SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Do Rakúska prišlo cez víkend vyše dvadsaťtisíc migrantov

Maďarsko a Rumunsko sa ohľadom hraničného plota dostali do slovnej bitky.

Slovinsko za posledné dva dni zaregistrovalo asi 1500 utečencov.Slovinsko za posledné dva dni zaregistrovalo asi 1500 utečencov. (Zdroj: TASR/AP)
 • Do Rakúska prišlo cez víkend vyše dvadsaťtisíc migrantov.
 • Poľsko prijme iba symbolický počet utečencov.
 • Nemecko plánuje pre utečeneckú krízu miliardové škrty.
 • Ak ministri odhlasujú kvóty, postavíme sa proti, tvrdí Fico.
 • Maďarsko a Rumunsko v slovnej bitke ohľadne hraničného plota.
 • Pri Lesbose sa potopila ďalšia loď s migrantmi.
 • Bulharsko uzavrelo pre ilegálnych migrantov hranice.

Dianie okolo utečeneckej krízy sme sledovali minútu po minúte.

23:59 Spravodajstvo Minúta po minúte sme ukončili. Ďakujeme za sledovanie.

22:23 POĽSKO. Poľská premiérka Ewa Kopaczová dnes povedala, že Poľsko prijme iba symbolický počet utečencov, oveľa menej, ako keď v 90. rokoch prijalo vyše 80-tisíc Čečencov.

Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

V oznámení, ktoré urobila pred mimoriadnym summitom EÚ k migračnej kríze, plánovaným na stredu, Kopaczová zopakovala, že Poľsko prijme iba utečencov a neprijme ekonomických migrantov.

"Môžem dnes povedať, že ich nebude príliš veľa. Rozhodne oveľa menej ako v 90. rokoch, kedy Poľsko prijala vyše 80-tisíc utečencov z Čečenska," povedala premiérka vo vysielaní verejnoprávnej televízie.

"Počet utečencov, ktorých by sme prijali, je symbolický, predstavuje iba malú časť celku," dodala.

Kopaczová sa skoršie v septembri vyjadrila, že Poľsko zvažuje zvýšenie počtu migrantov, ktorých je ochotné prijať, z pôvodne deklarovaných 2000.

21:41 RUMUNSKO. Rumunské úrady dali vybudovať v blízkosti hraníc so Srbskom dva dočasné utečenecké tábory. Ide o súčasť snáh Rumunska pripraviť sa na možný prílev migrantov, informovalo dnes tamojšie ministerstvo vnútra.

Tábory sa nachádzajú v blízkosti dedín Lunga a Stamora Moravita v okrese Timiš. Úradníci sa tam pripravili na viacero administratívnych úkonov.

Rumunsko je síce členom EÚ, ale nepatrí do schengenského priestoru.

20:16 MAĎARSKO. Segedínsky okresný súd vyniesol 23 rozsudkov za trestný čin ilegálneho prekročenia štátnych hraníc, informovala dnes agentúru MTI hovorkyňa segedínskeho tribunálu Erika Juhászová Prágaiová. Narušenie hraníc je v Maďarsku trestným činom od 15. septembra.

Súd odsúdil 11 obvinených na vyhostenie z územia Maďarska na jeden rok, 12 obvinených na vyhostenie na dva roky. Medzi vyhostenými bolo 15 Afgancov, siedmi Pakistanci a jeden o sebe tvrdil, že je občanom Iránu.

Všetky rozsudky nadobudli právoplatnosť, ani jeden z odsúdených nežiadal, aby mu rozsudok preložený ústne tlmočníkom doručili aj písomne v materinskom jazyku.

V troch prípadoch zrýchlených konaní iniciovaných prokuratúrou súd nevyniesol rozsudok, v dvoch prípadoch súd odročil pojednávanie a v jednom prípade vrátil spisy prokuratúre, pretože obvinený, ktorý sa obhajoval na slobode, sa nedostavil na pojednávanie.

