BUDAPEŠŤ. Poslanci maďarského parlamentu schválili v pondelok novely zákonov o obrane a polícii, v zmysle ktorých bude v terajšej situácii migračnej krízy možné nasadiť na hraniciach aj armádu.
Za návrh vyžadujúci dvojtretinovú väčšinu hlasovalo 151 poslancov strán vládneho bloku Fidesz a KDNP, ale aj poslanci opozičného ultrapravicového Jobbiku, informovala agentúra MTI.
Proti návrhu hlasovalo 12 poslancov, 27 sa zdržalo.
Prečítajte si tiež:
Maďarsko môže proti utečencom nasadiť armádu
Podobné právomoci ako polícia Podľa schválených noviel majú vojaci v čase krízovej situácie vyvolanej masovou migráciou podobné právomoci ako policajti.
Môžu napríklad legitimovať, zadržať a predviesť osoby, kontrolovať vozidlá a šatstvo, môžu sa zúčastňovať na opatreniach týkajúcich sa cudzineckej agendy alebo kontrolovať cezhraničnú premávku.
Vojaci budú môcť pri plnení uvedených úloh používať aj donucovacie prostriedky, ktoré spôsobia poranenia. Tieto však nesmú smerovať k vyhaseniu života, s výnimkou prípadov útokov, kde takáto možnosť nie je.
V prípade vojakov - rovnako ako u policajtov - nebude použitie gumených projektilov, pyrotechnických prostriedkov, slzotvorného plynu a siete na zadržanie osôb kvalifikované ako použitie strelnej zbrane.
.@amnesty Urgent Action on Hungary's violation of refugees' human rights https://t.co/nmfetUNgn7 pic.twitter.com/IACRjQDRJt v @Fotis_Filippou
— reported.ly (@reportedly) 21. Září 2015 Užšia spolupráca orgánov Ďalšie možnosti príslušníkov armády v súvislosti s ochranou hraníc a odhaľovaním teroristických činov sa podľa schválených noriem týkajú zahraničnej výzvednej činnosti v spolupráci s tajnými službami, vrátane vyhľadávania a odhaľovania prevádzačov.
Vojaci budú ďalej môcť v krízovej situácii uzatvárať územia, nevpúšťať do nich ľudí a nariaďovať opustenie týchto území.
Podobne ako polícia budú aj príslušníci ozbrojených síl môcť v súlade s normami platnými pre políciu robiť obrazové a zvukové záznamy.
Predkladatelia návrhu noviel zmeny zdôvodnili tým, že migračná kríza si vyžaduje užšiu spoluprácu orgánov na ochranu štátnych hraníc a v čase krízy aj nasadenie armády do niektorých ochranných úloh.
Prečítajte si tiež:
Do Rakúska prišlo cez víkend vyše dvadsaťtisíc migrantov
Zločin proti ľudskosti Nasadiť vojakov proti prisťahovalcom nie je iba nečestné, ale je to aj zločin proti ľudskosti, reagoval na schválenie príslušných noviel zákona maďarský expremiér a predseda opozičnej Demokratickej koalície Ferenc Gyurcsány.
Podľa agentúry MTI aktivisti a sympatizanti DK vytvorili na protest okolo parlamentu živú reťaz.
Pri reťazi, ktorú nazvali organizátori kordónom čestnosti, humanizmu a európanstva, Gyurcsány povedal, že protestnou akciou chcú deklarovať, že existuje aj iné Maďarsko, ktoré chápe, že "sme najprv ľudia, až potom Maďari, kresťania a čokoľvek iné".
"Táto vláda nie je našou vládou, pretože naša vláda nestavia na strach v ľuďoch," dodal predseda DK.
Vláda premiéra Viktora Orbána sa podľa jeho slov odvoláva na európske normy, pričom jeden deň zbije migrantov, na druhý deň ich zasa odvezie od chorvátskych hraníc k rakúskym.
Gyurcsány vytýkal, že armádu v zásade cvičili na to, aby použila zbrane.
Na zhromaždení sa objavila trojica, ktorá vykrikovala, že DK je vlastizradcom, došlo aj k slovnej potýčke medzi trojicou a priaznivcami DK.
Potom sa objavila aj zhruba desiatka protidemonštrantov, ktorá kričala "Gyurcsány zmizni!", na čo reagovali protestujúci z DK: "Náckovia choďte domov!". Demonštrácia sa napokon skončila bez incidentov.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu