AKTUALIZOVANÉ

Do Chorvátska prišlo v priebehu dvoch dní jedenásťtisíc utečencov

Dianie okolo utečeneckej krízy sme sledovali online.

Chorvátska polícia nezvládla situáciu v meste Tovarnik.(Zdroj: TASR/AP)
 • Chotvátsko zavrelo sedem hraničných priechodov.
 • Maďarsko rozšírilo krízový stav na ďalšie dve oblasti
 • Slovinsko sa pripravuje na prílev stoviek utečencov z Chorvátska.
 • Chorvátsko v prípade potreby vyšle na hranice armádu.
 • Počet žiadostí o azyl vo Švédsku dosiahol rekordné čísla.
 • Slovenský parlament odmietol zavedenie povinných kvót.
 • Stovky ľudí prerazili policajné zátarasy na priechod medzi Srbskom a Chorvátskom.
 • Do Gabčíkova prišlo 24 dočasných rakúskych azylantov.
 • Donald Tusk zvolal mimoriadny summit EÚ o utečeneckej kríze.
 • Maďarskí pohraničníci zbili a zadržali slovenskú novinárku.

Dianie okolo utečeneckej krízy sme sledovali minútu po minúte:

23:50 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

23:40 CHORVÁTSKO Do 22.00 hod prišlo do Chorvátska jedenásťtisíc utečencov. Polícia zavrela všetky priechody okrem hlavného priechodu Bajakovo-Batrovci na diaľnici medzi Záhrebom a Belehradom. Informovala agentúra HINA.

23:00 Asi sto intelektuálov a politikov zo strednej Európy vyzvalo svoje krajiny, aby prejavili solidaritu s utečencami.

Výzvu, ktorú má k dispozícii agentúra Associated Press, podpísali ľudia z Poľska, Českej republiky, Slovenska, Maďarska, Bulharska, pobaltských štátov a Chorvátska. Medzi nimi sú bývalí prezidenti Poľska, Aleksander Kwasniewski a Bronislaw Komorowski, a bývalí premiéri Česka, Litvy a Maďarska: Petr Pithart, Andrius Kubilus a Gordon Bajnai.

"V mene nášho človečenstva, princípov a hodnôt, vyzývame úrady a ľudí nášho regiónu, aby ukázali praktickú solidaritu s utečencami tak, že môžu nájsť bezpečné útočisko v našom regióne a využiť slobodu zvoliť si vlastnú budúcnosť," píše sa vo výzve.

22:30 SLOVINSKO. Slovinsko zastavilo železničnú osobnú dopravu cez hraničný priechod Dobova s Chorvátskom. Slovinské železnice k tomuto kroku pristúpili v súlade s dohodou medzi slovinskou a chorvátskou políciou, informovala slovinská agentúra STA. Polícia zároveň sprísnila kontroly na hraničnom priechode i v jeho okolí. Do operácie nasadila aj vrtuľník.

Slovinská polícia tiež zastavila vlak smerujúci z Chorvátska, v ktorom sa nachádzalo približne 150 migrantov. Členovia televízneho štábu agentúry Reuters údajne videli niekoľkých ľudí, ktorí sa pokúsili uniknúť z vlaku, no zastavili ich policajti. Na protest potom odmietli vodu, ktorú im núkali pracovníci miestneho Červeného kríža.

21:30 CHORVÁTSKO. Chorvátsko nemôže držať utečencov, ktorí chcú ísť ďalej do západnej Európy, vyhlásil chorvátsky premiér.

"Naše zdroje sú obmedzené," povedal Zoran Milanović "Nebudeme a nemôže ich držať v Chorvátsku a nikto nás to nedonúti urobiť," dodal premiér.

Do štvrtka 19.00 hod prišlo do krajiny už 9 200 utečencov.

21:12 MAĎARSKO. Maďarská vláda rozšírila krízový stav na ďalšie dve oblasti. Opatrenie sa týka Baranskej a Šomodskej župy.

Ako informoval maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjartó, dôvodom sú utečenci prichádzajúci z Chorvátska. Čítajte viac.

20:48 FÍNSKO. Fínsky minister vnútra Petteri Orpo oznámil, že jeho krajina sprísnila kontroly na hraniciach so Švédskom v súvislosti s rastúcim počtom žiadateľov o azyl.

