Slovinská polícia zasiahla na hranici proti utečencom

Vlakmi aj autobusmi. Chorváti previezli utečencov do Maďarska.

Utečenci uviazli na chorvátsko-slovinskej hranici. Nocovať museli pod holým nebom.(Zdroj: TASR/AP)
 • Slovinsko čelí čoraz väčšiemu tlaku utečencov, polícia musela na hranici použiť obranný paprikový sprej.
 • Macedónsko predĺžilo mimoriadny stav na hraniciach.
 • Do Maďarska prišlo z Chorvátska viac ako tisíc utečencov.
 • Po prvotnej ústretovosti odmieta utečencov prijať už aj Chorvátsko.
 • Slovinsko migrantom neumožní pokračovať v ceste.
 • Cez Stredozemné more prišlo tento rok do Európy už takmer 500-tisíc migrantov.
 • Maďarsko začalo v noci na piatok budovať plot na svojej hranici s Chorvátskom.

Dianie okolo utečeneckej krízy sme sledovali minútu po minúte:

00:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

23:50 CHORVÁTSKO Chorvátsko v najbližších dvoch dňoch očakáva príchod 40-tisíc utečencov. Prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová predpokladá, že nasadenie armády bude nevyhnutné.

23:30 SLOVINSKO. Situácia na hraničnom priechode Harmica sa upokojila. Viacerí utečenci spia v tráve, tucet ľudí sa rozhodlo zostať stáť pred policajným kordónom až kým Slovinsko neotvorí hranice. Miestni obyvatelia priniesli deky a matrace, keďže pod holým nebom tu spí aj veľa žien s deťmi, informoval denník Večernji list.

23:00. Maďarsko-chorvátske vzťahy nie sú romanca, píše Peter Schutz.

22:50 MAĎARSKO. Maďarské úrady odzbrojili a zaregistrovali v maďarskej obci Beremende 36 chorvátskych policajtov, keďže bez oznámenia prekročili hranice.

Policajti sprevádzali vlakovú súpravu s utečencami a podľa hovorcu maďarskej vlády Zoltána Kovácsa, Budapešť o tomto kroku vopred neinformovali. Kovács na svojom Twitterovom účte obvinil Záhreb z porušovania medzinárodného práva.

Policajti sa už medzitým vrátili späť do Chorvátska, informácie o ich zatknutí sa nepotvrdili.

22:10 MAĎARSKO. Migranti, ktorí v skorých večerných hodinách vstúpili z Chorvátska na maďarské územie v okolí Gyékényesu, za policajného sprievodu nastúpili medzičasom na pristavenú vlakovú súpravu na železničnej stanici vo Veľkej Kaniži.

Okolie maďarská polícia hermeticky uzavrela a jej kordón sprevádza migrantov až do vlaku.

Z informácií miestnych zdrojov vyplýva, že z Chorvátska smeroval týmto smerom do Maďarska 10-11 km dlhý pochod stoviek migrantov roztrúsených v menších skupinkách, zväčša mladých mužov. Viacerí z nich údajne netušili, že sú v Maďarsku, domnievali sa, že sa nachádzajú v Slovinsku a deklarovali záujem pokračovať do Rakúska, respektíve Nemecka.

22:00 SLOVINSKO. Situácia na chorvátsko-slovinskom hraničnom priechode Harmica sa vyostrila. Slovinská polícia zasiahla proti najagresívnejšej skupine utečencov obranným paprikovým sprejom, prvé informácie hovorili o slznom plyne. Jedna žena upadla do bezvedomia, chorvátske médiá píšu o desiatich zranených ľuďoch.

Priechod Harmica, ktorý je od popoludňajších hodín uzavretý pre všetku dopravu, obsadilo asi päťsto utečencov. Stovky ľudí sa chcú dostať z Chorvátska do Slovinska a ďalej na Západ. Slovinsko ich však na svoje územie nechce pustiť.

