Maďarský minister obrany nariadil povolať zálohy

Pri rakúsko-slovenskom hraničnom priechode Berg v blízkosti Bratislavy sú už ubytovaní prví utečenci.

Po prvotnej ústretovosti odmieta utečencov prijať už aj Chorvátsko.(Zdroj: SITA/AP)
 • Maďarský minister obrany nariadil povolať zálohy.
 • Slovinská polícia zasiahla proti utečencom slzotvorným plynom.
 • Pri Bergu ubytovali prvých utečencov.
 • Rakúsko v sobotu očakáva ďalšiu vlnu niekoľkých tisícov utečencov.
 • Juncker ponúkol Chorvátsku pomoc s prílevom utečencov.

Dianie okolo utečeneckej krízy sme sledovali minútu po minúte.

23:59 Spravodajstvo Minúta po minúte sme ukončili. Ďakujeme za sledovanie.

23:22 RUMUNSKO. Rumunsko v sobotu na svojich hraniciach so Srbskom uskutočnilo cvičenie, ktorého cieľom bolo preveriť schopnosti príslušných zložiek v reakcii na prípadný prílev migrantov zo susedných krajín.

Ministerstvo zahraničných vecí spresnilo, že cvičenie sa konalo v juhozápadnom Rumunsku.

Miestni reportéri uviedli, že v oblasti videli vrtuľník a posily pohraničnej polície.

Podľa agentúry AP migranti utekajúci zo Sýrie a ďalších krajín sa Rumunsku na svojej ceste do západnej Európy zatiaľ vyhýbajú.

22:56 RAKÚSKO. Rakúske úrady očakávajú príchod asi 10-tisíc migrantov z Maďarska vrátane asi 4500 prichádzajúcich do krajiny cez hraničný priechod Heiligenkreuz a ďalších asi 2500 cez Nickelsdorf, uviedla AP.

Medzi novoprichádzajúcimi migrantmi je aj študent divadelníctva z Damasku Adíb Džaafri, ktorý na územie Rakúska vošiel cez Heiligenkreuz. Pre AP vyhlásil, že sa cíti, akoby sa druhýkrát narodil. Neprekážalo mu ani dlhé čakanie na autobus, ktorý migrantov prepravuje od hraníc.

"Teraz je mi to už jedno, či tu zostanem a odídem o deň-dva neskôr. Dôležité je, že som už konečne v bezpečí," vyhlásil pre AP.

22:42 SLOVINSKO. Polícia v slovinskom meste Gornja Radgona zabránila skupine asi 350 migrantov opustiť krajinu smerom do Rakúska. Informovala o tom agentúra AP.

Migrantom potom previezli do miestnej spoločenskej sály. Podľa rakúskej agentúry APA zhromaždení migranti začali v sále vykrikovať: "Go west! Go west!".

Medzi migrantmi bolo aj dvojmesačné dieťa, ktorého zlý zdravotný stav si vyžiadal hospitalizáciu.

Ďalšia skupina asi 250 migrantov sa vydala z mesta Maribor na cestu k mestu Šentilj pri hraniciach s Rakúskom.

21:22 MAĎARSKO. Jedného z účastníkov hromadnej bitky utečencov s maďarskou políciou, ktorá sa odohrala túto stredu na srbsko-maďarských hraniciach, zadržali dnes v meste Györ na západe Maďarska. S odvolaním sa na maďarskú políciu o tom informoval webový portál Delmagyar.hu.

Zadržaný čakal v Györi spolu s asi tisíc migrantmi na prevoz do Rakúska. Migranta, ktorého totožnosť nezverejnili, obvinia nielen z účasti na kladení odporu polícii, ale aj v ilegálnom prechode cez hranicu.

20:26 TURECKO. Turecká a rakúska vláda sa dohodli na začatí spolupráce svojich policajných zborov v boji s prevádzačmi utečencov. Informoval o tom dnes počas svojej návštevy v Ankare rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz.

"Dohodli sme sa, že začneme rokovať o podpísaní zmluvy o koordinácii policajných zborov. Jadrom (spolupráce) je boj s ilegálnymi prevádzačmi a terorizmom," spresnil Kurz, ktorý v Ankare rokoval s tureckým premiérom Ahmetom Davutoglom a svojím rezortným kolegom Feridunom Hadim Sinirlioglom.