Podľa jeho slov budú policajti, pohraničníci a imigračné úrady vo zvýšenej miere kontrolovať cudzincov vo fínsko-švédskom pohraničí.

20:40 CHORVÁTSKO. Takmer tisíc utečencov prišlo vlakom do chorvátskeho mesta Beli Manastir neďaleko maďarských hraníc. Polícia ich nasmerovala do opustenej vojenskej základne.

Utečenci sa okľukou snažia prejsť do Maďarska z Chorvátska po tom, čo Maďari postavili na hraniciach so Srbskom plot.

croatia-migrants953660_r1340_res.jpg

Utečenci prišli vlakom do mesta Beli Manastir neďaleko maďarských hraníc. FOTO: TASR/AP

20:27 SLOVINSKO. Prví z niekoľkých stoviek utečencov, ktorí sa vydali zo Záhrebu k chorvátsko-slovinskému hraničnému priechodu Bregana, sú už na mieste. Väčšinu z okolo 500-600 migrantov tam očakávajú v nočných hodinách.

Slovinské úrady už informovali, že neumožnia migrantom nekontrolovaný vstup. Plánované registračné body a záchytné stanice majú už pozdĺž hranice, ktorá je súčasne vonkajšou hranicou Schengenu, svoje konkrétne miesta.

Osoby, ktoré ilegálne prekročia chorvátsko-slovinské hranice, vrátia späť do Chorvátska, len ak vSlovinsku nepožiadajú o azyl, uviedli policajné zdroje.

19:40 CHORVÁTSKO. Chorvátsko pristúpi k uzavretiu hraníc so Srbskom v prípade, že do krajiny príde za jeden deň osemtisíc utečencov, vyhlásil podpredseda vlády a minister vnútra Ranko Ostojić, informovala chorvátska agentúra HINA.

18:50 CHORVÁTSKO. Chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová vyzvala ozbrojené sily, aby boli v strehu a v prípade potreby schopné chrániť hranice pred utečencami.

Minister obrany Ante Kotromanović podľa agentúry HINA povedal, že situácia v Chorvátsku nie je dramatická, ale ak si to situácia vyžiada, je pripravený na hranice vyslať armádu. Do 17:00 hod. prišlo zo Srbska do Chorvátska 8 900 utečencov.

18:25 ŠVÉDSKO. Počet žiadostí o azyl vo Švédsku dosiahol nebývalú úroveň, informovali miestne úrady. Za sedem dní požiadalo o azyl 5 214 ľudí, prekonali tak rekord z júna 1992.

17:30 SLOVENSKO. Parlament odmietol zavedenie povinných kvót ako nesystémového riešenia v súvislosti s presídľovaním alebo premiestňovaním migrantov, ako aj akékoľvek spochybnenia základného schengenského systému, ktorým je princíp voľného pohybu osôb.

17:24 SLOVINSKO. Slovinský Červený kríž očakáva v najbližších dňoch príchod asi päťtisíc utečencov.

17:20 ČESKO. Český premiér Bohuslav Sobotka naznačil, že jeho krajina je ochotná prijať niekoľko tisíc utečencov.

V prípade, ak nebudú v rámci Európskej únie schválené povinné kvóty, Česko by mohlo prijať podobné množstvo utečencov, ako tomu bolo počas vojny na Balkáne v 90. rokoch. Vtedy bolo Česko schopné postarať sa o viac ako desaťtisíc balkánskych utečencov.

17:07 CHORVÁTSKO. Do Chorvátska prišlo po uzatvorení maďarskej hranice so Srbskom cez štyri vstupné body 7 300 utečencov. Po vstupe do krajiny premiestnia utečencov do centier, kde ich zaregistrujú a môžu požiadať o azyl. Väčšina utečencov však nechce zostať v Chorvátsku, ale túži ísť ďalej smerom do západnej Európy.

Do krajiny však prichádza výrazne viac migrantov, než tamojšia vláda pôvodne predpokladala.

16:51 SLOVENSKO. Do Gabčíkova prišlo 24 dočasných rakúskych azylantov, ide predovšetkým o mužov zo Sýrie.

Minister vnútra Robert Kaliňák bezpečnostné riziká neočakáva. „Sú informovaní, že ak by došlo k porušeniu pravidiel, veľmi riskujú udelenie azylu v Rakúsku a veľmi ľahko by mohlo dôjsť k skončeniu procedúry,“ uviedol. Čítajte viac.