Utečenci sa po zásahu upokojili a podľa denníka Večernji list ležia na ceste a čakajú, čo sa bude ďalej diať.

21:40 SLOVINSKO. Ak bude nápor utečencov príliš veľký, Slovinsko chce s krajinami, ktoré sú ich cieľovou destináciou, rokovať o vytvorení koridoru, povedal podľa chorvátskej agentúry HINA slovinský premiér Miro Cerar.

21:22 MACEDÓNSKO. Macedónsky parlament schválil predĺženie mimoriadneho stavu na svojich severných aj južných hraniciach do polovice júna budúceho roka.

Minister vnútra Mitko Cavkov uviedol, že toto rozhodnutie vychádza z predpokladov, že prílev utečencov bude naďalej pokračovať.

Cez Macedónsko v uplynulých troch mesiacoch prešlo vyše 83-tisíc migrantov, uviedla tamojšia polícia. Cavkov dodal, že počas tohto roka ich zatiaľ bolo približne tristotisíc.

20:50 SLOVINSKO. Tlak utečencov na Slovinsko sa v priebehu ostatných dní neustále zvyšuje. Okolo 600 z nich sa v priebehu uplynulých 24 hodín dostalo cez chorvátsko-slovinskú zelenú hranicu, informoval veliteľ pohraničnej polície v Novom meste Anton Štubljar.

Asi 200 utečencov čakalo večer na okolitých hraničných priechodoch, aby ich prepravili do záchytného centra v Breziciach na registráciu. V tomto centre sa nachádza ešte 180 osôb, ďalších 200 v prepravili do Postojnej.

Podľa Štubljara Chorvátsko odmieta utečencov prijať späť. V tejto súvislosti predvolali chorvátskeho veľvyslanca na ministerstvo zahraničných vecí v Ľubľane.

greece-migrants956200_r7946_res.jpg

Utečenci stále prichádzajú na grécke ostrovy. FOTO: TASR/AP

20:44 CHORVÁTSKO. Chorvátsko previezlo vlakovou súpravou okolo tisíc utečencov do Maďarska, tam ich preložili do ďalších vlakov, ktoré zrejme smerujú do Rakúska. Vlak sprevádzalo asi 40 chorvátskych policajtov.

Jeden z utečencov agentúre AP povedal, že ich majú previezť do Rakúska, úrady to však nepotvrdili.

Reportér AP videl ako utečenci prestupujú na hraničnom priechode Magyarboly z chorvátskych vlakov do maďarských bez toho, aby im maďarskí úradníci kontrolovali doklady, alebo ich registrovali.

20:27 SLOVINSKO. Slovinská národná bezpečnostná rada súhlasila s posilnením bezpečnostných opatrení na hraniciach s Chorvátskom a mobilizovala časť armády, oznámila slovinská televízia, ktorá podľa agentúry HINA citovala neoficiálne informácie.

20:20 MAĎARSKO. Maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjartó ostro kritizoval chorvátsku vládu a jej prístup k utečeneckej kríze. Obvinil ju z klamstva o údajnej dohode medzi Záhrebom a Budapešťou o preprave utečencov z Chorvátska do Maďarska.

20:05 CHORVÁTSKO. Asi päťsto utečencov sa zhromaždilo na chorvátskom priechode Harmica a chce prejsť do Slovinska. Na slovinskej strane hliadkuje asi päťdesiat policajtov, informuje agentúra AP.

"Ideme do Slovinska!" a "Sloboda sloboda!", skandujú utečenci, niektorí z nich majú na pleciach deti.

Polícia neskôr zadržala asi dvesto utečencov, ktorí sa pokúsili prekročiť hranice.

croatia-slovenia-migrants956090_r515_res.jpg

Slovinské jednotky blokujú hranicu s Chorvátskom. TASR/AP

19:41 MAĎARSKO. Premiér Viktor Orbán „úmyselne zorganizoval útok na utečencov,“ povedal na tlačovej konferencii bývalý maďarský premiér Ferenc Gyurcsány.

Expremiér je presvedčený , že policajti zasiahli na priamy rozkaz predsedu vlády Orbána.

Gyurcsány sa odvoláva na videá z medzinárodných aj maďarských zdrojov, na ktorých vidno ako utečenci kráčajú cez otvorenú hranicu s pokrikom „Ďakujeme!“ až potom ich polícia napadla slzotvorným plynom a vodným delom.

Vládni úradníci obvinenie, že polícia otvorila hraničnú bránu a vyvolala stret s utečencami popreli.

19:20 SLOVINSKO. Slovinské železnice odsunuli obnovenie spojenia s Chorvátskom. Podľa plánu mali vlaky opäť premávať už v piatok poobede, ale kvôli utečeneckej kríze zostáva doprava pozastavená až do šiestej hodiny ráno, informovala agentúra AP.

19:08 MAĎARSKO. Iračana žijúceho v Nemecku odsúdili v Budapešti za prevádzačstvo na päť rokov väzenia a súčasne ho na päť rokov vyhostili z krajiny. Rozsudok ešte nenadobudol právoplatnosť, informovala tlačová agentúra MTI o verdikte, ktorý vyniesli v zrýchlenom konaní na základe novely trestného zákonníka sprísňujúcej sadzby za podobné delikty.

18:50 RAKÚSKO. Maďarsko nekoordinuje s Viedňou prevoz stoviek utečencov z maďarsko-chorvátskej hranice do registračných miest v blízkosti hraníc s Rakúskom, povedal hovorca rakúskeho ministerstva vnútra.

Hovorkyňa veliteľstva maďarskej polície pre agentúru APA uviedla, že migrantov dopravia do registračných miest v obci Vámosszabadi, resp. mestečku Szentgotthárd. Vámosszabadi leží pri Györi neďaleko slovenských hraníc a v jeho blízkosti sa nachádza hraničný priechod Nickelsdorf. Szentgotthárd leží na maďarskej strane hraničného prechodu s Rakúskom Heiligenkreuz im Lafnitztal.

18:30 TURECKO. Stovky utečencov pochodovali po diaľnici pri meste Edirne smerom k hraniciam, čo spôsobilo dopravný kolaps. Turecké orgány pochod zastavili predtým, ako sa dostali do centra mesta.

Utečenci pri Edirne v snahe dostať sa do Grécka alebo Bulharska kempovali niekoľko dní.

18:18 BOSNA A HERCEGOVINA. Bosna a Hercegovina je schopná prijať päťtisíc utečencov a potom po vzore susedov uzatvorí hranice, vyhlásil minister Dragan Mektic.

18:04 MAĎARSKO. Maďarská polícia hľadá údajných vodcov nepokojov na srbskej hranici, pri ktorých sa zranili desiatky ľudí. Polícia žiada informácie o viacerých mužoch, z ktorých jeden cez megafón dával pokyny k davu.

Vyhlásenie vydali v maďarčine, angličtine, nemčine a arabčine a polícia zverejnila aj fotografie údajných vodcov.

17:50 MAĎARSKO. Maďarská polícia oznámila, že utečencov z maďarsko-chorvátskej hranice odvážajú autobusy do dvoch registračných centier v blízkosti hraníc s Rakúskom.

17:30 SLOVINSKO. V piatok popoludní prešlo nelegálne z Chorvátska do Slovinska asi tisíc utečencov.

17:12 CHORVÁTSKO. Chorvátsky premiér Zoran Milanović skrátil svoju účasť na mimoriadnej schôdzke, pretože mal telefonát od nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Predseda vlády pri tejto príležitosti prisľúbil, že Záhreb si bude v plnej miere záväzky a súčasne garantovať dôstojný prístup k všetkým utečencom. Šéfka nemeckej vlády i chorvátsky premiér sa zhodli, že problém na vonkajších hraniciach EÚ by sa mal vyriešiť.

16:50 NÓRSKO. V prípade, že počet utečencov prichádzajúcich do Nórska prudko vzrastie, je krajina pripravená zaviesť hraničné kontroly, povedal agentúre Reuters nórsky minister spravodlivosti Anders Anundsen.

16:42 NEMECKO Nemecko predstaví nové plány na urýchlenie azylových procedúr pre migrantov, ktorí hromadne prekračujú jeho hranice. Kancelárka Angela Merkelová však zdôraznila, že migranti, ktorí nedostanú politický azyl, nebudú môcť v krajine zostať, napísala agentúra DPA.

"Chceme pomôcť tým, ktorí majú právo na ochranu, pričom hovoríme o státisícoch ľudí," uviedol Merkelovej hovorca Steffan Seibert.

"Zároveň však jasne hovoríme, že tí, ktorí takýto nárok nemajú, nebudú môcť v Nemecku zostať. Tým však nechcem povedať, že s nimi nebudeme zaobchádzať s úctou, avšak právo na dlhodobý pobyt mať nebudú," dodal Seibert.

16:26 FÍNSKO. Fínsky premiér Juha Sipilä vyhlásil, že prílev migrantov prúdiacich do krajiny zo Švédska je čoraz vyšší. Ekonomická situácia Fínska zápasiaceho s recesiou je podľa neho už teraz oveľa menším problémom než utečenecká kríza.

Situácia sa zhoršuje najmä pri pohraničnom meste Tornio, ktoré utečencom slúži ako priechod. Vyše päťsto migrantov dorazilo len v priebehu štvrtka do Fínska tranzitom cez Švédsko, pričom vláda v očakáva, že v priebehu dnešného dňa ich bude ďalších tisíc.

croatia-migrants955546_r7875_res.jpg

Na chorvátsko-maďarskú hranicu prišlo 19 autobusov s utečencami, čakala ich tam maďarská polícia. TASR/AP

16:02 MAĎARSKO. Na chorvátsko-maďarský priechod Baranjsko Petrovo Selo-Beremend prišla maďarská armáda aj polícia.

Chorvátsko totiž začalo prevoz stoviek utečencov cez hranice do Maďarska. Asi 21 autobusov sem priviezlo ľudí z mestečka Beli Manastir, chorvátsky novinár televízie HRT ich počet odhadol asi na 750 až 800. Na utečencov tu už čakali maďarské autobusy, bezprostredne nebolo jasné, kam tieto autobusy smerovali.

Chorvátsky plán B potvrdil aj minister vnútra Ranko Ostojić. "V súlade s plánom B sme do Maďarska previezli 1 500 utečencov. Transport prebehol bez problémov," povedal podľa agentúry HINA minister.

Večernji list tiež informoval, že vlak s takmer tisíc utečencami sa vydal z mesta Beli Manastir k hraničnému priechod pri maďarskej obci Villány.

Do 15:00 hod. prišlo do Chorvátska 15 400 utečencov.

15:50 EURÓPSKA ÚNIA. V Európskej únii požiadalo v druhom štvrťroku o azyl 213-tisíc ľudí, dáta zverejnil Štatistický úrad Európskych spoločenstiev.

Počet ľudí, ktorí hľadajú útočisko sa podľa Eurostatu oproti minulému roku zvýšil o 85 percent. Tretinu žiadateľov o azyl tvoria Afganci a Sýrčania.

15:20 CHORVÁTSKO. Chorvátsko poslalo podľa AP 19 autobusov plných utečencov k maďarským hraniciam. Maďarskí policajti a vojaci, rozmiestnení pri obci Beremend, ich najskôr odmietli vpustiť na druhú stranu hranice, kde hliadkovali aj dve vojenské vozidlá humvee vybavené guľometmi.