Od začiatku tohto roku preniklo na územie EÚ takmer 500-tisíc migrantov, pričom každý deň prichádzajú ďalší. EÚ už deklarovala, že súčasná utečenecká kríza je najväčšia od skončenia druhej svetovej vojny.

20:13 SLOVENSKO. Protestná akcia Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) v Gabčíkove proti umiestneniu migrantov na Slovensku sa uskutočnila bez narušenia verejného poriadku a výtržností. Polícia nemusela zasahovať.

Zaujímavosťou dnešného stretnutia bolo, že 50-člennú skupinu ĽSNS pri kultúrnom dome čakalo len asi 20-25 Gabčíkovčanov, viacerí z nich podpísali petičné hárky proti umiestneniu utečencov.

19:49 STREDOMORIE. Európske lode v sobotu počas koordinovaných operácií pri pobreží Líbye zachránili 4343 migrantov, ktorí sa na lodiach prevádzačov vydali na plavbu cez Stredozemné more do Európy, informovala agentúra AP.

Do operácie sa zapojili lode talianskej pobrežnej stráže, námorníctva a colnej správy, ako aj dve lode dobrovoľníckych a mimovládnych organizácií, jedna nákladná loď a plavidlá z Nemecka, Británie a Chorvátska. Migranti sa plavili na ôsmich rybárskych lodiach a 12 gumených člnoch. Všetky pašerácke lode boli preplnené.

Zachránených migrantov previezli do záchytných táborov na juhu Talianska.

19:06 SLOVENSKO. Odovzdať nájomné byty a osláviť vinobranie v Čiernych Kľačanoch prišiel aj premiér Robert Fico, ktorý vo svojom príhovore pripomenul problémy s migrantmi.

"Chcem vás ubezpečiť, že budeme hovoriť nezmyselným povinným kvótam pre migrantov jasné nie, pretože idú proti záujmom Slovenskej republiky," skonštatoval premiér.

18:54 SLOVINSKO. Slovinsko za posledné dva dni zaregistrovalo asi 1500 utečencov, z ktorých približne 500 pochádza zo Sýrie a Afganistanu. Ďalších zhruba 150 prišlo z Iraku a zvyšní migranti sú z rôznych krajín Blízkeho východu, Ázie a Afriky. V Ľubľane to dnes pred novinármi uviedol námestník ministra vnútra Boštjan Šefic.

Na registráciu podľa Šefica ešte čaká asi 600 ľudí. Žiadosť o poskytnutie azylu podala jedna osoba, spresnil.

Predpokladá sa, že Slovinsko sa stane ďalším štátom čeliacim veľkému náporu utečencov po Chorvátsku, ktoré nezvládlo prúd migrantov zo Srbska a začalo ich hromadne a bez registrácie presúvať k hraniciam iných štátov.

17:59 NEMECKO. Asi 30 hudobníkov sýrskeho pôvodu absolvovalo dnes v západonemeckých Brémach generálnu skúšku na prvé vystúpenie Filharmonického orchestra sýrskych exilantov v exile.

Hudobníci - všetko profesionáli - pricestovali do Brém z niekoľkých krajín Európskej únie. Koncert budú mať v tomto meste v utorok.

Hudobníci pre tlačovú agentúru DPA zdôraznili, že ich cieľom je ukázať Sýriu ako kultúrny národ a nie iba zdevastovanú vojnou zničenú krajinu.

16:23 MAĎARSKO. Chorvátsko jednoducho prestalo spolupracovať s Maďarskom a s Európou, keď bez registrácie začalo presúvať migrantov do Maďarska. Na mimoriadnej tlačovej konferencii v Budapešti to dnes vyhlásil maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó, ktorý dodal, že Záhreb navyše klamal, keď tvrdil, že o všetkom rokoval s Budapešťou.

"Nie je pravda, že Chorvátsko rokovalo s Budapešťou, navyše pritom narušilo suverenitu Maďarska tým, že poslalo cez hranice vlak," citovala Szijjártóa tlačová agentúra MTI.

