Maďari zasiahli proti utečencom vodným delom, zbili aj novinárov

Fico odmieta diktát. Slovensko je proti povinným kvótam.

Vodné delo. Aj takto to vyzeralo na maďarsko-srbeskej hranici.(Zdroj: TASR/AP)
 • Situácia na priechode Horgoš-Röszke sa vyhrotila, maďarská polícia zasiahla vodným delom.
 • Ak kvóty prejdú kvalifikovanou väčšinou, Slovensko s nimi nebude súhlasiť.
 • Rokovanie slovenského parlamentu odštartovala utečenecká kríza.
 • Chorvátsko vyslalo odborníkov na odstraňovanie mín k hraniciam so Srbskom.
 • Chorvátsko nechá utečencov prechádzať do západoeurópskych krajín.
 • Rakúsko začalo kontrolovať priechody na hranici s Maďarskom.
 • Utečenci smerujú zo Srbska do Chorvátska.

Dianie okolo utečeneckej krízy v stredu 16. septembra.

22:40 BRUSEL. Európska komisia (EK) je ochotná vzdať sa navrhovaných povinných kvót na prerozdelenie 120.000 utečencov v prospech dobrovoľného systému, ktorý požadujú krajiny strednej a východnej Európy. Oznámila to agentúra Reuters s odvolaním sa na predstaviteľov EÚ.

Na mechanizme prerozdelenia 120.000 žiadateľov o azyl z Talianska, Grécka a Maďarska do ďalších členských štátov, ktorý navrhla EK, sa nedokázali zhodnúť ministri vnútra EÚ na pondelkovom mimoriadnom zasadnutí v Bruseli.

22:13 MAĎARSKO. Pri nepokojoch migrantov na srbsko-maďarskom hraničnom priechode Horgoš-Röszke zbili maďarskí policajti členov štábu srbskej verejnoprávnej televízie RTS, informoval spravodajský server Hvg.hu odvolávajúc sa na internetovú stránku RTS.

"Maďarskí policajti členov štábu televízie zbili obuškami a rozbili im techniku. Nepomohlo ani to, že povedali, že pracujú pre štátnu televíziu," píše RTS.

K incidentu došlo okolo 18.30 h počas potláčania nepokojov migrantov na srbskej strane. Policajti nechali migrantov priblížiť sa k hranici, potom ich obuškami nútili, aby cúvli. Útoku sa nevyhli ani pracovníci RTS, ktorí nakrúcali spravodajstvo z udalostí.

Kameramana sotili k stene, udreli ho po hlave a po chrbte, potom mu rozbili kameru. Rovnako pochodil aj zvukár, zatiaľ čo reportérka utrpela poranenie ruky. Podľa štábu to policajti urobili zámerne. Pri útoku policajtov nadával srbskému štábu maďarský kameraman, ktorý ich aj urážal, tvrdili Srbi. Televízny štáb odviezli na ošetrenie do Subotice.

21:58 HOLANDSKO. V krajine zriadia núdzové záchytné tábory pre utečencov s kapacitou niekoľko tisíc ľudí. V meste Nijmegen neďaleko holandsko-nemeckých hraníc vyrastú v nasledujúcich dňoch stany a bungalovy pre okolo 3000 žiadateľov o azyl. Informovala o tom dnes agentúra DPA s odvolaním sa na miestnu radnicu.

V Amsterdame dnes otvorili športovú halu upravenú na dočasný záchytný tábor pre 350 utečencov, avšak v tomto meste pribudnú v nasledujúcich dňoch aj núdzové príbytky pre ďalších až do 1500 ľudí.

20:17 MAĎARSKO. Plot Maďarsko vybuduje aj na vybraných úsekoch maďarsko-chorvátskej štátnej hranice. V interview rakúsky denník Die Presse to povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarský premiér ďalej naznačil, že jeho krajina má už prax s výstavbou plotu na maďarsko-srbskej hranici. Dodal však, že jej skutočnou silou nebudú ploty, ale novelizovaná legislatíva, ktorá umožňuje za ilegálne prekročenie štátnej hranice udeliť prísne tresty.