14:54 CHORVÁTSKO. Dve skupiny utečencov sa napoludnie pobili na autobusovej stanici v prihraničnom meste Beli Manastir, informovala polícia, podľa ktorej sa situácia už upokojila.

14:23 FRANCÚZSKO,ŠVÉDSKO. Francúzsko a Švédsko sa zhodujú na potrebe prijatia plánu Európskej komisie na presídlenie 120.000 migrantov, vyhlásili v piatok francúzsky premiér Manuel Valls a jeho švédsky náprotivok Stefan Löfven na spoločnej konferencii v Štokholme.

"Európa čelí v súvislosti s utečencami obrovskej výzve a musí ukázať svoje hodnoty," uviedol francúzsky premiér Manuel Valls, ktorého citovala agentúra DPA.

Valls v súvislosti s plánom EÚ na prerozdelenie 120-tisíc utečencov povedal, že európskym krajinám sa doposiaľ "nepodarilo dosiahnuť konsenzus, avšak väčšina ho podporuje".

Dodal, že kľúčovou úlohou je teraz zaistiť, že sa všetky členské krajiny EÚ do prerozdelenia zapoja.

Švédsky premiér Stefan Löfven na margo veci vyhlásil, že "súčasný stav nemôže pretrvať" a je potrebné na budúcotýždňovom summite EÚ dosiahnuť nejakú spoločnú dohodu.

14:21 MAĎARSKO. Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács v piatok vyhlásil, že rozhodnutie Chorvátska presmerovávať migrantov vstupujúcich na chorvátske územie do Maďarska a Slovinska je "úplne neprijateľné".

Kovács pre tlačovú agentúru AP povedal, že hoci Chorvátsko presne vedelo, čo ho čaká, jeho "zásobovací systém sa zrútil za jediný deň. Maďarsko to zvláda už deviaty mesiac po sebe".

Hovorca maďarskej vlády uviedol, že je "úplne neprijateľné, aby nejaká európska krajina nerešpektovala európske pravidlá len preto, že sa na to nepripravila".

Kovács predpovedal, že to "na mnoho rokov zabrzdí" snahy Chorvátska začleniť sa do európskej schengenskej zóny, kde platí voľný pohyb osôb a cestovanie bez hraničných kontrol i pasov.

14:11 OSN. Organizácia spojených národov bude schopná vytvoriť humanitárny mechanizmus v súvislosti s utečeneckou krízou, bude však potrebovať pomoc Európskej únie.

„My vieme, ako si robiť svoju prácu, ale morálna a právna zodpovednosť týkajúcu sa migrantov je na krajinách EÚ,“ povedal Babar Baloch z Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov.

13:38 VATIKÁN. Vatikánska farnosť sv. Anny sa ujíma štvorčlennej rodiny, ktorá ušla do Európy pred vojnou v Sýrii.

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie Vatikánu.

Rodičia s dvoma deťmi pochádzajú z Damasku a sú príslušníkmi melchitskej gréckokatolíckej cirkvi, ktorá má veľmi tesné vzťahy s rímskokatolíckou cirkvou.

Vatikán v piatkovom vyhlásení spresnil, že rodina pricestovala do Talianska 6. septembra - práve v deň, keď pápež František vyzval európske farnosti, aby otvorili svoje dvere a prijali utečencov.

Štvorica Sýrčanov už požiadala o udelenie azylu. Keďže v súlade so zákonom uchádzači o azyl šesť mesiacov po podaní žiadosť nesmú pracovať, o rodinu sa bude starať farnosť sv. Anny.