Šéf maďarskej diplomacie reagoval po tom, čo chorvátsky premiér Zoran Milanovič sa dnes vyjadril, že Záhreb už Maďarsko prinútil, aby migrantov prijalo, a Chorvátsko bude v tomto smere pokračovať.

16:13 MAĎARSKO. Maďarsko by mohlo zablokovať vstup Chorvátska do schengenskej zóny, ak nebude Záhreb brániť vonkajšie hranice Európskej únie, citovala dnes agentúra Reuters poradcu premiéra Viktora Orbána Antala Rogana.

Šéf Orbánovho politického kabinetu vo vysielaní rozhlasovej stanice InfoRado povedal, že "ak sa Chorvátsko vzdá a povie, že nebude brániť hranice, potom môže Maďarsko povedať iba toľko, že nie je pripravené na vstup do Schengenu, keď nastane okamih rozhodnutia".

"Podmienkou pre vstup do schengenskej zóny je, že sa krajina zaviaže brániť vonkajšie hranice EÚ," povedal Rogan v rozhlasovom interview v piatok večer. "Ak v tom očividne zlyhá, potom nie je pripravené na členstvo v Schengene."

15:29 MAĎARSKO. Poradca maďarského premiéra pre vnútornú bezpečnosť György Bakondi novinárom povedal, že ak srbská strana poskytne záruky na bezpečnosť dopravy a na poriadok na srbsko-maďarských hraničných priechodoch, potom čoskoro bude možné otvoriť doposiaľ zatvorené priechody Röszke a Röszke 2.

Podľa Bakondiho v piatok prekročilo chorvátsko-maďarské hranice 8-tisíc utečencov, dnes do 10.00 h 2800. Počet migrantov, ktorí v tomto roku doposiaľ vstúpili na maďarské územie je 209-tisíc, z nich 172-tisíc požiadalo o azyl. V utečeneckých táboroch v Maďarsku je v súčasnosti 1600 ľudí.

14:31 MAĎARSKO. Tisíce migrantov privážajú postupne autobusy z Chorvátska na maďarský diaľničný hraničný priechod Letenye-Goričan, informovala agentúra MTI. Do dnešného rána priviezlo 55 autobusov takmer 3-tisíc migrantov, v priebehu dopoludnia prišlo zo Záhrebu osem autobusov.

Na hraničnom priechode je množstvo maďarských policajtov. V okolí priechodu umiestnili maďarské orgány mobilné toalety a odpadkové koše.

Autobusy prichádzajú aj z chorvátskej obce Tovarnik, ktorá leží pri hraniciach so Srbskom, kde sa podľa odhadov nachádza ďalších 5-tisíc migrantov.

Z chorvátsko-maďarskej hranice migranti pokračujú autobusmi cez Maďarsko smerom do Rakúska.

14:23 FÍNSKO. Fínsko od dnešného dňa zaviedlo kontroly na svojej pozemnej hranici so Švédskom na severe krajiny, pretože do severofínskeho mesta Tornio prichádza zo Švédska množstvo uchádzačov o azyl, uviedla agentúra Reuters.

"Odteraz bude ľudí prekračujúcich hranicu v Torniu kontrolovať polícia," citovala z vyhlásenia fínskeho ministerstva vnútra.

Podľa ministerstva nebudú môcť žiadatelia o azyl pokračovať z Tornia ďalej do Fínska bez toho, aby sa zaregistrovali ako uchádzači o azyl.

14:01 SLOVENSKO. Ekonomickí migranti by mali dostať signál, že migrovať sa im neoplatí. Zhodli sa na tom v sobotnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy poslanci Národnej rady SR Robert Madej (Smer-SD), Juraj Droba (SaS) a Janka Šipošová (OĽaNO).

Odmietajú povinné kvóty na rozdelenie utečencov. Považujú ich za nezmysel. Utečeneckú krízu treba podľa nich riešiť tam, kde vzniká. Hovorili o záchytných táboroch, kde by sa odlíšili utečenci od ekonomických migrantov, ochrane hraníc a boji proti prevádzačom.

13:37 GRÉCKO. Päťročné dievčatko dnes zomrelo, keď sa pri pobreží gréckeho ostrova Lesbos v Egejskom mori, neďaleko tureckých brehov, potopil čln vezúci migrantov. Podľa svetových tlačových agentúr o tom v televíznom vysielaní informoval hovorca gréckej pobrežnej stráže Nikos Lagadianos.