19:02 SPOJENÉ ŠTÁTY. Americký minister zahraničných vecí John Kerry dnes po rokovaní v Berlíne povedal, že USA výrazne zvýšia počet utečencov, ktorých sú ochotné prijať v najbližších dvoch rokoch. Na budúci rok prijmú o 15-tisíc utečencov z celého sveta viac - spolu 85-tisíc a v roku 2017 až 100-tisíc, informovala tlačová agentúra AP.

Kerryho poradcovia uviedli, že mnohí, ale nie všetci, z navýšeného počtu budú utečenci zo Sýrie.

Utečencov USA prevezmú od OSN a po preverení ministerstvom vnútornej bezpečnosti ich usídlia po celej krajine.

Kerry zverejnil túto informáciu po stretnutí s nemeckým ministrom zahraničných vecí Frankom-Walterom Steinmeierom, s ktorým rokoval o masovom úteku Sýrčanov pred občianskou vojnou v ich krajine.

18:09 RAKÚSKO. Asi 10.700 utečencov prišlo dnes od polnoci do Rakúska z Maďarska, čo je viac ako za celú sobotu, pričom diaľnica vedúca cez hranicu je čiastočne uzavretá, informovala tlačová agentúra Reuters. Citovala hovorcu polície východorakúskej spolkovej krajiny Burgenland.

V sobotu ich prišlo do Rakúska asi 10.500.

Chorvátsko, ktoré čelí narastajúcemu počtu utečencov na svojom území po tom, ako Maďarsko uzavrelo svoje hranice so Srbskom pred migrantmi smerujúcimi na sever, preváža utečencov do prijímacích centier pri východorakúskych hraniciach.

Takmer všetci sa nachádzajú v meste Nickelsdorf, ktorý je hlavným hraničným priechodom pre utečencov prichádzajúcich z Maďarska.

Iný hovorca polície povedal, že jazdné pruhy diaľnice A4, ktorá prechádza cez hranice v blízkosti Nickelsdorfu, v smere na Viedeň sú uzavreté.

Polícia predtým uzavrela jazdné pruhy tejto diaľnice, pretože sa po nej pohybovali utečenci. Niektorí z nich sa vydali do Viedne po diaľnici pešo.

17:38 SRBSKO. Stovky gayov a aktivistov za ľudské práva dnes v uliciach Belehradu v rámci pochodu za práva komunity LGBTI vyzvali na solidaritu s migrantmi, ktorí Srbskom prechádzajú na ceste za lepším životom v západnej Európe.

Pochod sa konal za veľmi prísnych bezpečnostných opatrení: v pohotovosti boli tisíce policajtov, ktorí chránili účastníkov pochodu gay pride. Polícia informovala, že zadržala niekoľko extrémistov.

16:23 TURECKO. Najmenej 13 obetí na životoch si dnes vyžiadala zrážka dvoch lodí v tureckých výsostných vodách, informovala turecká pobrežná stráž.

Podľa jej údajov v tureckých vodách sa zrazilo plavidlo prevážajúce migrantov s obchodnou loďou. Plavidlo, na ktorého palube sa nachádzalo 46 migrantov, sa po zrážke prevrátilo. O život prišlo 13 ľudí vrátane šiestich detí. Po ďalších 13 nezvestných sa pátra. Zranenia utrpelo 20 ľudí, z nich siedmich museli ošetriť zdravotníci.

Loď prevádzačov vyplávala od tureckého pobrežia v provincii Canakkale.

16:02 SLOVENSKO. Ak by v utorok 22. septembra na prípadnom hlasovaní ministri vnútra členských krajín EÚ odhlasovali kvalifikovanou väčšinou povinné kvóty na rozdelenie utečencov, Slovensko sa postaví proti tomuto uzneseniu.

V dnešnej mimoriadnej relácii televízie Markíza s názvom Utečenecká kríza to povedal predseda vlády Robert Fico, podľa ktorého Slovensko v takomto prípade využije právne mechanizmy, ktoré umožňuje Lisabonská zmluva.

Premiér dnes zároveň povedal, že hlasovanie o prerozdelení utečencov je príliš vážna téma, aby o nej rozhodli ministri vnútra bežným hlasovaním.