Na kritiku, ktorú zožal maďarský premiér od rakúskeho kancelára Wernera Faymanna, reagoval Viktor Orbán s nadhľadom.

"Neberiem to osobne. Je to politická hra," poznamenal a dodal, že ho so šéfom rakúskej spolkovej vlády spája dobrý vzťah a že pravidelne spolu telefonujú. "Musíme spolupracovať. Čo nám zostáva iného?," konštatoval a poznamenal, že Faymann pri vzájomných rozhovoroch nikdy nepoužil výrazy, ktoré zvolil na verejnosti.

20:04 NEMECKO. Nemecká vláda uvoľní ďalších 100 miliónov eur na boj proti terorizmu v krajinách akými sú Irak, Jordánsko, Mali, Nigéria a Tunisko. Finančné prostriedky budú určené okrem iného na posilnenie ochrany štátnych hraníc, odmínovávanie, reformy bezpečnostné reformy, ale aj na export produktov zbrojárskeho charakteru.

Vyplýva to z listu rezortov zahraničných vecí a obrany adresovanému príslušným výborom Spolkového snemu (Bundestag), o ktorom dnes informovala agentúra DPA. Iniciatíva je dôsledkom zhoršenia bezpečnostnej situácie predovšetkým v oblasti ležiacej južne od vonkajších hraníc Európskej únie.

19:48 SRBSKO. Na hranice s Maďarskom pošle Srbsko viac policajtov a bude sa snažiť držať migrantov v bezpečnej vzdialenosti od maďarských pohraničných zábran.

Po dnešných zrážkach medzi utečencami a maďarskou políciou to prisľúbil srbský minister vnútra Nebojša Stefanovič, ktorého citovala agentúra Reuters.

"(Vyslanie policajných posíl) má zabrániť ďalším útokom na maďarskú políciu z nášho územia a tiež držať migrantov ďalej od plota, a to humánnym a zdvorilým spôsobom," vyhlásil srbský minister.

19:30 SBSKO. Minister sociálnych vecí Aleksandar Vulin vyjadril dnes dôrazný protest proti tomu, že maďarská polícia nasadila proti davu migrantov pri hraničnom priechode Horgoš vodné delo. Informoval o tom maďarský regionálny spravodajský server Delmagyar.hu.

Pre srbskú štátnu televíziu na mieste incidentu, kde sa snažili stovky migrantov preraziť zábrany a vstúpiť na maďarské územie, minister vyhlásil, že Maďarsko na to nemá právo.

"Prúd vody dela zasiahol druhú stranu hranice, na to nemá právo žiadna krajina, preto proti tomu dôrazne protestujem," povedal Vulin, ktorý je poverený aj riešením migračných záležitostí. Poznamenal, že chápe sklamanie migrantov po tom, čo Maďarsko uzatvorilo hranice.

19:16 SLOVINSKO. Slovinsko sprísňuje kontroly na svojich hraniciach s Maďarskom, pričom o tomto kroku už informovalo Európsku úniu. Uviedol to dnes slovinský premiér Miro Cerar, citovala ho chorvátska agentúra HINA.

Cerar dnes navštívil najvýchodnejší slovinský región Prekmurje ležiaci pri maďarských hraniciach, kadiaľ počas uplynulých dní ilegálne vošli do krajiny skupinky utečencov, pričom Maďarsko ich aj napriek bilaterálnej dohode odmietlo vziať späť na svoje územie.

19:07 RUMUNSKO. V Bukurešti si predvolali maďarského veľvyslanca kvôli plánom Maďarska predĺžiť plot na hraniciach so Srbskom aj na časť maďarsko-rumunských hraníc. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Námestník rumunského ministra zahraničných vecí George Ciamba si dnes predvolal maďarského veľvyslanca v Rumunsku Botonda Zákonyiho," uvádza sa vo vyhlásení rumunského ministerstva.