16:36 MAĎARSKO. Maďarská polícia odmietla tvrdenia, podľa ktorých policajti na hraničnom priechode Röszke bili novinárov. Súčasne dementovala správy, že by po policajnom zásahu vyšetrovacie orgány nejakých novinárov zadržali. Vyplýva to z vyhlásenia, ktoré TASR poskytlo Celoštátne veliteľstvo polície.

"Polícia nikoho nezbila, polícia v súlade s platnými právnymi normami v potrebnej a primeranej miere uplatnila donucovacie prostriedky voči členom agresívnej skupiny. Tá priebežne útočila na štátnu hranicu, na vonkajšie hranice Európskej únie a na policajtov strážiacich hranice prostriedkami vhodnými na zmarenie ľudského života a na spôsobenie ťažkých poranení," píše sa vo vyhlásení. Čítajte viac.

15:55 CHORVÁTSKO. V chorvátskom hraničnom meste Tovarnik došlo k chaosu potom, čo sa stovky utečencov začali tlačiť cez policajné zátarasy. Fotograf agentúry Associated Press videl muža, ktorý na zemi skolaboval aj desiatky zranených ľudí.

Viac ako dvetisíc mužov, žien a detí uviazli na miestnej vlakovej stanici, kde pod horúcim slnkom hodiny čakali na prepravu do utečeneckých centier.

Keď prišli autobusy, skupina utečencov „premohla“ chorvátsku políciu, ktorá sa neúspešne pokúsila dav zastaviť. Potom, ako sa situácia upokojila, skupiny utečencov vyrazili pešo smerom do Chorvátska.

15:38 SLOVENSKO. Do Gabčíkova už prišlo osemnásť utečencov z utečeneckého tábora v Salzburgu a šiesti sú podľa hovorcu ministerstva vnútra Ivana Netíka na ceste z Traiskirchenu.

15:34 CHORVÁTSKO. Stovky utečencov prichádzajú do Chorvátska po moste cez rieku Dunaj v meste Batina. Z maďarských hraníc ich sem priviezli autobusmi Srbi.

Chorvátska polícia nie je podľa agentúry AP úplne pripravená na náhly príliv vyčerpaných rodín s malými deťmi.

15:22 SLOVENSKO. Prezidentovi Andrejovi Kiskovi chýba v diskusii na Slovensku o súčasnej migračnej kríze v Európe jeden základný rozmer. A to ten, či je Slovensko pripravené dobrovoľne a iniciatívne podať pomocnú ruku a či je následne schopná poskytnúť utečencom ubytovanie alebo vzdelanie.

Uviedol to po dstretnutí s niekoľkými rodinami cudzincov, ktoré dlhodobo žijú na Slovensku. Diskutovali aj o tom, prečo a ako sa sem dostali.

"Po prekonaní prvotnej nedôvery prišli na to, že na Slovensku sú ľudia s dobrým srdcom," reprodukoval prezident ich názor.

15:09 EURÓPSKA ÚNIA. Predseda Európskej rady Donald Tusk zvolal na stredu 23. septembra mimoriadny summit Európskej únie.

Predmetom rokovania šéfov vlád členských krajín EÚ bude riešenie utečeneckej krízy v Európe.

14:44 RUMUNSKO. Rumunský prezident Klaus Iohannis dnes opätovne zdôraznil, že jeho krajina nepovažuje povinné kvóty nariadené Európskou úniou za riešenie migračnej krízy. Citovala ho agentúra Reuters.

Rumunsko uviedlo, že dobrovoľne môže prijať najviac 1785 migrantov, aby tak pomohlo únii v rámci vyrovnávania sa s prílevom utečencov z krajín Blízkeho východu.

V súlade s plánom na prerozdelenie 120.000 žiadateľov o azyl, ktorý dnes v Bruseli schválil európsky parlament, by

14:32 MAĎARSKO. Po utorňajšom zavedení prísnejších pravidiel migrácie a ochrany štátnych hraníc v Maďarsku výrazne klesol počet prípadov narušení hraníc, uviedol dnes v juhomaďarskom Segedíne poradca predsedu maďarskej vlády pre vnútornú bezpečnosť György Bakondi.