Bližšie informácie o rodine a jej ďalšom osude Vatikán neuviedol, ale predpokladá sa, že ubytovanie im poskytne druhá vatikánska farnosť pri Bazilike sv. Petra.

hungary_migrants-9d37ee4096a44f9398fd1ac_r9940_res.jpeg

Maďarskí vojaci zachytení pri umiestňovaní ostnatého drôtu na hraniciach s Chorvátskom. FOTO - SITA/AP

13:34 TURECKO. Európska komisia (EK) vo štvrtok navrhla, že finančné prostriedky z rozpočtu EÚ v hodnote jednej miliardy eur, ktoré už boli vyčlenené pre Turecko ako kandidátsku krajinu, by mali byť poskytnuté Ankare s cieľom vyrovnať sa s utečeneckou krízou v krajine.

Eurokomisár pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn v tejto súvislosti pred novinármi uviedol, že Turecko je kľúčovou krajinou pre riešenie utečeneckej krízy.

Hahn pripomenul, že Turecko z fondov EÚ prijme ročne približne 600 miliónov eur v rámci nástroja predvstupovej pomoci (IPA). Z tejto sumy bolo doteraz len asi 100 miliónov eur určených na riešenie problémov spojených s utečencami.

Turecká vláda musí ako protihodnotu za prejavené snahy EÚ poskytnúť záruky, že príslušné úrady zlepšia identifikáciu a registráciu utečencov prichádzajúcich na územie Turecka.

13:27 CHORVÁTSKO. Chorvátsky minister vnútra Ranko Ostojič v piatok pre televíziu N1 povedal, že ak bude migračná kríza pokračovať, "je otázkou času", kedy krajina zatvorí všetku cezhraničnú dopravu.

Podľa Ostojiča sa počet migrantov, ktorí dorazili do Chorvátska, zvýšil na 14-tisíc.

13:19 NEMECKO. Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier sa pokúša zvýšiť tlak na krajiny Európskej únie, ktoré odmietajú prijatie utečencov na základe pevne stanovených kvót.

V piatok zverejnenom rozhovore varoval, že v nevyhnutnom prípade bude na schválenie plánu postačovať v EÚ jednoduchá väčšina, píše na svojej webovej stránke nemecký týždenník Die Zeit.

"Ak to inak nepôjde, mali by sme vážne uvažovať aj o použití nástroja väčšinového rozhodnutia," povedal sociálnodemokratický politik pre piatkové vydanie novín Passauer Neuen Presse.

V takomto prípade by namiesto hľadania konsenzu všetkých členských štátov boli tie krajiny, ktoré s navrhovaným riešením nesúhlasia, prehlasované.

"Nemôže to byť tak, že Nemecko, Rakúsko, Švédsko a Taliansko ponesú celú záťaž. Takto európska solidárnosť nefunguje," povedal Steinmeier.

12:55 CHORVÁTSKO. V Tovarniku čaká na autobus približne dvetisíc migrantov. Na utečencov dohliadajú príslušníci bezpečnostných zložiek. Takto to aktuálne na mieste vyzerá.

12:28 CHORVÁTSKO. Chorvátsky premiér Zoran Milanovič na tlačovej konferencii vyhlásil, že Chorvátsko sa nestane krajinou, ktorá bude vo veľkom počet združovať migrantov.

„Máme plán B a ten je, že ďalších migrantov už registrovať nebudeme, neposkytneme im ani ubytovanie. Dostanú od nás jedlo, vodu, zdravotnú starostlivosť a umožníme im prechod. U nás zostať nemôžu,“ skonštatoval.

„Musíme sa k problému postaviť inak, nebudeme niesť toto bremeno,“ dodal.

Zatiaľ nie je jasné, ako toto opatrenie vyrieši situáciu, keďže Maďarsko i Slovinsko podnikajú kroky na udržanie migrantov mimo svojich území.

12:22 SLOVINSKO. Slovinská vláda ohlásila mimoriadnu schôdzu Rady bezpečnosti štátu v reakcii na utečeneckú krízu.

Predpokladá sa, že v piatok sa slovinsko-chorvátske hranice pokúsia prekročiť tisícky migrantov potom, čo do Chorvátska prišlo za dva dni až 13-tisíc ľudí.

