MEKKA, BRATISLAVA. Vírus MERS, ebola zo západnej Afriky, hrozba Islamského štátu. Pred začiatkom púte museli saudskoarabské úrady neustále opakovať, že napriek týmto hrozbám sú na púť do Mekky pripravení.
Nakoniec zrejme zlyhávajú práve oni. Mekku zasiahla už druhá tragédia v krátkom čase. Takmer sto ľudí zomrelo, keď pred dvomi týždňami spadol počas modlitby vo Veľkej mešite na ľudí žeriav, v tlačenici dav ušliapal 769 ľudí, ďalších 934 zranil.
Nebezpečný deň Predmestie Mekky Miná sa nestala miestom tragédie prvýkrát. Pred deviatimi rokmi tu dav pútnikov ušliapal 360 ľudí, k podobným incidentom dochádzalo aj v predošlých rokoch. Íd al-adhá je tradične najnebezpečnejším dňom celej púte, lebo na rituál sa na jednom mieste zhromaždí najviac ľudí.
Tentokrát ide o najväčšiu tragédiu v Mekke od roku 1990, keď pri tlačenici v tuneli zomrelo takmer 1500 ľudí.
Pre dynastiu Saudov je bezpečnosť počas púte kľúčovou aj preto, že sa prezentuje ako ochranca posvätných miest islamu Mekka a Medina.
Vláda minula v posledných rokoch stovky miliárd dolárov, aby zlepšila infraštruktúru a aby sa neopakoval incident z roku 2006. Saudská Arábia nasadila stotisíc príslušníkov bezpečnostných zložiek a kamery, ktoré mali kontrolovať veľkosť davov.
„Prosíme pútnikov, aby sa navzájom nestrkali a aby sa nevracali rovnakou cestou,“ opakujú podľa Guardianu policajti cez megafóny.
Prečítajte si tiež:
Vyše dva milióny moslimov začali púť do Mekky
Nevôľa z Iránu Medzi obeťami boli ľudia z viacerých štátov, podľa Iránu je medzi obeťami najmenej pätnásť jeho občanov. Saíd Ohádí, šéf iránskej organizácie pre hadždž, tvrdí, že k tragédii prišlo po tom, ako uzavreli dve z piatich ciest k miestu symbolického kameňovania.
„Dnešný incident ukazuje nezvládnuté riadenie a absolútny nezáujem o bezpečnosť pútnikov,“ povedal pre štátnu televíziu. Žiada, aby potrestali zodpovedných predstaviteľov.
Šanca, že práve tieto slová budú vypočuté sú však malé.
Šiitsky Irán a sunnitská Saudská Arábia sú najväčší rivali v súboji o moc nad regiónom. Napriek náboženským rozdielom je Mekka rovnako posvätná pre všetkých.
Tradičná púť hadždž patrí medzi päť pilierov moslimskej viery a do Mekky by mal aspoň raz za život prísť každý moslim, ktorému to dovoľuje zdravotný stav. Vyvrcholením púte je sviatok obete Íd al-adhá.
Moslimovia si vtedy pripomínajú obeť, ktorú bol ochotný podstúpiť Ibrahim (v Biblii Abrahám), keď chcel Bohu obetovať vlastného syna.
Unavený Moslimovia vtedy zabijú zviera a mäso rozdelia na tri časti. Prvá ostane v rodine, druhú venujú širšej rodine alebo priateľom, tretiu venujú ľuďom v núdzi.
Priamo v Mekke k sviatku patrí „kameňovanie“ Satana, keď pútnici hádžu na predmestí Mekky v Mine kamene do steny. Práve pri tomto rituáli došlo k smrtiacej tlačenici.
Denník Daily Telegraph hovoril s moslimom, ktorý cestoval do Mekky, no nakoniec Satana asi kameňovať nebude. Po ušliapaní ľudí sa bojí.
„Už teraz som veľmi unavený, ale po tomto nemôžem ísť. Uvidím, či to nebude môcť urobiť niekto za mňa,“ uviedol.
Najväčšie tragédie v Mekke Na tradičnú moslimskú púť hadždž ročne prichádzajú do Mekky milióny ľudí. Často tu dochádza aj k tragédiám. Tá najhoršia sa udiala v roku 1990.
2006
Viac ako 360 pútnikov zomrelo v tlačenici v Mine, kde symbolicky kameňovali Satana. Len deň pred začiatkom púte sa navyše zrútila osemposchodová budova, ktorú využívali ako ubytovňu pre pútnikov, v troskách zomrelo najmenej 73 ľudí.
2004
V posledný deň púte hadždž v Mine zomrelo 244 pútnikov.
1997
Najmenej 340 pútnikov zomrelo pri požiari v stanovom mestečku v Mine, požiar sa rozšíril aj vďaka silnému vetru. Zranených bolo viac ako 1500 ľudí.
1994
Pri kameňovaní Satana v Mine dav ušliapal 270 pútnikov.
1990
Až 1426 ľudí zomrelo pri tlačenici v preplnenom tuneli pre chodcov, ktorý viedol k posvätným miestam Mekky.
Autor článku