Podľa agentúry MTI spresnil, že kým v pondelok zadržali policajné hliadky 9380 migrantov ilegálne prekračujúcich maďarské hranice, v utorok ich bolo 367, v stredu 277 a vo štvrtok dopoludnia už iba 95.

V súvislosti so stredajším pokusom migrantov preraziť hraničné zábrany pri Röszke a vstúpiť na maďarské územie poradca povedal, že s podozrením z trestného činu ilegálneho prekročenia štátnej hranice stíha maďarská polícia 22 ľudí. Slovenská novinárka Timea Beck už je na slobode.

Chcela by som sa poakova vetkm, o vyjadrili podporu mne a ostatnm novinrom, rovnako uteencom, ktor mali rovnak...

Posted by Tímea Beck on Thursday, September 17, 2015

14:16 MAĎARSKO. Podľa slov hovorcu maďarskej vlády Zoltána Kovácsa bol stredajší incident vopred pripraveným útokom voči Maďarsku.

Konanie polície, ktorá pokus stoviek migrantov preraziť zábrany a vstúpiť na maďarské územie potlačila obuškami, slzotvorným plynom a vodným delom, označil hovorca za "adekvátnu reakciu na útok vyzbrojených migrantov, ktorá neprekročila potrebné hranice".

Polícia trojicu novinárov zadržala údajne s podozrením z ilegálneho prekročenia hraníc. Celoštátne veliteľstvo polície (ORFK) pre TASR uviedlo, že stanovisko maďarskej polície k tomuto prípadu poskytne neskôr.

14:12 RAKÚSKO. Rozhovory o umiestnení utečencov, ktorí požiadali o azyl v Rakúsku a na základe dohody medzi slovenským ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a jeho rakúskou rezortnou kolegyňou Johannou MiklovouLeitnerovou z 21. júla mali byť z utečeneckého tábora v rakúskom Traiskirchene premiestnení do ubytovacieho zariadenia v Gabčíkove, naďalej prebiehajú a o ich výsledku je predčasné hovoriť. TASR o tom dnes informoval hovorca rakúskeho ministerstva vnútra Karl-Heinz Grundböck.

Zároveň poprel informácie, že by utečenci mali pochádzať z Traiskirchenu či - ako v stredu uviedol poslanec rakúskeho parlamentu za Stranu zelených Matthias Köchl - z korutánskeho Krumpendorfu.

Ak totiž podľa Grundböcka k presunu žiadateľov o azyl z Rakúska na Slovensko príde, malo by ísť o ľudí zhromaždených v tábore v Salzburgu.

13:28 ČESKO. Kontroly na hraničnom priechode na diaľnici z Českej republiky do Drážďan, ktoré dnes zaviedlo Nemecko, sú podľa českého premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) pokračovaním priechodného postupu, ktorý je reakciou na nekončiacu utečeneckú krízu, napísal dnes server Novinky.cz.

Český minister financií Andrej Babiš (ANO) sa zasa domnieva, že kontrolami sa Európska únia vracia nazad.

13:12 SLOVENSKO. Zástupca starostu Gabčíkova Arpád Mészáros zatiaľ nič nevie o plánovanom príchode dočasných rakúskych azylantov do Účelového zariadenia Slovenskej technickej univerzity v ich obci, nakoľko ho nikto oficiálne neinformoval. Obyvatelia podľa neho už vyjadrili svoj odmietavý postoj v referende, uviedol pre TASR.

"Niečo sa tam deje, bol som sa tam pozrieť a videl som zvýšený počet policajtov," pokračoval. Informácie z ministerstva vnútra o navýšení počtu policajtov na miestnom obvodnom oddelení o desať ľudí a vylepšení kamerového systému majú v obci podľa neho už dávnejšie.

12:45 BRUSEL. Poslanci Európskeho parlamentu na zasadnutí v Bruseli v zrýchlenom konaní veľkou väčšinou hlasov podporili plán Európskej únie na prerozdelenie 120.000 utečencov medzi členské krajiny, ktorý má za cieľ uľaviť tlaku utečencov na Grécko, Taliansko a Maďarsko.

Tento krok EP znamená, že ministri vnútra EÚ budú môcť na stretnutí v Bruseli v utorok schváliť uvedený plán za predpokladu, že sa im podarí prekonať opozíciu skupiny východoeurópskych krajín, vysvetľuje agentúra AP.