Fico vidí v procedúre rozhodovania ministrov vnútra snahu vyhnúť sa zasadnutiu premiérov a predsedov vlád, kde je pri rozhodovaní nevyhnutná jednomyseľnosť. "Budem považovať za veľký zásah do pravidiel fungovania EÚ, ak sa bude silou presadzovať názor oproti inému názoru," povedal Fico.

15:05 SLOVENSKO. V debate o migrantoch je úplne ignorované, že na Slovensko prísť nechcú. A keď sem prídu, tak odídu. Od roku 1993 udelila Slovenská republika 651 azylov, ale z týchto ľudí tri štvrtiny odišli.

Od začiatku roka požiadalo na Slovensku o azyl 130 migrantov, rozbehlo sa azylové konanie a dnes ich je tu 28. V dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to uviedol podpredseda vlády a minister zahraničia Miroslav Lajčák.

14:46 NEMECKO. Terčom útoku neznámych podpaľačov sa v noci nadnes stala športová hala vo Wertheime v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko na juhozápade Nemecka. Hala bola vytypovaná ako objekt vhodný na ubytovanie migrantov.

Polícia v meste Heilbronn dnes informovala, že v objekte sa v čase útoku nikto nenachádzal. Obhliadka sály sa zatiaľ nemohla uskutočniť vzhľadom na škody, ktoré oheň napáchal, napísala agentúra Reuters.

14:38 NEMECKO. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble plánuje nové úsporné opatrenia s cieľom získať zdroje na financovanie súčasnej imigračnej vlny.

Informoval o tom v sobotu týždenník Der Spiegel.

Dodatočné výdavkové škrty v sume 2 mld. eur majú byť súčasťou budúcoročného rozpočtu.

14:25 SLOVENSKO. Angela Merkelová je mojou obľúbenou političkou. V súčasnej kríze s utečencami však svoju úlohu líderky Európy nie celkom zvláda. V polovici júla na debate s nemeckými školákmi povedala, že Nemecko nemôže prijať všetkých ľudí, ktorí sa do Európy snažia dostať.

O pár týždňov neskôr vyhlásila, že Nemecko prijme všetkých utečencov zo Sýrie. A o ďalšie dva týždne Nemecko kvôli náporu utečencov zaviedlo hraničné kontroly na hraniciach s Rakúskom a možno čochvíľa zavedie kontroly aj s Českou republikou.

Namiesto toho, aby utečenci v táboroch čakali na prešetrenie žiadosti o azyl, ľudská masa sa dala do pohybu. A Nemecko namiesto upokojenia situácie tento pohyb podporilo, a teraz je prekvapené jeho veľkosťou.

Viac v komentári Veroniky Remišovej.

14:20 MAĎARSKO. Maďarsko a Srbsko dnes po takmer týždni znovu otvorili hraničný priechod Röszke-Horgoš. jeho uzavretie malo zabrániť prieniku migrantov do EÚ. Na znovuotvorení hraničného priechodu sa dohodli ministri vnútra oboch krajín Sándor Pintér a Nebojša Stefanovič, ktorí konštatovali upokojenie situácie súvisiacej s migrantmi.

Šéf maďarského rezortu vnútra Pintér pred novinármi uviedol, že hraničný priechod na diaľnici M5 medzi maďarským mestom Röszke a srbským Horgošom je od dnešného dňa pre automobilovú dopravu znovu otvorený. Autá sa budú musieť podrobiť kontrolám, informuje agentúra AP.

Hraničný priechod bol tento týždeň dejiskom masovej bitky medzi migrantmi, ktorí sa chceli dostať do Maďarska, a maďarskou políciou snažiacou sa im v tom zabrániť.

14:11 SLOVENSKO. Radšej Slovensko znesie nejaké sankcie, ako by sme mali aplikovať kvóty, ktoré nikam nevedú. Na margo utečeneckej krízy to dnes v diskusnej relácii TA3 V politike povedal poslanec Smeru a šéf európskeho výboru Ľuboš Blaha. Riešenie vo vzťahu ku kvótam je podľa neho iba iluzórne, keďže cieľovou destináciou migrantov nie je Slovensko.

