MOSKVA. V rozhovore pre americkú televíziu CBS, ktorý bol odvysielaný v nedeľu, Putin uviedol, že koalíciu chce vytvoriť z krajín blízkovýchodného regiónu v snahe zabezpečiť koordinovaný postup proti Islamskému štátu v Sýrii i Iraku.
Uviedol, že o svojom návrhu osobne informoval vedenia viacerých blízkovýchodných štátov, ako aj USA.
Prečítajte si tiež:
Rusko oficiálne priznalo prítomnosť vojenských expertov v Sýrii
JUST IN: Putin swipes at U.S., defends Syria in combative U.N. speech: http://t.co/PJjJjcwsot pic.twitter.com/KKnCrxnelY
— The Hill (@thehill) 28. Září 2015 Fiasko so zbrojením povstalcov Putin súčasne vyhlásil, že jediný spôsob, ako vyriešiť krízu v Sýrii, je podporiť Asada, ktorého armáda je v Sýrii jedinou silou schopnou poraziť extrémistov.
Poukázal pri tom aj na fiasko americkej operácie, ktorej cieľom bolo vycvičiť a vyzbrojiť sýrskych povstalcov. Ich pôsobenie na fronte je však zatiaľ neúčinné.
Ruský prezident v rozhovore vyhlásil, že Rusko bude bojovať s islamistami pochádzajúcimi z krajín bývalého ZSSR radšej na území Sýrie, ako by malo čakať na ich návrat do vlasti.
Putin spresnil, že práve toto je hlavný motív, prečo chce Rusko pomáhať Asadovi v boji proti terorizmu. Vyhlásil, že Rusko nemá v pláne "práve teraz" vyslať svoje bojové jednotky do Sýrie.
Dodal však, že Rusko bude pokračovať v podpore súčasnej sýrskej vlády.
Na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku povedal, že by bolo obrovskou chybou nespolupracovať s režimom sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Zároveň vyzval na vytvorenie širokej koalície v boji proti terorizmu. Informovala o tom agentúra Reuters.
#UPDATE Russia and the United States will likely take part in Syria peace talks in October, deputy FM Bogdanov said http://t.co/4DbJUtSsVE
— Agence France-Presse (@AFP) 28. Září 2015 Štyri medzisýrske skupiny Okrem toho námestník ruského ministerstva zahraničných vecí Michail Bogdanov v pondelok v Moskve informoval, že Medzinárodná kontaktná skupina pre Sýriu by sa mohla zísť v októbri.
Podľa ruskej agentúry RIA Novosti spresnil, že vo švajčiarskej Ženeve sa majú vytvoriť štyri medzisýrske skupiny.
Dodal, že schôdzka kontaktnej skupiny - za účasti najvplyvnejších krajín - by sa mala konať v októbri, po zasadnutí Valného zhromaždenia OSN. Zúčastnia sa na nej zástupcovia Ruska, Iránu, Saudskej Arábie, USA, Turecka a Egypta.
Podľa Bogdanova zatiaľ nie je jasné, na akej úrovni sa táto schôdzka uskutoční, ale pripustil aj účasť ministrov, ak to bude nutné. Za veľmi dôležitý faktor pritom označil súčinnosť s OSN v osobe jej splnomocnenca pre konflikt v Sýrii Staffana de Misturu.
Protivládne protesty v Sýrii vypukli v marci 2011, krátko po sérii revolúcií tzv. arabskej jari, ktoré zachvátili viacero krajín Blízkeho východu.
Prečítajte si tiež:
Rusko posiela do Sýrie vojakov. Vojnu to môže ešte zhoršiť
Občianska vojna Situácia v Sýrii sa však veľmi rýchlo vystupňovala do vojenského konfliktu medzi vládnou armádou a protivládnymi povstalcami bojujúcimi na strane opozície.
V roku 2013 však na severe Sýrie začala proti vláde bojovať aj teroristická skupina Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL).
Kým v júni 2014 sýrska armáda kontrolovala 12 zo 14 provincií krajiny, na jar tohto roku utrpela zdrvujúce porážky: v marci stratila kontrolu nad provinciou Idlib a v apríli stratila dokonca aj mesto Džisr aš-Šughúr, čím sa im otvorila cesta k baštám prívržencov sekty alavitov, ku ktorým sa hlási aj prezident Bašár Asad.
V júni tohto roku Islamský štát kontroloval už takmer polovicu krajiny.
Konflikt si od roku 2011 vyžiadal štvrť milióna obetí a vyše 840.000 zranených. Svoje domovy opustilo asi 3,3 milióna utečencov.
Boj proti islamistom je hlavnou úlohou koalície, ktorú v lete tohto roku vytvorili USA a ktorá odvtedy podniká nálety na ich pozície v Sýrii i susednom Iraku.
Ku koaličným silám sa pred niekoľkými dňami pridalo aj Francúzsko.
V súvislosti s bojom proti militantom ruský prezident Vladimir Putin uplynulú nedeľu navrhol vytvoriť novú koalíciu na boj a na záchranu svojho spojenca - prezidenta Asada.