Kremeľ schválil vojenský zásah v Sýrii, o ktorý požiadal Bašár Asad. Rusko ale zasahuje aj na mieste, kde Islamský štát nepôsobí.
MOSKVA. Ruské stíhačky začali v stredu bombardovať Sýriu. Podľa ruského ministerstva obrany útočia na pozície Islamského štátu pri meste Homs. Americké zdroje aj pozorovatelia však tvrdia, že severne od Homsu nie sú miesta ovládané Islamským štátom a v okolí sú združené najmä milície bojujúce proti režimu Bašára Asada.
Agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie ruského ministerstva obrany informovala, že ruské lietadlá uskutočnili v Sýrii približne 20 náletov, pri ktorých zasiahli osem cieľov extrémistickej organizácie Islamský štát
Podľa neho zničili ruské lietadlá v hornatej oblasti Sýrie veliteľské stanovište a bližšie nešpecifikovaný počet operačných stredísk Islamského štátu. Pri útokoch údajne nebola zasiahnutá civilná infraštruktúra ani priľahlé oblasti.
Hovorca Bieleho domu Josh Earnest na pravidelnej tlačovej konferencii v reakcii vyhlásil, že americké ministerstvo obrany ruský vojenský zásah v Sýrii preveruje a usiluje sa zistiť, na aké ciele ruské letectvo útočí.
Americký minister obrany Ash Carter povedal, že nariadil americkým vojenským predstaviteľom, aby sa "v čo najkratšom čase" stretli so svojimi ruskými kolegami a prediskutovali s nimi opatrenia, ktoré je nevyhnutné prijať na to, aby sa obe strany nedostali v Sýrii do vzájomného konfliktu. Carter zároveň vyslovil presvedčenie, že rozhovory, ktoré by sa mali uskutočniť v najbližších dňoch, budú "veľmi konštruktívne".
Nebudú útočiť v Iraku Útoky ruského vojenského letectva na ciele Islamského štátu v Sýrii sa nerozšíria na Irak a Rusko nebude využívať iracký vzdušný priestor na podnikanie náletov na území Sýrie, uviedol v stredu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Peskov podľa agentúry Reuters tiež povedal, že iracká vláda Moskvu o letecké útoky na pozície islamských militantov na území Iraku nepožiadala.
Iracký premiér Hajdar Abádí v súvislosti s ruskými náletmi v Sýrii uviedol, že spolupráca Iraku s Ruskom, Sýriou a Iránom sa obmedzuje na výmenu spravodajských informácií a nemá vojenský charakter.
"Irak sa na vojenskej spolupráci s uvedenými krajinami nedohodol a vyhlásenia tvrdiace opak sa nezakladajú na pravde," napísal Abádí podľa agentúry AP na svojom oficiálnom facebookovom profile.
Where some of the main foreign actors stand on the Syrian civil war http://t.co/wBPmRs484a pic.twitter.com/AbcUgK4dGO
— New York Times World (@nytimesworld) September 30, 2015 Hovoria o 36 obetiach Vojenskú operáciu v Sýrii schválil v stredu doobeda ruský parlament na žiadosť prezidenta Vladimira Putina. Toho o pomoc písomne požiadal sýrsky prezident Bašár Asad.
Ešte pred pár mesiacmi pritom kremeľskí komentátori označovali vstup Ruska do konfliktu v Sýrii za veľmi nepravdepodobný. "Kremeľ nestratil rozum. Vláda sa snaží tento konflikt držať len na dosah ruky a manipuluje s ním veľmi opatrne," povedal nemenovaný komentátor The Telegraphu. Odvtedy Rusko otočilo a zosilnilo vojenskú prítomnosť v oblasti.
Rusko predtým deklarovalo, že bude pomáhať Sýrii s bojom proti Islamskému štátu. Pred začatím útoku oznámili Rusi USA, aby americké lietadlá opustili vzdušný priestor v Sýrii.
Podľa Conflict News Rusko zasiahlo päť miest severne od Homsu, pričom ani jedno nie je v rukách Islamského štátu. Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva uviedlo, že pri útoku zahynulo najmenej 36 ľudí vrátane piatich detí.
Sýrsky zdroj podľa agentúry AFP tvrdí, že ruské a sýrske jednotky neútočili len v provincii Homs, ale zasiahli aj pozície teroristov v oblasti Hama a Lázikíja. Ruské ministerstvo obrany podľa AP tvrdí, že prioritou sú sklady a vozidlá patriace teroristom. Za tých považuje Rusko aj protivládnych militantov, ktorých Západ podporuje.
Russian military buildup hints at wider war in Syria http://t.co/c16qnTDgTI
— Guardian news (@guardiannews) September 30, 2015 Spojené štáty budú pokračovať v náletoch Spojené štáty sú znepokojené skutočnosťou, že Rusko začalo s leteckými útokmi v Sýrii bez predchádzajúcich rozhovorov medzi predstaviteľmi amerických a ruských ozbrojených síl, uviedol dnes v Kongrese námestník amerického ministra obrany Robert Work.
Work, ktorý postup Ruska v Sýrii označil za agresívny, pred kongresovým výborom pre ozbrojené sily uviedol, že Spojené štáty sa stále usilujú dohodnúť s Ruskom termín stretnutia ruských a amerických vojenských predstaviteľov, ktorého témou by bolo riešenie situácie v Sýrii.