Za mechanizmus prerozdelenia utečencov, ktorý vypracovala Európska komisia, hlasovalo 372 poslancov, proti bolo 124 a 54 sa zdržalo hlasovania.

12:27 CHORVÁTSKO. Možnosti Chorvátska sú obmedzené a Záhreb zrejme nebude schopný zaregistrovať všetkých prichádzajúcich utečencov, oznámil dnes tamojší premiér Zoran Milanovič deň po tom, ako prichádzajúcim sýrskym utečencom prisľúbil nerušený priechod do iných krajín Európskej únie.

"Budeme konštruktívni a budeme spolupracovať, ale naše možnosti sú... limitované. Naše kapacity majú hranice. Neviem, či budeme schopní zdokumentovať všetkých ľudí... To nemôžem zaručiť," zdôraznil Milanovič, ktorého citovala agentúra Reuters.

12:24 SLOVENSKO. Osemnásť utečencov, ktorí majú záujem prísť na Slovensko sa napokon v Salzburgu našlo a podľa posledných informácii na Slovensko prichádzajú. Rakúska strana sa snaží nájsť ďalších v Traiskirchene. Autobus do Gabčíkova odtiaľ má naplánovaný odchod o 13:00.

Utečenci ku nám prichádzajú ešte podľa memoranda, ktoré podpísal vnútra SR Robert Kaliňák a spolková ministerka vnútra Rakúskej republiky Johanna Miklová-Leitnerová ešte 21. júla tohto roka. Slovensko podľa neho prijme 500 dočasných rakúskych azylantov.

11:57 NEMECKO. Šéf nemeckého Spolkového úradu pre migráciu a utečencov ((BAMF) Manfred Schmidt dnes odstúpil z funkcie. Informovalo o tom nemecké ministerstvo vnútra, podľa ktorého Schmidt rezignoval z osobných dôvodov.

Agentúra Reuters uviedla, že Schmidt bol v uplynulých dňoch terčom kritiky za pomalé vybavovanie žiadostí rekordného počtu žiadateľov o azyl v Nemecku. Úrad pre migráciu a utečencov viedol od roku 2010.

Prúd utečencov prichádzajúcich do Nemecka cez rakúske územie sa nezmenšuje ani po víkendovom rozhodnutí Nemecka obnoviť hraničné kontroly. Pre väčšinu ľudí, ktorí hromadne utekajú do Európy z Blízkeho východu alebo Afriky, je práve Nemecko ich cieľovou krajinou.

11:44 SLOVENSKO. Rakúske ministerstvo podľa informácii SME potvrdilo, že do utečeneckého tábora v Gabčíkove dnes nikto z utečencov v Rakúsku nepríde. Nikto z nich o to neprejavil záujem.

11:30 NEMECKO. Výdavky súvisiace s aktuálnou imigračnou vlnou, ktorá prichádza do Nemecka, dosiahnu v najbližších dvoch rokoch zhruba 25 mld. eur. Odhad zverejnila v stredu japonská investičná banka Mizuho, ktorá predpokladá, že krajina prijme v tomto aj budúcom roku po jednom milióne imigrantov. Náklady na jednu osobu by mali predstavovať 12 500 eur ročne.

11:24 BULHARSKO. Bulharsko posilňuje prítomnosť vojakov a hliadok na hraniciach s Tureckom, aby tak predišlo nekontrolovanému príchodu migrantov, ktorí zahlcujú okolité krajiny, povedal bulharský minister obrany Nikolaj Nenčev.

"Situácia sa za uplynulých niekoľko dní zmenila a je ťažko predpovedať, kde budú smerovať utečenci... takže sme pripravení," povedal v stredu Nenčev v rozhovore pre verejný rozhas BNR, z ktorého dnes citovala agentúra Reuters.

Sofia už ku hraniciam vyslala 50 vojakov s tým, že rozmiestnenie ďalších 160 môže dokončiť v priebehu dneška. Bulharská armáda disponuje kapacitou 1000 vojakov, ktorých v prípade nutnosti nasadí na ochranu vonkajších hraníc.

Bulharsko týmto krokom reaguje na správy o tom, že stovky najmä sýrskych utečencov strávili noc pod holým nebom v blízkosti turecko-gréckych hraníc, ktoré sa nachádzajú neďaleko hraníc turecko-bulharských.

