LAGOS. Nigéria v sobotu oslavovala, že ju Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyškrtla zo zoznamu krajín s dlhodobým (endemickým) výskytom detskej obrny.
Oznámila to agentúra Reuters. Vírusmi prenášaná detská choroba spôsobuje celoživotnú paralýzu, zabrániť jej možno jednoduchým očkovaním.
WHO v piatok uviedla, že na zozname krajín s dlhodobým výskytom detskej obrny tak zostávajú už iba Pakistan a susedný Afganistan.
Nigeria reaches polio 'milestone' as disease declared to be no longer endemic http://t.co/VeHdsIwuME
— Reddit World News (@WNews_Reddit) 26. Září 2015 Cieľom teraz bude zabezpečiť, aby sa v Nigérii v najbližších dvoch rokoch neobjavili nové prípady detskej obrany a WHO ju mohla vyhlásiť za krajinu, kde sa detská obrany už nevyskytuje.
Nigéria bola v minulosti považovaná za epicentrum detskej obrny vo svete. V júli oslávila prvý rok bez jej výskytu. V boji s detskou obrnou sa stretla s problémami. Islamskí extrémisti zabíjali očkujúcich zdravotníkov a objavili sa tiež fámy, že vakcína má v skutočnosti za cieľ sterilizovať moslimov.
Pred 20 rokmi zaznamenávali v tejto západoafrickej krajine 1000 prípadov detskej obrny ročne, čo bol najvyšší výskyt vo svete. Posledný prípad dieťaťa paralyzovaného vírusom detskej obrny zaznamenali 24. júla 2014 na chudobnom a prevažne moslimskom severe.
WHO varovala, že kým sa detská choroba dlhodobo vyskytuje v Pakistane a Afganistane, "je hrozbou pre deti kdekoľvek".