BRUSEL. Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve označil utorkové schválenie plánu prerozdelenia žiadateľov o azyl v EÚ za "dôležitý krok", ktorý bol prijatý "zdrvujúcou väčšinou" z prítomných ministrov z 28 členských krajín.
"Toto rozhodnutie je dôkazom schopnosti Európy prevziať zodpovednosť a napredovať," povedal novinárom po hlasovaní v Bruseli.
Únia presadila kvóty. Proti boli štyri štáty vrátane SlovenskaČítajte
Zlý deň pre Európu
Jeden z diplomatov z prostredia štátov odmietajúcich tento plán však podľa agentúry Reuters opísal atmosféru za rokovacím stolom ako "hroznú" a dodal: "Toto je zlý deň pre Európu."
Hlasovanie ministrov vnútra Európskej únie je prejavom hlbokých rozdielov medzi členskými štátmi. Ministri sa totiž v prípade plánu na prerozdelenie 120.000 migrantov namiesto obvyklého rozhodovania konsenzom uchýlili k hlasovaniu, napísala po rokovaní agentúra Reuters.
Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere uviedol, že jeho krajina prijme vyše 30.000 ľudí.
"Toto robíme zo solidarity a zodpovednosti, ale tiež v našom vlastnom záujme," povedal. Cieľom prijatého plánu je podľa neho zabrániť "sekundárnej migrácii", v rámci ktorej sa ľudia pohybujú z jednej krajiny do druhej v rámci Európy.
Naštrbenie vzťahov
Pokiaľ budú ľudia prerozdelení v rámci Európy, nebudú si môcť vybrať, do ktorej krajiny pôjdu. Budú musieť ostať v tej krajine, do ktorej budú umiestnení, dodal de Maiziere.
Ministri vnútra EÚ podľa Reuters predpokladali, že sa im na utorkovom stretnutí podarí dospieť ku konsenzu skôr, ako prijímať plán o prerozdelení migrantov v hlasovaní, v ktorom budú východoeurópske krajiny v menšine, z čoho hrozí ďalšie naštrbenie vzťahov.
Európska komisia je spokojná
Európska komisia privítala rozhodnutie Rady EÚ v zložení ministrov vnútra, ktorá aj napriek odmietavým postojom niektorých členských štátov prijala dôležité rozhodnutie o premiestnení 120.000 utečencov z Talianska, Grécka a ďalších krajín EÚ, ktoré sú alebo môžu byť priamo dotknuté utečeneckou krízou.
Rozhodnutie ministrov vnútra, s výnimkou zástupcov Českej republiky, Maďarska, Rumunska a Slovenska a pri zdržaní sa Fínska, bolo prijaté do troch týždňov, odkedy EK predložila príslušný legislatívny návrh.
Komisia privítala úsilie členských krajín pri dosiahnutí tohto výsledku a ocenila prácu luxemburského predsedníctva v EÚ, ktorého úlohou bolo viesť rokovania ministrov a snažiť sa dospieť ku dohode.
EÚ je po utorkovom rozhodnutí ministrov vnútra pripravená premiestniť v najbližších dvoch rokoch celkovo 160.000 ľudí, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu.
Koordinácia mechanizmu prerozdelenia
Komisia oznámila, že spolu s príslušnými agentúrami EÚ a členskými štátmi bude koordinovať tento mechanizmus priamo v teréne.
Komisia vo svojom stanovisku pripomenula, že konzistentne a nepretržite pracovala na tom, aby bolo možné prijať spoločnú európsku odpoveď na súčasnú utečeneckú krízu, pričom premiestňovanie utečencov je súčasťou uceleného prístupu na riešenie prebiehajúcej utečeneckej krízy.
Od ministrov vnútra sa teraz očakáva, že posunú ďalej aj ďalšie návrhy EK, vrátane vytvorenia európskeho zoznamu bezpečných krajín a reformy dublinského systému.
Ministri budú o týchto otázkach rokovať na najbližšom zasadnutí rady, ktoré sa bude konať 8. októbra v Luxemburgu.
Prihlásenie k zodpovednosti
Európa sa prihlásila k zodpovednosti za utečencov, vyhlásil v utorok v reakcii na hlasovanie ministrov vnútra o prerozdelení migrantov medzi členské krajiny únie francúzsky prezident Francois Hollande.
Učinil tak ešte pred večerným londýnskym rokovaním s britským premiérom Davidom Cameronom.
Informovali o tom francúzske elektronické médiá.
"Európa je schopná prijať (utečencov), avšak za istých podmienok a pravidiel, to požadovalo Francúzsko," vyhlásil najvyšší francúzsky predstaviteľ.
"Dohoda umožní konečne zriadiť informačné a registračné centrá," pripomenul Hollande a dodal, že jeho krajina sa k zodpovednosti prihlásila už skôr.
"Osobne som oznámil, že prijmeme 24.000 utečencov. Každá krajina musí rešpektovať záväzky prijaté v tejto oblasti. Niektorí hlasovali proti, avšak kvalifikovanou väčšinou prijaté rozhodnutie má záväzný charakter. Znamená to, že prijatú dohodu musia uplatniť aj tí, ktorí hlasovali proti nej," formuloval francúzsky prezident.
Za mimoriadne dôležité označil Hollande, aby Európa už v stredu uvoľnila finančné prostriedky a umožnila konať, a to rýchlo.
Mali by sme ukázať, že budeme za udržateľných pravidiel schopní prijať 120.000 ľudí. Tomu sa hovorí zodpovednosť, tomu sa hovorí solidarita, podčiarkol francúzsky prezident.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu