Viedeň 2. februára (TASR) - Rakúski občianski aktivisti sú znepokojení veľkým počtom - až 160.000 monitorovacích kamier v obchodných centrách a verejných priestranstvách po celej krajine. Kamery strážia nielen banky, ale aj športové štadióny, obchodné domy, reštaurácie, kasína, klenotníctva, trafiky a novinové stánky. Zabraňujú zločinu v uliciach, krádežiam v obchodných domoch a bankách, ako aj nedovoleným vykládkam smetí, tvrdia zástancovia tohto typu prevencie zločinnosti z rakúskeho ministerstva vnútra.
Viditeľne umiestnené kamery majú odstrašujúci efekt na zlodejov a na druhej strane dávajú občanom pocit bezpečia, píše špecializovaný časopis ministerstva týkajúci sa bezpečnosti. Rakúsko nastúpilo medzinárodné trendy, čo sa týka malých a lacných kamier, ktoré sú niekedy neuveriteľne účinné. Nezaznamenávajú iba štátne poznávacie značky, ale tiež v priebehu niekoľkých sekúnd porovnávajú svoje zistenia s policajnými záznamami a zisťujú, či sa po vozidle pátra.
Pôvodne britský systém sledovania videokamerami pozoruje "nezvyčajné aktivity". Napríklad ak niekto na letisku položí kufor a potom smeruje k východu, systém spustí alarm. To isté nastane, ak niekto dlhú dobu stojí pri železničnej trati, alebo príliš blízko koľajiska.
Rakúska polícia sa pripája k svojim kolegom zo zahraničia, keď tvrdí, že potrebuje toto všetko monitorovať, aby bojovala proti zločinu a terorizmu.
Avšak občianski aktivisti prirovnávajú rýchlo narastajúci počet kamier s Orwellovým "Veľkým bratom" neustále sledujúcim osem milión obyvateľov Rakúska. "Deje sa to úplne nadivoko," tvrdí Hans G. Zeger zo skupiny na podporu ľudských slobôd s názvom ARGE Daten. Právne problémy súvisiace s filmovaním davov ľudí, ktorí si robia svoju každodennú prácu, sa úplne ignorovali. Na väčšine záznamov boli "úplne nezúčastnení ľudia", ktorí nemali žiadnu spojitosť s účelom filmovania.
Najdôležitejšou otázkou, ktorá sa musí objasniť, je, "kto môže nainštalovať videokamery na verejných priestranstvách, ak sa napĺňa záväzok, že ľudia, ktorých sa to týka, sú o tom informovaní a ako sa získaná informácia používa". Súčasný zákon umožňuje tým, ktorí sa na filmovaní zúčastňujú, rozsiahle práva. V zásade môže každý filmovať na verejných priestranstvách.
Podobne môže byť filmovaná aj doprava a polícia môže filmovať demonštrácie, pri ktorých sa očakávajú prejavy násilia. Aj zákon stanovuje, že polícia musí oznámiť vopred, že bude filmovať. Na futbalových štadiónoch sa s týmto pravidlom spájajú oznamy z reproduktorov. Minister vnútra Ernst Strasser vytvoril v novembri 2002 pracovnú skupinu, ktorá má prešetriť právne dôsledky a sprísniť pravidlá a smernice monitorovanie videokamerami. Dodal však, že pochybuje o sprísnení zákona v tejto oblasti.