rusko nie je jediné: Do Sýrie posiela vojakov už aj Irán
Detailed Syria control data from @CarterCenter show Russia airstrikes mainly hit rebel areas. http://t.co/xybhHhvWlS pic.twitter.com/PMvlrEP1hL
— NYT Graphics (@nytgraphics) 1. Říjen 2015
Bolestný a riskantný spôsob Ruské nálety a utečenecká kríza prelomili pat a umožnia dialóg, hovorí osobitný vyslanec OSN.
Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura sa domnieva, že najnovší vývoj v Sýrii otvára možnosti pre obnovenie politického a diplomatického dialógu.
V rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera však diplomat uznal, že sa tak deje možno bolestným a riskantným spôsobom, čím mal na mysli nezastavujúci sa prúd utečencov zo Sýrie a vojenskú operáciu ruských síl v tejto krajine.
Oba tieto faktory podľa neho riešia patovú situáciu, v ktorej sa občianska vojna v Sýrii ocitla. De Mistura uviedol, že teraz sa otvárajú možnosti pre obnovenie politického a diplomatického dialógu o Sýrii.
V rozhovore zdôraznil, že konflikt, aký sa odohráva aj v Sýrii, nemožno riešiť len silou. "Paralelne sa musí začať politický proces i pokus o nájdenie nových spôsobov vládnutia. Všetkým je jasné, že ak sa chceme vyhnúť druhej Líbyi, musíme nájsť mechanizmy, do ktorých by sa zapojili všetky strany," zdôraznil de Mistura.
Dodal, že "je absolútne nutné", aby sa politický proces začal aj za účasti predstaviteľov vlády v Damasku. Poznamenal, že pre tento prístup majú pochopenie všetci hlavní účastníci procesu urovnania v Sýrii.
Diplomat OSN nekomentoval aktivity Ruska v Sýrii, ale zdôraznil, že OSN dala súhlas len na operáciu proti teroristickým organizáciám pôsobiacim na území krajiny, "proti Islamskému štátu a Frontu an-Nusra".
tasr