18:52 SLOVENSKO. Naše opozičné strany s vládnym Smerom majú v otázke povinných kvót jednotný názor, odmietajú ich. Predseda Mostu-Híd Béla Bugár však hovorí, že rozdiel tam je. „My nestrašíme bezpečnostným rizikom. Len v roku 2004 sme tu mali desať tisíc žiadateľov o azyl, zvládli sme to, žiadne riziko nehrozilo,“ hovorí.

Chybou podľa neho bolo, že sme na dobrovoľnej báze nevzali viac utečencov a neukázali Európe, že Slovensko je naozaj solidárne. „Ak využijeme, čo ponúka cirkev, čo ponúkajú iné organizácie, to je okolo tisíc aj niečo naviac miest pre utečencov,“ myslí si.

Bugár tvrdí, že ak sa Slovensko vzprieči prípadnému prijatiu povinných kvót, ako avizoval premiér, môžu nastať sankcie. O eurofondy by sme však prísť nemali, pretože tie sa schvaľujú na inej báze „Tá najväčšia sankcia bude, ak padne voľnosť pohybu, začne padať schengenský priestor,“ upozornil Bugár.

17:59 POĽSKO. Líder hlavnej poľskej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski hovorí, že je "bezpečným" spôsobom, ako pomôcť migrantom, zasielanie finančnej pomoci.

Kaczynski to uviedol na mimoriadnom parlamentnom rokovaní o utečeneckej kríze, pričom zdôraznil, že vláda nemá právo rozhodnúť o prijatí migrantov bez jasného súhlasu poľskej verejnosti, píše agentúra Reuters.

17:42 MAĎARSKO. Maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó v telefonickom rozhovore vyzval srbského ministra zahraničných vecí Ivicu Dačiča, aby srbskí policajti okamžite zasiahli proti agresívnym migrantom na srbskej strane hraničného priechodu v Horgoši.

Tí totiž zaútočili na jednotky maďarských policajtov na druhej strane hraníc. TASR o tom informovalo komunikačné oddelenie maďarského rezortu diplomacie.

17:40 NEMECKO. Nemecká kancelárka Angela Merkelová a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes telefonicky diskutovali o migračnej kríze. Oznámil to hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert.

Lídri oboch krajín sa podľa agentúry AP dohodli na potrebe zvýšeného úsilia v snahe o dosiahnutie "politického riešenia", ktoré by ukončilo občiansku vojnu v Sýrii.

Merkelová v telefonáte pochválila "enormné snahy Turecka" postarať sa o takmer dva milióny sýrskych utečencov. Spolu s Erdoganom sa zároveň dohodli na zintenzívnení vzájomnej spolupráce oboch krajín v snahe vyriešiť utečeneckú krízu, pričom vyzdvihli boj s pašerákmi ľudí.

17:26 MAĎARSKO. Maďarská polícia vydala vyhlásenie, podľa ktorého skupina agresívnych migrantov začala okolo 14.30 hádzať do policajtov zoradených na maďarskej strane kamene, palice a plastové fľaše s vodou, potom vykopli kovovú bránu cestného hraničného priechodu Horgoš 2. Polícia deklarovala, že v záujme ochrany maďarských štátnych hraníc a vonkajších hraníc Európskej únie zasahuje zákonným a primeraným spôsobom.

Za bránou sú zoradené jednotky policajtov v prilbách so štítmi v ruke. Podľa verejnoprávnej televíznej stanice M1 na miesto incidentu, ktorý stále neutícha, dorazili ako posily aj príslušníci jednotky boja proti terorizmu s bojovými vozidlami.