"Oni chcú prúdiť do Nemecka, Holandska, Belgicka, Švédska, teda do krajín, ktoré sú najbohatšie, kde majú komunity a rodiny, kde majú náboženskú infraštruktúru a podobne. Toto je len umelé riešenie a my tých ľudí na Slovensku ani udržať nemôžeme," tvrdí Blaha.

Aj líder OľaNO Igor Matovič si myslí, že kvóty sú hlúposť, utečenci na Slovensku neostanú. "Nebuďme naivní, že ak my prikážeme ľuďom, že budú musieť ísť na Slovensko, že poslúchnu. Ak ich my budeme držať v nejakej klietke, aby si u nás prešli azylovým procesom, nakoniec by získali azyl a v prvý deň by boli v Nemecku alebo vo Švédsku, tam, kde chceli ísť," myslí si.

13:53 SLOVENSKO. V zariadení v Gabčíkove sa momentálne nachádza 18 azylantov, situácia v obci je v súčasnosti pokojná. O príchode prvých dočasných rakúskych azylantov do Gabčíkova sa starosta obce dozvedel z televízie, nikto ho oficiálne neinformoval. V dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to uviedol starosta Gabčíkova Iván Fenes.

Napriek tomu, že dočasní rakúski azylanti do Gabčíkova prišli, starosta nepovažuje uskutočnené referendum k tejto téme za zbytočné.

"Ja si myslím, že obavy našich obyvateľov sú istým spôsobom opodstatnené, ale snažíme sa ich ukľudniť a spolu s políciou urobíme všetko, aby sa naši občania cítili bezpeční," uviedol starosta. O zachovaní pokoja a bezpečnosti v obci ho podľa neho ubezpečil minister vnútra Robert Kaliňák aj policajný prezident Tibor Gašpar.

13:40 MAĎARSKO. Zatiaľ čo Maďarsko na svojich južných hraniciach so Srbskom odháňa migrantov pomocou plota so žiletkovým ostnatým drôtom, utečencov, ktorí prichádzajú z Chorvátska, vítajú Maďari na svojich západných hraniciach autobusmi a vlakmi a eskortujú ich do Rakúska, píše o rozdielnom postoji v správaní sa Maďarska voči migrantom na jeho hraniciach agentúra AP.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó povedal dnes spravodajskému portálu index.hu, že s migrantmi prichádzajúcimi na maďarské územie z Chorvátska sa zatiaľ zaobchádza priaznivo, pretože Maďarsko ešte nemá hraničný plot pozdĺž svojich hraníc s Chorvátskom dokončený, kým plot na srbských hraniciach hotový už je.

Szijjártó vysvetlil, že v súčasnej situácii - bez existencie plota - by vyhosťovanie migrantov späť do Chorvátska vyvolávalo chaos.

Výsledkom toho je, že od piatka vstúpilo z Chorvátska na územie Maďarska vyše 16.000 migrantov, zatiaľ čo srbská strana hraníc je už od migrantov takmer vyprázdnená.

13:01 RAKÚSKO. Rakúsko v nedeľu oznámilo, že za časové obdobie 24 hodín do polnoci na dnešok prešlo na jeho územie z Maďarska 11-tisíc migrantov.

Ako podľa agentúry AP povedala rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová, v priebehu dnešného dňa sa na dôležitom maďarsko-rakúskom hraničnom priechode v obci Nickelsdorf, východne od Viedne, očakáva príchod ďalších 7000.

Predstavitelia ministerstva rokujú s charitatívnymi organizáciami a pokúšajú sa pre tieto novoprichádzajúce osoby, utekajúce pred násilnými a vojnovými konfliktami a chudobou z oblastí Blízkeho východu, Afriky a Ázie, nájsť dočasné prístrešky.

12:38 NEMECKO. Nemecký Spolkový kriminálny úrad (BKA) začal prešetrovať prípad utečenca zo Sýrie nachádzajúceho sa v Nemecku, ktorý je podozrivý z účasti na bojových operáciách na strane extrémistickej organizácie islamský štát (IS), informovala agentúra DPA s odvolaním sa na najnovšie vydanie nedeľníka Welt am Sonntag.

