Mys Canaveral 1. februára (TASR) - O strate spojenia medzi NASA a raketoplánom Columbia bol informovaný aj americký prezident George W. Bush, ktorý sa dnes nachádzal vo víkendovom sídle v Camp Davide. Podľa americkej televíznej stanice CNN Bush teraz smeruje do Bieleho domu.
"Prezident bol informovaný a monitoruje situáciu," uviedol jeden z predstaviteľov Bieleho domu. Americká vesmírna agentúra NASA dnes po tom, ako stratila spojenie s pristávajúcim raketoplánom Columbia, varovala pred prípadnými úlomkami raketoplánu, ktoré by mohli byť nebezpečné.
Podľa hovorcu NASA Kyle Herringa nemá raketoplán Columbia z výšky, v ktorej sa spojenie prerušilo, žiadnu šancu na úspešné núdzové pristátie. Spojenie medzi raketoplánom a kontrolným strediskom sa prerušilo, keď raketoplán letel vo výške asi 63 kilometrov.
Columbia je najstarším raketoplánom NASA a prvýkrát letel v roku 1981. Od roku 1986, keď krátko po štarte vybuchol americký raketoplán Challenger so siedmimi astronautmi na palube, ide už o druhý prípad takejto nehody.
V súvislosti so stratou spojenia medzi americkou vesmírnou agentúrou NASA a raketoplánom Columbia, ktorý sa dnes vracal zo 16-dňovej vesmírnej misie, vyhlásila NASA stav núdze.
Na palube raketoplánu, ktorý bol na svojej v poradí 28. misii, bolo sedem astronautov, z toho dve ženy. Boli to veliteľ Rick Husband, Willie McCool, Dave Brown, Laurel Clarková, Kalpana Chawlaová, Mike Anderson a Ilan Ramon - prvý izraelský astronaut zastupujúci Izraelskú vesmírnu agentúru.
Obyvatelia severného Texasu počuli "veľký výbuch" približne v čase, keď sa raketoplán odklonil od svojej cesty na pristátie na Myse Canaveral. "Bolo to, ako keby auto narazilo do domu alebo explózia," uviedol 60-ročný muž z mesta Carrolton, severne od texaskej metropoly Dallas.
Ďalší zo svedkov v Plane uviedol, že videl, ako nad ním letí raketoplán. "Videl som dva svetelné objekty letiace pri sebe," povedal. Columbia je najstarším raketoplánom NASA a prvýkrát letela v roku 1981.