Slovinský premiér vylúčil, že utečencom umožnia pokračovať v ceste ďalej na sever, kam má väčšina z nich namierené.

Väčšinu nelegálnych migrantov, ktorí vstúpili do Slovinska v snahe dostať sa do Nemecka či Rakúska, zadržala slovinská polícia.

11:57 EURÓPA. Najnovšie údaje sprostredkované Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM) ukazujú, že tento rok prišlo do Európy cez Stredozemné more takmer 500-tisíc utečencov.

IOM zaznamenala príchod presne 473 887 migrantov, z toho 40 percent z nich smerovalo do Európy zo Sýrie.

Podľa štatistík plavbu morom tento mesiac neprežilo denne v priemere osem ľudí.

11:48 SLOVINSKO. Slovinsko obnovilo hraničné kontroly s Maďarskom. Slovinský premiér Miro Cerar povedal, že pomôžu situáciu udržať pod kontrolou.

Migranti majú podľa neho možnosť zaregistrovať sa a požiadať o azyl, ak tak neurobia, do krajiny ich nepustia.

Chorvátsky minister vnútra Ranko Ostojič zasa vyhlásil, že Chorvátsko prijme ľudí, ktorých Slovinsko vráti späť, uviedol portál Index.hr.

11:23 NEMECKO. Ultrakonzervatívni salafisti robia nábor medzi utečencami prichádzajúcimi do Nemecka, a to prostredníctvom ponúk pomôcť im usadiť sa v novej krajine. V rozhovore pre piatkové vydanie denníka Rheinische Post o tom informoval Hans-Georg Maassen, riaditeľ nemeckého Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV), ktorý plní úlohy vnútroštátnej tajnej služby.

"Sledujeme, že salafisti vystupujú ako filantropi či aktivisti dobročinných organizácií a ponúkajú pomoc. Vyhľadávajú kontakt s utečencami, potom ich pozývajú do svojej mešity a získavajú ich pre svoju vec," spresnil Maassen.

Mnohí prichádzajúci utečenci sa hlásia k sunnitskej vetve islamu a miestni salafisti tento fakt vnímajú ako živnú pôdu pre realizáciu svojich zámerov.

Šéf nemeckej BfV však jednoznačne odmietol šíriace sa fámy, že extrémistická organizácia Islamský štát vysiela do Nemecka svoje teroristické komandá v prezlečení za utečencov.

Spresnil, že jeho úrad, ako aj Spolková spravodajská služba tieto podozrenia prešetrovali. Nepotvrdilo sa však, že by sa zakladali na pravde.

11:14 CHORVÁTSKO. V piatok ráno odišiel z mesta Tovarnik vlak odvážajúci stovky migrantov do záchytných táborov v Záhrebe a okolí.

Okrem toho musela polícia v Tovarniku zasahovať proti utečencom, ktorý prerazili policajné zábrany v snahe dostať sa do vlakov.

croatia_migrants-ae756524f2804ed9b35364b_r3603_res.jpeg

FOTO - SITA/AP

10:59 CHORVÁTSKO. V chorvátskom meste Tovarnik, ktoré sa stalo dočasným útočiskom migrantov, museli zasahovať novinári. Reportér Jonathan Miller poskytol prvú pomoc mužovi, ktorý v dave tlačiacich sa utečencov skolaboval.

"Dostal infarkt, neboli tu žiadni záchranári, preto som zasiahol. Policajti tu stáli a na kolabujúceho muža sa iba prizerali," opísal udalosť novinár. O muža z Afganistanu sa po privolaní ambulancie postarali záchranári.

10:46 SLOVINSKO. Agentúra Reuters uvádza, že asi 150 migrantov strávilo noc na železničnej stanici Dobova na slovinskej strane hraníc.

Polícia ich najprv chcela poslať späť do Chorvátska, vlak s utečencami však neskôr odišiel do mesta Postojna, približne 50 kilemetrov juhozápadne od Ľubľany.