Rozvášnený dav pozostáva z niekoľkých stoviek migrantov. Nad hraničným priechodom krúžia vrtuľníky maďarskej polície a armády. Na srbskej strane hraníc sa srbskí policajti prizerali, ale nezasahovali.

Podľa posledných správ migranti pri južnej hranici niečo podpálili, spoza hraníc vidieť čoraz väčšie plamene. K priechodu na maďarskej strane prišlo niekoľko sanitiek.

17:24 NEMECKO. Nemecká vláda dnes schválila rozmiestnenie 950 vojakov v oblasti Stredozemného mora, aby tak lepšie zasiahli voči pašerákom ľudí. Informovala o tom agentúra DPA.

17:10 SRBSKO Srbská záchranná služba ošetrila na mieste niekoľko ľudí zasiahnutých slzotvorným plynom. Jeden mladý muž mal krvavú nohu, informovala agentúra AP.

"Utiekli sme pred vojnou a násilím a v Európe sme nečakali takúto brutalitu a neľudské zaobchádzanie," povedal AP Amir Hassan z Iraku. Premočený od vodného dela sa snažil umyť si oči zasiahnuté slzným plynom. "Hanbite sa, Maďari!" vykríkol a ukázal smerom k maďarskej polícii.

16:40 SRBSKO Na srbskej strane hranice založili utečenci niekoľko ohňov, srbská polícia zatiaľ nezasiahla a situáciu iba monitoruje.

16:27 MAĎARSKO Pri juhomaďarskej obci Kübekháza, kde sa končí srbsko-maďarský hraničný úsek a začína rumunsko-maďarský, začali s prípravami na budovanie technických zábran proti migrantom na rumunských hraniciach.

Stavebný priestor zabezpečuje polícia spolu s príslušníkmi maďarskej armády.

16:20 RAKÚSKO Rakúsko zavedie v najbližších hodinách kontroly na svojich hraniciach so Slovinskom.

15:52 SRBSKO Policajný kordón začal utečencov vytláčať preč od plotu a musel použiť vodné delá. Utečenci hádžu na políciu plastové fľaše aj kamene. Z maďarskej strany prišla odpoveď v podobe slzotvorného plynu. Sporadicky sa ozýva aj pokrik allahu akbar.

Nad oblasťou krúži policajný vrtuľník a prišla aj srbská zdravotná služba.

15:50 ČESKO České mimovládne organizácie kritizujú podmienky, ktoré panujú v tamojších zariadeniach pre utečencov s tým, že úrady migrantov držia často v nehumánnych podmienkach.

České mimovládky upozorňujú na rozdeľovanie rodín, konfiškovanie peňazí, mobilných telefónov i celkovo represívny prístup voči utečencom, napísal server Novinky.cz. Od úradov požadujú, aby zaviedli jasné pravidlá pre zaobchádzanie s utečencami.

15:21 SRBSKO Maďarská polícia použila proti utečencom slzotvorný plyn potom, ako stovky ľudí prerazili ostnatý plot na hranici so Srbskom.

Polícia zastavila dav, ktorý na nich hádzal plastové fľaše s vodou. Podľa agentúry AP nie sú hlásené žiadne zranenia. Dav utečencov, medzi ktorými sú aj ženy s deťmi, zastal „v zemi nikoho“ pri hraničnom priechode Horgoš-Röszke pred policajným kordónom. Vodné delo maďarskej polície stojí priamo pred nimi.

Na srbskej strane zostalo od utorka niekoľko tisíc migrantov. Časť z nich sa vydala na cestu do Rakúska cez Chorvátsko.

Zvyšní migranti sa dožadovali priechodu do Maďarska a vyhrážali sa, že ak ich dnes do 13.00 h nevpustia na maďarské územie, zbúrajú zábrany. Na popud zrejme skupiny utečencov z Afganistanu napokon zaútočili na plot a cez otvor vstupovali do Maďarska.

15:13 SLOVENSKO Viac ako 80 percent Slovákov je nespokojných s postojom Bruselu k riešeniu utečeneckej krízy. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila spoločnosť European Analytical Center.

15:10 CHORVÁTSKO Do 14.00 hod. zadržala chorvátska polícia 373 cudzincov, ktorí nelegálne prekročili hranicu v blízkosti mesta Tovarnik, informovalo na svojej webovej stránke chorvátske ministerstvo vnútra. Tri autobusy previezli 163 ľudí do registračného centra v Ježeve.

14:50 SLOVENSKO Fico hovorí v prípade povinných kvót o diktáte. „Ak padne väčšinové rozhodnutie o povinných kvótach, slovenská vláda napriek tomu nebude súhlasiť,“ vyhlásil premiér. Viac sa dočítate tu.

14:36 SLOVENSKO Premiér Fico vo svojom prejave v parlamente zopakoval, že deväťdesiat percent tvoria ekonomickí migranti a preto ide podľa neho o ekonomickú migráciu. "Globálna váha Európskej únie je ohrozená a Slovensko nechce ďalšiu krízu EÚ," vyhlásil ďalej Fico.

"Nehádžeme imigrantov do jedného vreca," premiér však upozornil aj na to, že v mase migrantov prichádzajúcich do Európy, sú aj nebezpeční ľudia. Fico neobišiel ani tému kvót. „Odmietanie povinných kvót chápeme ako ochranu Európskej Únie. Zavedenie tohto trvalého mechanizmu je iba pozvánka pre ďalších migrantov,“ vyhlásil.

14:18 NEMECKO Polícia v spolkovej krajine Bavorsko zaznamenala v utorok príchod ďalších približne šesťtisíc žiadateľov o azyl, ktorí sa do Nemecka dostali napriek zavedeniu kontrol na hranici s Rakúskom.

13:50 SRBSKO Na uzavretých hraniciach pri srbskom meste Horgoš zavládol podľa reportéra AP zmätok. Stovky utečencov zamierili k priechodu s Maďarskom, zatiaľ čo menšie skupiny sa vydali opačným smerom. Autobusy by ich mali odtiaľ previezť k chorvátskym hraniciam, reportér AP však žiadne autobusy nevidel.

13:40 SLOVENSKO "Slovensko je za komplexné a udržateľné riešenie. Tento problém má mnoho aspektov a preto ho nemožno riešiť administratívne a direktívne," vyhlásil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák čím narážal na povinné kvóty. Podľa neho sa však nezohľadňuje to, či žiadatelia o azyl na Slovensku chcú zostať aj natrvalo. „Kto sa postará, aby tí, ktorí boli pridelení na Slovensku, tu aj zostali?“

13:30 MAĎARSKO Ostnatý plot na maďarskej hranici zabezpečuje vonkajšie hranice Európskej únie a zostane tam dovtedy, kým budú do Maďarska smerovať utečenci, povedal AP šéf maďarskej diplomacie Peter Szijjartó. Tak isto vyzval EÚ aby vyslala do Grécka sily, ktoré by pomohli zvládnuť príliv utečencov.

13:00 SLOVENSKO V slovenskom parlamente sa začala prvá schôdza po letných prázdninách. Prvý bod programu sa týka utečeneckej krízy, vystúpiť k nemu majú aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a minister vnútra Robert Kaliňák.

Na návrh poslanca Martina Poliačika (SaS) poslanci odhlasovali, že o prvom bode o utečencoch budú rokovať do skončenia bodu, maximálne do 22,00 h. Na rokovanie prišiel aj premiér Robert Fico.

12:39 CHORVÁTSKO V Chorvátsku je po celej krajine ešte stále 500 kilometrov štvorcových nebezpečných oblastí, kde sa nachádzajú mínové polica. Všetky sú však podľa odmínovacieho strediska jasne označené. Jedna z najnebezpečnejších oblastí sa nachádza práve v blízkosti srbských hraníc, kadiaľ musia prejsť utečenci, ktorí sa chcú zo Srbska dostať do Chorvátska a ďalej na Západ.

