
FOTO – TASR
Po sto dňoch zvyčajne bilancuje vláda. Parlament tak po roku, po tom, ako mu ústavní činitelia dodajú zákony. Nevedno teda ešte, či bude tento parlament konštruktívny. Porovnávať s inými sa však už dá.
Uplynulo viac ako sto dní po vašom zvolení za predsedu Národnej rady. Zmenili ste sa?
„Pocítil som obrovskú zodpovednosť. Exkluzivita nového postu je daná tým, že nik iný ako ja nemôže o niektorých veciach rozhodnúť. Je to niečo nové a potrebujem sa ešte viac pred každým rozhodnutím radiť s ľuďmi, ktorí to naozaj myslia dobre.“
Porovnajte dnešný parlament s minulými, keď mu šéfovali Migaš a Gašparovič.
„Je kultúrnejší, menej agresívny. Predtým boli schôdze plné nenávisti. Zásadnou zmenou je, že má aj vyše sto nových poslancov. Zatiaľ sa spoznávame. Kvalitu parlamentu ukáže budúcnosť pri prerokovávaní zákonov. Som ale plný optimizmu, že tento parlament bude dobrý.“
Preto sa považuje aj za nudný.
„Je to len dojem. Parlament ešte nemal možnosť ukázať schopnosť prijímať postoje, opozičné i koaličné, v plnej sile. Vláda ešte len začína uplatňovať ústavný princíp, ešte bolo prijatých málo zákonov. Všetko ukáže čas a ich náročnosť.“
Vám neprekážajú ani komunisti?
„Ako predseda KDH tým nie som nadšený, ako predseda parlamentu rešpektujem slobodné rozhodnutie občanov.“
Okrem odporu voči NATO sa zatiaľ prejavujú menej extrémisticky než národniari, núti ich k tomu podľa vás kultúrnosť okolia, či sa len rozhliadajú?
„Zatiaľ sa snažia presvedčiť, že už nie sú tí starí komunisti, ale iní, takí, ktorých strana vznikla v roku 1992. Počkáme si, či nás presvedčia.“
Hneď na začiatku menovania ste sa zadefinovali voči premiérovi – že ako šéf parlamentu nebudete len figúrkou ako Migaš, ale chcete byť plnohodnotným partnerom. Neurazil sa?
„Vláda je podriadená parlamentu, to znamená, že parlament má právo a povinnosť kontrolovať ju. S premiérom sme si toto vydiskutovali. Ide mi len o kvalitu práce Národnej rady.“
(dam)