Za mnohé niekoľko príkladov: Jeden 17-ročný mladík zbil bejzbalovou palicou pasažierov tokijského metra po tom, čo sa pobil so svojim otcom, ďalší hodil do videopožičovne bombu, aby videl roztrhaných ľudí, zatiaľ čo tretí dobodal na smrť svojho staršieho suseda, pretože chcel vedieť, čo pocíti pri zabíjaní.
Iný 17-ročný mladík sa pobil so spoluhráčmi zo svojho stredoškolského bejzbalového klubu kvôli účesu a keď prišiel domov, dobil svoju matku na smrť len preto, lebo mu odmietla dať vreckové.
Najnovší prípad zo série násilností hovorí aj o mileneckom páriku vo veku 16 rokov. Oboch zatkli v decembri minulého roku za vraždu taxikára, ktorého dobodali k smrti. Podľa ich výpovedí chceli ukradnúť taxikárovi peniaze, aby mohli spolu žiť.
Kriminalitu medzi mladistvými pokladá japonská tlačová agentúra Kjódó za najdôležitejšiu tému roku 2000. V úsilí vyrovnať sa s násilným zločinom v krajine, ktorá je povestná svojou nízkou úrovňou kriminality, sa však musí zmeniť zákon.
Celkové počty zločinnosti mladých vzrástli za prvých šesť mesiacov minulého roku iba mierne - na úroveň 1063 prípadov v porovnaní s 1042 v tom istom období roku 1999. Počet vrážd sa však zdvojnásobil a dosiahol číslo 53.
Pozoruhodne chamtivá povaha zločinov presvedčila mnohých Japoncov, že kriminalita mladistvých je jedným z najpálčivejších sociálnych problémov krajiny.
"V dnešnej spoločnosti, s jej napätím u každého jednotlivca pri sledovaní rovnakého cieľu a so snahou o získanie tých istých cieľov, je iba málo šancí znovu nájsť pevnú pôdu pod nohami, sotva ste zakopli - ak vás zastrašujú alebo ste neuspeli pri prijímacej skúške," hovorí profesor psychiatrie Tokijskej medzinárodnej univerzity Keigo Okonogi.

Tlak, ktorému čelia mladí ľudia, spojený s meniacou sa psychológiou mládeže, z nich vytvárajú oveľa narcistickejšie bytosti než boli predchádzajúce generácie, čo môže byť dôvodom zvýšenia kriminality mládeže, dodáva Okonogi.
Zločiny sú kruté, nepredvídateľné a často so smrteľnými následkami. V jednom prípade v máji minulého roku sa 17-ročný chlapec oháňal nožom, zmocnil sa autobusu, dobodal k smrti 68-ročnú ženu, zranil troch pasažierov a použil šesťročné dievča ako ľudský štít. Celú 15 hodín trvajúcu drámu naživo prenášala televízia.
Za týmto činom však nebola žiadosť o peniaze, žiadny politický motív zvyčajne spojený s rukojemníckou drámou. Bol to iba 17-ročný chlapec, ktorého zastrašovali a liečili z duševnej choroby, keď ho vyhodili zo školy.
Kriminalisti tvrdia, že roky zadržovaného hnevu voči spoločnosti môže vyústiť v strašné činy odplaty. Japonská vláda vytvorila komisiu, ktorá sa má zaoberať kriminalitou mládeže a tím poradcov vyzval na rozsiahlu reformu výuky s cieľom kultivovať kreativitu a posilniť morálne hodnoty.
Politici vedia, že zločinnosť mládeže sa stáva horúcim problémom. Zákonodarci z koaličného i opozičného tábora sa nedávno spojili, aby prijali prvú novelu zákona o mladistvých od roku 1949. Po zmene budú môcť rodinné súdy vydať podozrivých vo veku 14 a 15 rokov prokurátorom, aby boli obvinení a čelili trestnému stíhaniu.
Súčasný zákon zakazuje súdom vydanie mladistvých do veku 15 rokov a mladším do rúk prokuratúry, aj keď sú podozriví z vážnych zločinov ako vražda. Súdy vtedy zvyčajne posielajú mladistvých podozrivých do nápravnovýchovných ústavov.