"Polícia nás kontaktovala a do prihraničnej oblasti na východe Chorvátska sme poslali tím," uviedol nemenovaný predstaviteľ chorvátskeho odmínovacieho strediska, ktorého citovala agentúra Reuters.

12:30 GRÉCKO Za posledných 24 hodín prekročilo grécke hranice s Macedónskom asi päťtisíc utečencov, informovala podľa AP grécka polícia.

12:25 SÝRIA K utečeneckej kríze sa pre ruské médiá vyjadril aj sýrsky prezident Bašár Asad.

12:08 RAKÚSKO Rakúske železnice zastavili na žiadosť nemeckých úradov vlakovú dopravu zo Salzburgu do Nemecka.

Rakúska armáda tiež začala operáciu na pomoc tamojšej polícii. Armádne jednotky sa cez noc presunuli do východnej spolkovej krajiny Burgenland, kde majú na dopoludnie naplánované prvé školenie zo strany polície.

12:04 MAĎARSKO Maďarsko je pripravené v rámci spoločnej akcie EÚ poslať políciu aj odborníkov na ochranu hraníc do Grécka, povedal minister zahraničných vecí Peter Szijjartó televízii atv.hu.

11:50 MAĎARSKO Maďarská prokuratúra iniciovala postavenie štyroch občanov Iraku pred súd za trestný čin ilegálneho prekročenia hraníc .

Iračania v utorok ráno preliezli zábrany na srbsko-maďarských hraniciach pri obci Röszke. Plot nepoškodili, ten prerezali predtým neznámi páchatelia.

Polícia do stredy rána iniciovala trestné stíhanie ďalších piatich utečencov.

Prečítajte si tiež:

11:42 RAKÚSKO Stovky utečencov opustili stanicu v Salzburgu a snažia sa pešo prejsť do Nemecka. Nemeckí policajti sa podľa reportér agentúry AP snažia prichádzajúcich utečencov zaregistrovať.

11:20 GRÉCKO Grécka pobrežná stráž zachránila v Egejskom mori 773 ľudí, ktorí sa snažili preplávať z Turecka do Grécka.

10:50 CHORVÁTSKO Utečenci vstupujúci na územie členského štátu Európskej únie Chorvátska budú môcť pokračovať ďalej vo svojej ceste do západnej Európy. Oznámil to premiér Zoran Milanovič a dodal, že v noci vstúpilo zo Srbska do Chorvátska zhruba 150 migrantov.

"Chorvátsko je plne pripravené prijať týchto ľudí alebo ich nasmerovať tam, kam chcú ísť, čo je samozrejme Nemecko alebo škandinávske krajiny," uviedol premiér v parlamente.

"Bude im dovolené, aby prešli cez Chorvátsko, a pomôžeme im. Pripravujeme sa na tú alternatívu," dodal predseda vlády Milanovič, ktorého slová citovala agentúra Reuters.

9:40 CHORVÁTSKO Chorvátsky minister vnútra Ranko Ostojič v utorok vyhlásil, že Záhreb má pripravený "núdzový plán pre prípad prílevu tisícov utečencov", jeho podrobnosti však neprezradil.

9:20 CHORVÁTSKO Chorvátska polícia zachytila na svojom území prvú skupinu migrantov prichádzajúcich zo Srbska po uzavretí južných hraníc Maďarska, kadiaľ sa doteraz hromadne presúvali smerom na západ.

Najmenej sto ľudí sa podľa kameramana Reuters dostalo do Chorvátska, ktoré je najnovším členom EÚ, pešo cez kukuričné polia pri meste Šíd na severozápade Srbska. Väčšinu z nich priviezli autobusy z južnej hranice Srbska s Macedónskom, ďalší využili na presun taxíky. Niektorí z týchto migrantov sa identifikovali ako Iračania.