10:26 ČESKÁ REPUBLIKA. Českí policajti a vojaci preveria spoločne na jednodňovom cvičení, ktoré sa bude konať ešte do konca septembra, svoju pripravenosť na ochranu hraníc pre prípad, že by zosilnela súčasná migračná vlna.

Uviedol to český minister vnútra Milan Chovanec (ČSSD). Cvičenie však podľa neho nie je signálom, že by sa situácia okolo utečencov v ČR komplikovala. Informácie priniesol spravodajský portál Novinky.cz.

Český minister obrany Martin Stropnický (ANO) oznámil, že cvičenie sa bude týkať približne 300 vojakov.

8:59 MAĎARSKO. Maďarsko začalo v noci na piatok budovať plot na svojej hranici s Chorvátskom, aby zastavilo prílev migrantov, a umiestnilo na nej už stovky vojakov a policajtov.

Uviedol to v piatok ráno vo verejnoprávnom rozhlase maďarský premiér Viktor Orbán.

Plot ako rýchle riešenie podľa neho dokončia na kritickom 41-kilometrovom úseku hranice, kde obe krajiny neoddeľuje rieka, do konca piatku, informuje tlačová agentúra Reuters.

6:32 CHORVÁTSKO. Chorvátske ministerstvo vnútra vo štvrtok neskoro večer zatvorilo takmer všetky priechody na hraniciach so Srbskom po tom, čo do krajiny v priebehu menej než dvoch dní, prišlo 13.000 migrantov.

Ministerstvo oznámilo, že v priebehu štvrtka periodicky zatváralo každý zo siedmich priechodov do Srbska.

Čo sa udialo vo štvrtok?

 • Chotvátsko zavrelo sedem hraničných priechodov.
 • Maďarsko rozšírilo krízový stav na ďalšie dve oblasti
 • Slovinsko sa pripravuje na prílev stoviek utečencov z Chorvátska.
 • Chorvátsko v prípade potreby vyšle na hranice armádu.
 • Počet žiadostí o azyl vo Švédsku dosiahol rekordné čísla.
 • Slovenský parlament odmietol zavedenie povinných kvót.
 • Stovky ľudí prerazili policajné zátarasy na priechod medzi Srbskom a Chorvátskom.
 • Do Gabčíkova prišlo 24 dočasných rakúskych azylantov.
 • Donald Tusk zvolal mimoriadny summit EÚ o utečeneckej kríze.
 • Maďarskí pohraničníci zbili a zadržali slovenskú novinárku.

Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 3. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 4. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 5. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 6. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 7. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 8. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Rastie nám pokrivená generácia?
 1. Otvorenie akademického roka 2017/2018 na EU v Bratislave
 2. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 3. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 4. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 5. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 6. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 7. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 8. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 9. Detské zúbky sú veda
 10. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 6 500
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to) 4 375
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 3 085
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 598
 5. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 1 736
 6. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 262
 7. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 1 215
 8. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 064
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 010
 10. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície? 1 008

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

SVET

Frauke Petryová vystúpila z Alternatívy pre Nemecko

Petryová bude zatiaľ nezaradená poslankyňa Spolkového snemu.

Neprehliadnite tiež

Svet

Hurikán Maria nad Atlantikom stráca na sile, počet obetí však stúpol

Hurikán Maria minulý týždeň spustošil viaceré karibské ostrovy.

Svet

Korčok rokoval v Bratislave s britským ministrom aj o brexite

Témou rozhovoru boli aj vzájomné vzťahy a medzinárodná politika.

Svet

Podozrievajú ich z kanibalizmu. Ruský pár sa priznal k 30 vraždám

Pri domovej prehliadke manželov našli mäso neznámeho pôvodu.

Svet

Talianska polícia zatkla starostu Seregna pre spoluprácu s mafiou

Edoarda Mazzpreho podozrievajú z korupcie.