"Sme znepokojení tým, čo sa dnes ráno stalo. Obaja prezidenti sa dohodli na tom, že predstavitelia ozbrojených síl (oboch štátov) sa stretnú na rokovaní o tom, ako konflikt (v Sýrii) ukončiť," povedal Work.
"Nepovažujem to za neúspech. Som presvedčený, že práve teraz pred rozhovormi medzi našimi armádami ide len o agresívny krok Ruska," dodal.
Nemenovaný americký predstaviteľ pre agentúru Reuters uviedol, že letectvo Spojených štátov bude pokračovať v operáciách v Sýrii aj napriek tomu, že s leteckými útokmi proti militantom v Sýrii začalo v stredu aj Rusko.
ISW #Syria #Russia posture map @Interpreter_Mag @Millermena http://t.co/cxA2imGfcJ pic.twitter.com/LPk2bg7g4I
— ISW (@TheStudyofWar) 30. Září 2015 Žiadosť od Asada O povolenie na útok žiadal prezident Vladimir Putin, na ktorého sa so žiadosťou o pomoc obrátil prezident Asad.
"Keď ruská vláda prichádza na pomoc sýrskej armáde, najmä letectvom, veľmi nám to pomáha v snahe zachrániť našu krajinu," uviedol pre televíziu Rossija 24 poradca sýrskeho ministra informácií Alí Ahmadí.
„Nasadenie ruskej armády v zahraničí sa týka iba letectva. Žiadne pozemné jednotky," citovala poradcu ruskej vlády Sergeja Ivanova agentúra Ria Novosti. Úlohou vojakov budú podľa kancelára výhradne útoky proti teroristom z organizácie Islamský štát. Nasadenie letectva je časovo obmedzené.
Ivanov kritizoval kroky medzinárodnej koalície, ktorá v Sýrii bombarduje lokality Islamského štátu. Podľa neho nemá vojenská operácia právny základ, keďže ju neschválila Bezpečnostná rada OSN a takisto o ňu nepožiadala Sýria.
Letecké útoky v Sýrii začalo tento týždeň aj Francúzsko.
Prečítajte si tiež:
Putin vďaka Sýrii vychádza z izolácie
V pondelok hovoril nie Putin v pondelok v rozhovore pre CBS pritom povedal, že neplánuje vojenskú prítomnosť v Sýrii a bude pokračovať len v podpore vlády.
"Rusko sa nezúčastní na nijakých vojenských akciách na území Sýrie alebo iných štátov. No, aspoň to neplánujeme práve teraz," vyhlásil ruský prezident podľa ruských agentúr.
Na Valnom zhromaždení OSN Putin aj Obama hovorili o riešení situácie v Sýrii. Zatiaľ čo Obama odmieta podporu Bašára Asada, Putin pri nej chce zotrvať. Obaja však nevylúčili spoluprácu a hovorili o možnej širšej koalícii v boji proti Islamskému štátu.
Podľa ruského vojenského experta Ivaan Konovalova to však nebude jednoduché. "Ak tu bude jednotná koalícia, čo pochybujem, alebo v konečnom dôsledku dve koalície - ruská a americká - budú musieť koordinovať svoje kroky," hovorí Konovalov pre Reuters.
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg v tejto súvislosti vyhlásil, že ruská podpora sýrskeho prezidenta Bašára Asada "nie je konštruktívna", pretože Asad je "súčasťou problému". Šéf NATO zároveň vyzval Rusko, aby "hralo konštruktívnu a nápomocnú úlohu v boji proti IS", uviedla agentúra DPA.
Naposledy, keď si prezident Putin pýtal povolenie ruského parlamentu na nasadenie ozbrojených síl, ruskí vojaci obsadili Krym.
Nálety a vojenské operácie v Sýrii by malo Rusko s partnermi zo Sýrie, Iraku a Iránu koordinovať z Bagdadu. Deje sa tak už teraz, Rusko do nedávno zriadeného centra v Bagdade už vyslalo svojich expertov.
Podľa ruskej strany by sa mohlo stredisko pre výmenu informácií v boji proti Islamskému štátu stať základom širokej medzinárodnej koalície. Do centra pozvali aj amerických expertov, Washington už s Moskvou začal komunikovať o zaistení bezpečnosti oboch vojenských operácií v Sýrii.
Vycvičení rebeli sa vzdali Spojené štáty zatiaľ pozastavili cvičenia ďalších umiernených sýrskych povstalcov na boj proti Islamskému štátu. V utorok to pre Reuters oznámil hovorca Pentagonu.
Pentagon musí program preskúmať po jeho počiatočných neúspechoch. Prvých 60 vycvičených bojovníkov sa totiž dostalo pod útok Frontu an-Nusra, teroristickej skupiny napojenej na al-Káidu.
Niektorých teroristi zabili, iných uniesli. Podľa agentúry Reuters niektorí z vycvičených rebelov odovzdali an-Nusre zbrane a vybavenie výmenou za ich prepustenie.
Podľa Pentagonu nie sú zastavené nové tréningy, ale len pohyb jednotiek v rámci Sýrie.