Muž sa momentálne nachádza v azylovom dome v Brandenbursku. Pred niekoľkými týždňami sa údajne ostatným utečencom zveril, že bol príslušníkom oddielov IS. Tvrdil, že v mene IS zabíjal.

Jeden z utečencov jeho priznanie tajne nahral mobilným telefónom a práve tento záznam poslúžil BKA ako podnet pre začatie vyšetrovania.

11:19 SLOVENSKO. Utečenecká kríza môže mať čoskoro dosah aj na európske ekonomiky. Ak sa politickí lídri čím skôr nedohodnú na jej riešení, môžu sa následky tohto akútneho problému už čoskoro prejaviť aj na produkcii niektorých veľkých priemyselných podnikov.

Migračnú krízu už teda môžu ľudia pocítiť aj na svojich peňaženkách. Tvrdí to SDKÚ.

10:53 MAĎARSKO. Po tom, čo maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó už skritizoval predstaviteľov Chorvátska, začal teraz najnovšie slovný súboj so svojím rezortným kolegom z Rumunska Bogdanom Aurescom.

Ich spor sa týka hraničného plota so žiletkovým ostnatým drôtom, ktorý Maďarsko stavia medzi oboma krajinami, aby tak zabránilo vstupu migrantov na maďarské územie. Vo svojom priebežnom spravodajstve o vývoji migrantskej krízy o tom píše agentúra AP.

Maďarská výstavba hraničných plotov značne sťažuje vzťahy Budapešti so susednými štátmi, ktoré majú potom pocit, že problém obrovského prílevu migrantov sa tak neférovo kladie len na ich plecia. Po dokončení plotu pozdĺž hraníc so Srbskom stavia teraz Maďarsko plot aj pozdĺž svojich hraníc s Chorvátskom a Rumunskom.

Šéf rumunskej diplomacie Aurescu nazval v sobotu toto uzatváranie hraníc "autistickým a neakceptovateľným činom", ktorý je v rozpore s duchom Európskej únie.

Szijjártó dnes na to reagoval: "Od ministra zahraničných vecí, ktorého premiér je momentálne trestne stíhaný, by sme očakávali viacej skromnosti." Narážal pritom na korupčné kauzy, z ktorých je obžalovaný predseda rumunskej vlády Victor Ponta.

Szijjártó dodal: "Sme vyše 1000-ročný štát, ktorý vo svojich dejinách musel mnohokrát brániť nielen seba, ale aj Európu. Bude tomu tak aj teraz, či sa to rumunskému ministrovi zahraničných vecí páči, alebo nie."

Zároveň oznámil, že maďarský rezort diplomacie predvolal na pondelok rumunského veľvyslanca.

9:04 GRÉCKO. Loď so 46 migrantmi alebo utečencami na palube sa v nedeľu potopila pri Grécku a pobrežná hliadka pri ostrove Lesbos vo východnej časti Egejského mora vyhlásila pátranie po 26 nezvestných osobách.

V sobotu si potopenie člna s migrantmi pri ostrove Lesbos vyžiadalo život päťročného dievčatka.

8:16 MAĎARSKO. Orbán odmieta utečencov aj preto, aby sa v Európe prezentoval ako jediný statočný politik a ochranca kontinentu, hovorí maďarský politológ Bulcsú Hunyadi z inštitútu Political Capital.

7:26 BULHARSKO. Bulharsko uzavrelo svoje hranice pred ilegálnymi migrantmi. Podľa spravodajského portálu OFFNews.bg o tom v sobotu v Sozopole informoval bulharský premiér Bojko Borisov.

Spresnil, že cez hranice bude možné prejsť len v súlade so zákonom.

Počas vystúpenia v Sozopole Borisov ďalej uviedol, že vedenie Bulharska je v kontakte s tureckou políciou, ktorá migrantov udržiava vo vzdialenosti asi 40 kilometrov od turecko-bulharských hraníc.

7:16 JORDÁNSKO. Od roku 2011, keď spočiatku pokojné protivládne protesty v Sýrii prerástli do ozbrojeného konfliktu medzi armádou a povstalcami, túto krajinu opustili asi štyri milióny ľudí, pričom väčšina sa uchýlila do susedných štátov. Ďalšie tisíce sa presídlili v rámci Sýrie.