Turecko-bulharskú hranicu sa za uplynulých 25 hodín pokúsilo prekročiť 660 migrantov. Po tom, ako zistili, že priechody sú dobre strážené, sa však dobrovoľne vrátili. Bulharsko je členom Európskej únie, nie však schengenského priestoru.

11:22 DÁNSKO. Dánsko prispeje sumou vo výške okolo 100 miliónov eur na riešenie situácie okolo aktuálnej utečeneckej krízy v rámci Európskej únie. Suma, ktorú Kodaň pre tento a nasledujúci rok vyčlenila, pôjde tiež na činnosť Frontexu, oznámil dnes dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen.

Dánska ministerka pre integráciu Inger Stöjbergová navyše dodala, že Dánsko na dobrovoľnej úrovni prijme ďalších 1000 utečencov - pod podmienkou, že EÚ nájde spoločné riešenie utečeneckej krízy. Stöjbergová v tejto súvislosti však zopakovala postoj Dánska, ktoré trvá na tom, že sa nepridá k žiadnemu povinnému systému prerozdeľovania utečencov.

11:20 MAĎARSKO. Európska únia by neodkladne mala zriadiť európske silové zložky, ktoré by boli schopné ochrany gréckych hraníc, vyhlásil dnes v Budapešti maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó na schôdzke s komisárom EÚ pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitrisom Avramopulosom.

Podľa agentúry MTI Szijjártó ďalej povedal, že Maďarsko je pripravené takýto projekt podporiť ako policajtmi a vojakmi, tak aj finančne. Podľa maďarského ministra by ďalej únia mala financovať utečenecké tábory na Blízkom východe.

11:05 BRATISLAVA. Ministerstvo vnútra už má informáciu o príchode prvých žiadateľov o rakúsky azyl na Slovensko do Gabčíkova.

Do Gabčíkova by mali doraziť dnes, pôjde o Sýrčanov. Ich presný počet ministerstvo neuviedlo.

"Opakujeme a zdôrazňujeme, že ide o žiadateľov o rakúsky azyl, ktorí budú na Slovensku dočasne, teda po skončení procesu sa vrátia späť do Rakúska. Preto nepredpokladáme, že by páchali trestnú činnosť alebo robili výtržnosti, keďže by to zmarilo ich šance na získanie azylu v Rakúsku," pripomenula Michaela Paulenová z Ministerstva vnútra.

Polícia nepozná presnú hodinu, kedy prví utečenci do Gabčíkova prídu, povedala pre denník SME Michaela Paulenová z Ministerstva vnútra. Pripustila, že sa tam objaviť môžu až zajtra ráno.

10:50 MAĎARSKO. Pri maďarsko-srbskom hraničnom priechode Röszke 2 zaútočili migranti spoza zábran zo srbskej strany na maďarských policajtov. Pri útoku bolo 14 policajtov zranených, oznámil v maďarskom verejnoprávnom rozhlase Kossuth Rádió maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó.

Migranti sa v stredu popoludní snažili dostať na maďarské územie, pričom hádzali na kordón maďarských policajtov kamene, kusy betónu a plastové fľaše.

"Skupina mimoriadne agresívnych migrantov celé hodiny nerušene hádzala do policajtov rôzne predmety. Polícia, samozrejme, reagovala. Podľa mňa niet v Maďarsku človeka, ktorý by si myslel, že by týchto agresívnych ľudí bolo treba pustiť do Maďarska, trebárs čo i len na precestovanie," povedal Szijjártó.

10:46 OSN. Zásahy slzotvorným plynom a vodnými delami proti utečencom na maďarsko-srbských hraniciach odsúdil aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.

10:41 BRUSEL. Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok ráno schválili distribúciu 120-tisíc utečencov z Grécka, Talianska a Maďarska medzi ostatné členské štáty EÚ. Na konkrétnom mechanizme a počte utečencov sa zatiaľ krajiny nezhodli, rokovať by o ňom mali ministri vnútra v utorok.

Hlasovaním sa schválil počet 120-tisíc, viaceré krajiny však odmietajú povinné kvóty. Európska komisia v stredu pripustila, že môže ísť o dobrovoľný systém.

10:20 MAĎARSKO. Maďarskí pohraničníci zbili a zadržali slovenskú novinárku. Krvavé strety na maďarsko-srbských hraniciach medzi políciou a utečencami sa už týkajú aj novinárov. Maďarskí policajti zbili a zatkli viacerých z nich, medzi nimi aj redaktorku slovenského Denníka N.