Dieťa vytiahla pobrežná stráž z mora v bezvedomí a zomrelo neskôr po prevoze do nemocnice. Hliadkový čln zachránil desať iných migrantov z toho istého utečeneckého plavidla, jednému sa podarilo samému vyplávať na breh a 14 ďalších je nezvestných, spresnil hovorca.

13:31 ČESKO. Česká republika ponúkla liečenie v pražskej nemocnici Motol 11 sýrskym deťom a azyl ich rodinám, 10 z nich však odmietlo.

Denníku Právo to potvrdil minister vnútra Milan Chovanec s tým, že do Česka tak v najbližších týždňoch zo sýrskych utečeneckých táborov v Jordánsku pricestuje jediná rodina. Zvyšným údajne vysoký komisár OSN pre utečencov sľúbil liečenie v Spojených štátoch.

"Do Českej republiky zatiaľ nechcú," citovali Novinky.cz ministra.

13:14 NEMECKO. Pravicoví výtržníci protestovali dnes už druhú noc pred novým azylovým centrom - hostelom pre migrantov - vo východonemeckom meste Bischofswerda neďaleko hraníc s Českou republikou.

Podľa agentúry DPA hodili na prichádzajúci autobus vezúci utečencov fľašu a kričali na migrantov rasistické nadávky. Približne stovka demonštrantov sa pokúsila zablokovať cestu do azylového strediska a polícia musela utečencov pri vstupe do budovy pred rozvášneným davom chrániť.

12:02 MAĎARSKO. V prípade troch zahraničných novinárov - vrátane Slovenky - maďarská polícia zrušila vyšetrovanie. Informovala o tom agentúra MTI.

Pri stredajšom incidente s migrantmi na maďarsko-srbskom hraničnom priechode Röszke zadržala maďarská polícia troch zahraničných novinárov vrátane reportérky zo Slovenska.

Trojica žurnalistov z Austrálie, Poľska a Slovenska pokrývala udalosti na srbskej strane v Horgoši v čase, keď migranti prerazili zábrany a prešli do Maďarska. Pri policajnom zásahu boli zranení aj títo novinári.

Maďarská polícia dôrazne odmietla tvrdenie médií, podľa ktorých policajti v Röszke zbili novinárov.

11:41 CHORVÁTSKO. Chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová požaduje od Európskej únie uistenie, že pomôže jej malej krajine vyrovnať sa so súčasným prílevom migrantov.

V rozhovore s americkou tlačovou agentúrou The Associated Press v sobotu uviedla, že jej štát so 4,2 miliónmi obyvateľov musí byť realistický ohľadne toho, čo dokáže a čo môže on sám urobiť s tisíckami ľudí utekajúcich z oblastí Blízkeho východu a Afriky, sužovaných vojnovými konfliktami a chudobou.

10:32 MAĎARSKO. Povolanie časti dobrovoľných záložných vojakov nariadil z dôvodu masovej migrácie maďarský minister obrany István Simicskó na návrh náčelníka generálneho štábu Tibora Benköa. Agentúru MTI o tom v sobotu informoval rezort obrany.

Povolaní vojaci budú plniť v kasárňach úlohy tých príslušníkov ozbrojených síl, ktorí už dlhšiu dobu chránia zábrany na srbsko-maďarských hraniciach; prípadne sa zúčastnia cvičenia Severoatlantickej aliancie Brave Warrior.

9:39 SLOVINSKO. Slzotvorným plynom zasiahla v noci na sobotu slovinská polícia na chorvátsko-slovinskom hraničnom priechode Harmica-Rigonce, keď sa slovinskí aktivisti pokúšali pomôcť migrantom preraziť policajný kordón.

Slovinská polícia zadržala približne 1100 utečencov, ktorí sa snažili ilegálne vstúpiť na územie Slovinska.

8:46 RAKÚSKO. Pri rakúsko-slovenskom hraničnom priechode Berg v blízkosti Bratislavy sú už ubytovaní prví utečenci. Tí pofajčievajú pred kontajnerovými domčekmi, alebo sa hrajú na mobilných telefónoch.