Predstavitelia OSN uviedli, že finančná pomoc, ktorú doteraz OSN získala, pokrýva len asi 38 percent zo 7,4 miliardy dolárov nutných na humanitárne operácie v Sýrii a pre Sýrčanov v zahraničí v roku 2015.

Humanitárne organizácie sú v tejto situácii nútené obmedziť potravinovú aj finančnú pomoc pre utečencov, čo spôsobuje, že títo Sýrčania majú problém vyžiť.

V Jordánsku napríklad tretina zo 630-tisíc sýrskych utečencov v septembri prišla o potravinovú pomoc. Jordánsko súčasne väčšine utečencov neumožňuje, aby sa legálne zamestnali.

Jordánsko preto denne opúšťa 150 až 200 Sýrčanov, ktorí sa - aj napriek ohrozeniu vlastného života - radšej vrátia do vlasti.

6:50 ČESKO. Česká armáda je pripravená do 48 hodín vyslať 900 vojakov pre potreby polície na riešenie utečeneckej krízy.

Na Dňoch NATO v Mošnove na Novojičínsku to v sobotu povedal náčelník generálneho štábu Josef Bečvář, informoval portál Novinky.cz.

6:32 KANADA. Kanadská konzervatívna vláda sa zaviazala, že ak zostane pri moci aj po októbrových parlamentných voľbách, prijme v priebehu najbližších 12 mesiacov 10-tisíc utečencov zo Sýrie, a to vďaka zjednodušeniu administratívneho konania.

V noci na nedeľu to v Toronte oznámil minister pre imigráciu Chris Alexander.


Čo sa udialo v sobotu?

 • Maďarský minister obrany nariadil povolať zálohy.
 • Rumunsko preverilo pripravenosť pohraničnej polície.
 • Rakúske úrady očakávajú príchod asi 10-tisíc migrantov z Maďarska.
 • Európske lode zachránili v Stredomorí takmer 5-tisíc migrantov.
 • V Slovinsku sa za dva dni zaregistrovalo asi 1500 utečencov.
 • Pri Bergu ubytovali prvých utečencov.
 • Autobusy zo Záhrebu priviezli na maďarské hranice tisíce migrantov.
 • Fínsko obnovilo kontroly na pozemnej hranici so Švédskom.
 • Juncker ponúkol Chorvátsku pomoc s prílevom utečencov.

Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 2. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 3. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 4. Nie je to len chlapská záležitosť
 5. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 6. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 7. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 8. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 9. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 10. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 1. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 2. Prvá akumulátorová 2-stupňová snehová fréza na trhu
 3. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 4. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 5. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 6. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 7. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 8. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 9. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 628
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 578
 3. Aká je chémia vôní 13 274
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 634
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 541
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 074
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 665
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 271
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 884
 10. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 7 762
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálnym prokurátorom bude Maroš Žilinka

Žilinku ako svojho kandidáta navrhovala Sme rodina.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka

Lučanský ostane v cele, usvedčujú ho kajúcnici

Zadržali ho po tom, ako prišiel na dohodnutý výsluch.

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský.
Ilustračné foto
CYNICKÁ OBLUDA

Porovnanie Slovenska a Maďarska

Občas si nahovárame, že sme na tom s úrovňou demokracie a politickej zodpovednosti lepšie.

Neprehliadnite tiež

Žalobu podala jedna z účastníčok demonštrácií usporiadaných spolkom Milión chvíľok pre demokraciu.

CIA chcela zbiť výrobcu bômb pre somálskych teroristov. Akcia sa skončila fiaskom

Somálsko sa neubráni pred teroristami bez americkej pomoci.

Bojovníci aš-Šabábu

Česko sa opäť otvára. Nebude to bez následkov, varuje šéf lekárskej komory

Hlavná hygienička je presvedčená, že epidémiu sa v Česku darí brzdiť.

Česko opäť otvorilo reštaurácie.

Výbuch skladu v Bristole si vyžiadal zranených

Na mieste zasahujú aj zdravotníci a polícia.

Poškodená budova skladu neďaleko anglického mesta Bristol.