„Všetko sa stalo, keď sme so skupinou novinárov sledovali, ako sa masa utečencov snaží dostať na maďarskú stranu cez plot. Pomáhala som vstať jednej rodine zo zeme, keď ma strhli policajti, začali ma udierať obuškom, zviazali mi veľmi natesno ruky plastom a hodili ma na zem,“ opisuje svoje zatknutie pre denník N reportérka Timea Beck.

7:00 NEW YORK. Šéf humanitárnej organizácie Medzinárodný záchranný výbor (IRC) David Miliband v stredu vyhlásil, že udalosti na srbsko-maďarskej hranici, kde policajti použili slzotvorný plyn proti davom migrantov vrátane žien a detí, odhaľujú "temnú stránku európskeho charakteru".

Srbskí lekári informovali, že po stredajšom zásahu maďarskej polície slzotvorným plynom a vodnými delami proti migrantom, snažiacim sa vstúpiť na územie Maďarska, utrpeli vážne zranenia dvaja ľudia a približne 300 ďalších vyhľadalo lekársku pomoc.

06:30 CHORVÁTSKO. Chorvátska polícia vo štvrtok oznámila, že do krajiny za uplynulých 24 hodín vstúpilo už 5650 ľudí, ktorí sa snažia nájsť novú migračnú trasu do Európskej únie, keďže Maďarsko zapečatilo svoju hranicu so Srbskom.

Podľa ministra vnútra Ranka Ostojiča má polícia zatiaľ situáciu pod kontrolou, keď sa však bude počet prichádzajúcich migrantov zvyšovať, krajina bude musieť zvážiť iné riešenie.

"Chorvátsko sa dokáže postarať o niekoľko tisíc migrantov, ale nie o desaťtisíce," upozornila v stredu večer ministerka zahraničných vecí Vesna Pusičová. "Na to nemáme kapacity," dodala.

06:00 MAĎARSKO. Po strete migrantov s maďarskými policajtmi v stredu večer na srbsko-maďarskom hraničnom priechode Röszke-Horgoš 2, pri ktorom sa snažil utečenci preraziť zábrany a vstúpiť na maďarské územie, bola noc pokojná. Srbská polícia totiž migrantov drží ďalej od hraníc, informovala agentúra MTI.

Neskoro večer menšie skupiny migrantov ešte protestovali a vykrikovali pri bráne diaľničného priechodu Röszke-Horgoš, neskôr však stíchli.

Čo sa udialo v stredu?

 • Maďari zasiahli proti utečencom slzným plynom, vodným delom a zbili aj novinárov
 • Rakúsko zaviedlo kontroly na svojich hraniciach so Slovinskom.
 • Ak kvóty prejdú kvalifikovanou väčšinou, Slovensko s nimi nebude súhlasiť.
 • Premiér Fico zopakoval, že povinné kvóty nikdy nepodporí.
 • Rokovanie slovenského parlamentu odštartovala utečenecká kríza.
 • Grécka pobrežná stráž zachránila v Egejskom mori stovky ľudí, ktorí sa snažili preplávať z Turecka do Grécka.

Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 3. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 4. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 5. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 6. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 7. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 8. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Rastie nám pokrivená generácia?
 1. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 2. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 3. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 4. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 5. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 6. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 7. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 8. Detské zúbky sú veda
 9. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 10. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 7 127
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to) 3 469
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 3 135
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 632
 5. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 1 850
 6. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 200
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 109
 8. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 097
 9. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 1 074
 10. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície? 942

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.

Neprehliadnite tiež

Svet

Japonská vláda schválila nový plán na odstavenie Fukušimy

Nový plán neuvádza, ako dlho bude odstraňovanie paliva trvať.

Svet

Ukrajinský prezident podpísal kontroverzný zákon o vzdelávaní

Maďarské ministerstvo zahraničných vecí označilo zákon za ranu do chrbta.

Svet

V švédskom meste Örebro hasiči bojujú s požiarom mešity

Hasiči zatiaľ nehlásia žiadnych zranených.

Svet

Bez občianstva pre štát neexistujete. Sú takí aj na Slovensku

Aj deti, ktoré sa narodia utečencom v Európe, môžu skončiť bez občianstva, hovorí odborníčka z UNHCR Inge Sturkenboomová.