Areál je oplotený len z jednej strany, od cesty. Od cyklochodníka spájajúceho Slovensko s Rakúskom je priestor voľne dostupný. Utečencov stráži súkromná bezpečnostná služba.

7:16 BRUSEL. Stály predseda Európskej rady Donald Tusk pred budúcotýždňovým summitom so zameraním na migračnú krízu vyzval členské štáty EÚ, aby prispeli na činnosť Svetového potravinového programu (WFP), ktorý poskytuje pomoc obyvateľom Sýrie zmietanej občianskou vojnou a utečencom v susedných krajinách.

Európski lídri sa majú budúcu stredu radiť aj o pomoci štátom EÚ, ktoré sú najviac zasiahnuté hromadným prílevom utečencov, či o súvisiacej spolupráci s krajinami západného Balkánu, Tureckom a krajinami susediacimi so Sýriou.

Deň pred summitom v Bruseli majú opätovne zasadnúť ministri vnútra EÚ, aby prerokovali sporný plán prerozdelenia 120-tisíc utečencov medzi jednotlivými členskými štátmi.

6:39 RAKÚSKO. Približne tisíc utečencov prišlo počas noci na sobotu k hraničnému priechodu medzi Maďarskom a Rakúskom pri obci Heiligenkreuz im Lafnitztal v južnej časti rakúskej spolkovej krajiny Burgenland, odkiaľ ich odvážali autobusmi do Viedne a Grazu.

Rakúske bezpečnostné zložky očakávajú, že hraničným priechodom Heiligenkreuz v sobotu prejde "niekoľko tisíc" utečencov. Ďalších približne tisíc utečencov by malo využiť priechod Nickelsdorf v severnej časti Burgenlandu.

6:19 MAĎARSKO. Poradca predsedu maďarskej vlády pre vnútornú bezpečnosť György Bakondi v piatok uviedol, že cez Chorvátsko sa dostalo do Maďarska vyše 4000 migrantov.

Bakondi tiež informoval o udalosti v pohraničnej obci Magyarbóly, kam podľa neho prišiel vlak plný migrantov bez predošlého upozornenia zo strany Chorvátska.

6:12 BRUSEL. Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker sa v súvislosti s vývojom utečeneckej krízy v Európe telefonicky spojil s chorvátskym premiérom Zoranom Milanovičom, pričom ponúkol Záhrebu technickú a logistickú podporu pri zvládaní náporu migrantov na svojich hraniciach.

Čo sa udialo v piatok?

 • Slovinsko čelí čoraz väčšiemu tlaku utečencov, polícia použila slzotvorný plyn.
 • Macedónsko predĺžilo mimoriadny stav na hraniciach.
 • Do Maďarska prišlo z Chorvátska viac ako tisíc utečencov.
 • Po prvotnej ústretovosti odmieta utečencov prijať už aj Chorvátsko.
 • Slovinsko migrantom neumožní pokračovať v ceste.
 • Cez Stredozemné more prišlo tento rok do Európy už takmer 500-tisíc migrantov.
 • Maďarsko začalo v noci na piatok budovať plot na svojej hranici s Chorvátskom.

Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 3. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 4. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 5. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 6. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 7. Rastie nám pokrivená generácia?
 8. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 1. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 4. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 5. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 6. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 7. Detské zúbky sú veda
 8. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 9. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 8 835
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 3 163
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 682
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 148
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 321
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 260
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 028
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 000
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 833
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 745

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.

Neprehliadnite tiež

Svet

Desiatky profesorov v Taliansku suspendovali pre podozrenie z korupcie

Všetci z týchto profesorov sú odborníkmi na daňové právo.

Svet

Predvolebný prieskum v Česku ukázal veľký náskok Babišovho hnutia ANO

Do českého parlamentu by sa dostalo sedem politických subjektov, komunisti sú tretí najsilnejší.

Svet

V Nemecku odhalili gang zlodejov detskej výživy pre Čínu

Kriminalisti pracovali inkognito viac ako šesť mesiacov na vyšetrovaní prípadu.

Svet

Trump vynadal hráčom amerického futbalu, ktorí ignorovali hymnu

Hráči NFL pri hymne sedeli, kľačali alebo sa modlili. Klub by ich mal vyhodiť.