WASHINGTON. Satelitné fotografie z polovice septembra zachytávajú ruských vojakov, ako budujú dve ďalšie vojenské základne v Sýrii, informoval v utorok mesačník IHS Jane's Intelligence Review.
Je známe, že prvú základňu začalo Rusko budovať v meste Lázikíja.
Rusko posiela do Sýrie vojakov. Vojnu to môže ešte zhoršiťČítajte
Ďalšie základne?
Šéfredaktor mesačníka Rob Munks uviedol, že doteraz utajované ďalšie rozširovanie prebieha pri skladisku zbraní a pri vojenskej základni severne od mesta Lázikíja.
To naznačuje, že Rusko sa pripravuje rozmiestniť vojakov na oboch miestach, napísala tlačová agentúra Reuters.
Rusko už dramaticky zvyšuje počet svojich vojakov na leteckej základni južne od Lázikíje, bašty sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Umiestňuje tam bojové lietadlá a vrtuľníky, ako aj tanky a ubytovacie budovy.
Munks povedal agentúre Reuters, že jedna z dvoch nových lokalít sa nachádza približne sedem kilometrov severne od Lázikíje a druhá lokalita je tri kilometre na západ od mesta.
Zábery zachytávajú výstavbu nových budov a stupňovitého terénu, ako aj prítomnosť nových stanov typických pre ruské vojenské jednotky.
Jedno z týchto zariadení susedí s miestom na odpaľovanie rakiet zem-vzduch.
Rusko oficiálne priznalo prítomnosť vojenských expertov v SýriiČítajte
Ochota zapojiť sa do dialógu
Americký minister zahraničných vecí John Kerry v utorok vyhlásil, že vláda prezidenta Baracka Obamu dúfa, že Rusko a Irán zohrajú pozitívnu úlohu v Sýrii a podporia tam politické zmeny, ktoré ukončia súčasný konflikt a potlačia Islamský štát.
Kerry uviedol, že podpora sýrskeho prezidenta Bašára Asada zo strany Ruska a Iránu je nesprávna a iba predĺži vojnu.
Kerry však dodal, že USA sú ochotné zapojiť sa do okamžitého dialógu s Ruskom, zameraného na podporu mierovej dohody, ktorá vyústi do odchodu Asada.
Šéf americkej diplomacie povedal, že posilňovanie vojenskej prítomnosti Ruska v Sýrii malo zrejme najprv chrániť tamojšie existujúce ruské zariadenia a už umiestnených ruských vojakov. Kerry dodal, že konečný cieľ Moskvy v Sýrii stále nie je jasný.
Izrael a Rusko plánujú koordináciu vojenských operácií v SýriiČítajte
Pokračujú v bombardovaní
Okrem toho najmenej 38 bojovníkov Islamského štátu bolo zabitých za posledných 24 hodín, pričom sýrske bojové lietadlá pokračujú v bombardovaní pozícií extrémistov v starovekom meste Palmýra.
Informovala o tom v utorok tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na organizáciu Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).
Zdroj zo sýrskej armády, ktorý si neželal byť menovaný, uviedol, že pri náletoch boli využité novododané ruské lietadlá a riadili ich sýrski piloti.
Rusko údajne posilňuje vojenskú pomoc režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorý je pod čoraz väčším tlakom Islamského štátu a islamistických povstalcov, podporovaných zväčša Tureckom a krajinami Perzského zálivu.
Nové ruské lietadlá dorazili do Sýrie približne pred desiatimi dňami a prvýkrát ich poslali do leteckých útokov minulý týždeň - nálety podnikli na severovýchodné mesto Rakka, teda na faktické hlavné mesto Islamského štátu, uviedol zdroj.
Zdroj dodal, že vládne vojenské sily využili takisto novododané pozemné delostrelectvo, a to proti povstalcom v horách severovýchodne od Lázikíje.
Vystupňovali nálety
Sýrske vzdušné sily v posledných dňoch vystupňovali nálety na Palmýru, ktorá sa nachádza v centrálnej púštnej oblasti Sýrie.
Podľa SOHR minulotýždňové nálety na Palmýru boli "jednými z najsilnejších útokov" sýrskych bojových lietadiel od mája, keď mesto dobyl Islamský štát.
Pri náletoch na Palmýru boli použité novododané ruské lietadlá, potvrdilo SOHR.
Väčšina obyvateľov Palmýry už z mesta ušla. Žije tam ešte zopár pôvodných obyvateľov a rodiny militantov.
Džihádistická organizácia vyhodila v Palmýre do vzduchu 2000-ročný Bélov chrám a niekoľko slávnych vežových hrobiek, ktoré boli zaradené do svetového dedičstva UNESCO.