Mnohí migranti teraz dúfajú, že sa cez Chorvátsko dostanú do Slovinska, ktoré je súčasťou schengenského priestoru, a odtiaľ budú môcť pokračovať do Rakúska a Nemecka, uvádza Reuters.

8:42 MAĎARSKO Počet migrantov zachytených políciou na území Maďarska sa v utorok znížil na 366 oproti rekordnému číslu 9380 utečencov zadržaných tamojšími príslušníkmi bezpečnostných zložiek v pondelok.

8:17 RAKÚSKO Rakúska polícia zaviedla ráno kontroly zatiaľ iba na troch hraničných priechodoch do Maďarska. Agentúra APA uvádza, že sprísnený režim začal platiť o 07.00 h na priechodoch Nickelsdorf, Deutschkreuz a Schachendorf v Burgenlande.

Ohlásené kontroly sa majú v priebehu dňa rozšíriť o ďalších desať priechodov na rakúskych hraniciach.

Polícia v Nickelsdorfe spomaľuje premávku na diaľnici pomocou tzv. "lievika" a zastavuje vybrané vozidlá,

6:16 RAKÚSKO Prílev utečencov do Rakúska cez spolkovú krajinu Burgenland sa takmer zastavil. V porovnaní s predošlými nocami bola situácia "veľmi, veľmi pokojná", uviedla hovorkyňa krajinského policajného riaditeľstva. Zastavených bolo len menej než sto utečencov.

06:00 RAKÚSKO Rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová označila dočasné kontroly na hraniciach, ktoré Rakúsko zaviedlo od polnoci, za predovšetkým "dôležitý signál pre svet", že nemôže dochádzať k "neobmedzenému migračnému toku".

"Má to byť dôležitý signál pre svet, že to nemôže pokračovať tak, ako to bolo doteraz, že nemôže dochádzať k neobmedzenému migračnému toku, že sa musíme vrátiť k normalite," povedala so zdôraznením, že potrebné je najmä spoločné európske riešenie a intenzívna kontrola vonkajších hraníc EÚ, v Taliansku i v Grécku.

Čo sa udialo v utorok?

 • Rakúsko o polnoci zavedie dočasné kontroly na hraniciach s Maďarskom.
 • Ministri vnútra budú opäť rokovať o prerozdelení utečencov.
 • Budapešť plánuje plot aj na hranici s Rumunskom.
 • Merkelová vyzvala na mimoriadny summit EÚ.
 • Asi tisíc utečencov sa zhromaždilo na srbskej strane hranice a niektorí držia hladovku.
 • Premiér Fico zopakoval, že povinné kvóty nikdy nepodporí.
 • V Turecku sa potopila loď s utečencami, neprežilo 22 ľudí.
 • V dvoch maďarských oblastiach vyhlásila vláda krízový stav.
 • V Maďarsku platia pre prisťahovalectvo prísnejšie pravidlá.

Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 331
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 304
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 9 747
 4. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 7 808
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 031
 6. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 380
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 312
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 230
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 5 148
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 331

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

EKONOMIKA

Plat bez práce môže fungovať, Slovensku by však nepomohol

Nepodmienený príjem testuje okrem Fínska aj Kanada.

Neprehliadnite tiež

Armáda začala ofenzívu proti poslednej bašte islamistov v Mósule

Úplné dobytie mesta by bolo tvrdou ranou pre Islamský štát.

Náklady na protiteroristické opatrenia v Česku rastú

Útoky teroristov stáli českú políciu zatiaľ takmer 120 miliónov korún.

Pápež sa v Janove stretol s robotníkmi v oceliarňach

František sa má v talianskom meste stretnúť aj s bezdomovcami, utečencami a väzňami.

Zomrel politológ a niekdajší poradca Cartera Zbigniew Brzezinski

Prispel k odstráneniu ekonomických bariér medzi Sovietskym zväzom, Čínou a Západom.