Slovensko má prijať 802 utečencov. Pozrite sa, koľko ostatné krajiny (mapa)

Väčšina ministrov vnútra Únie v utorok schválila kvóty na prerozdelenie 66-tisíc utečencov z Grécka a Talianska. Pozrite sa, kto ich má prijať koľko.

Ilustračné foto.

Väčšina ministrov vnútra Únie v utorok schválila kvóty na prerozdelenie 66-tisíc utečencov z Grécka a Talianska. Pozrite sa, ktorá krajina má prijať koľko utečencov.

BRUSEL, BRATISLAVA. Rada Európskej únie pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti, teda zoskupenie ministrov vnútra Únie, v utorok podvečer zverejnila svoje rozhodnutie o kvótach na prerozdelenie utečencov.

Podľa tohto dokumentu sa má v najbližších dvoch rokoch prerozdeliť medzi 23 štátov Európskej únie 66-tisíc utečencov, z toho má byť z Talianska 50 400 utečencov a z Grécka ďalších 15 600 ľudí.

Povinné kvóty neplatia pre všetky krajiny Únie, pretože niektoré, ako napríklad Veľká Británia a Dánsko, majú výnimku od svojho vstupu do Európskej únie. No práve tieto dve krajiny už oznámili, že príjmu niekoľko tisíc utečencov dobrovoľne.

Vyše polovicu zo 66-tisíc utečencov má podľa kvót prijať Nemecko, Francúzsko a Španielsko. Slovensko má prijať dokopy 802 utečencov, 190 z Talianska a 612 z Grécka.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) už avizoval, že kvóty nebude rešpektovať. Kvóty nás pritom nenútia, aby sme prijali konkrétnych utečencov, ale iba určitý počet.

„Každý členský štát bude mať právo odmietnuť prijať konkrétneho žiadateľa, a to v prípade, že by predstavoval hrozbu pre národnú bezpečnosť,“ vysvetlil Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Kliknutím na štát sa zobrazia podrobnosti o kvótach.

Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.

Neprehliadnite tiež

Zomrel politológ a niekdajší poradca Cartera Zbigniew Brzezinski

Prispel k odstráneniu ekonomických bariér medzi Sovietskym zväzom, Čínou a Západom.

Americkí vedci sa sťažujú na cenzúru zo strany vlády

Prepracovaná verzia úplne vynecháva slovné spojenie zmena klímy.

Trumpov zať mal žiadať tajný komunikačný kanál s Kremľom

Ruský veľvyslanec bol Kushnerovým návrhom prekvapený a odovzdal ho Kremľu.