Tisícky utečencov zostali v Srbsku pred maďarskými hranicami. Tábory na hranici zbalili.
[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/4/56/5684494/5684494.jpeg?rev=2" author="Foto: SME - Jozef Jakubčo" longread-pos="full"]Migranti sa do maďarskej dediny Röszke snažili dostať na poslednú chvíľu. Hranice potom maďarská polícia zablokovala.[/content]
Tisícky utečencov zostali v Srbsku pred maďarskými hranicami. Tábory na hranici zbalili.
TEXT: Pavol Štrba
[content type="longread-pos" pos="left"]
[content type="img" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/5/56/5684495/5684495.jpeg?rev=2"][/content]
Z Röszke od nášho redaktora Pavla Štrbu.
[/content]
Keď v pondelok večer jedna z tisícok sýrskych rodín utekajúcich pred vojnou kráčala po železničnej trati vedúcej zo Srbska do Maďarska, viditeľne unavený asi 40-ročný muž držiaci za ruku svoju dcéru si pri prechode hranice od radosti poskočil a z celého hrdla vykríkol „Hungary!“ Bol to takmer posledný utečenec, ktorému sa podaril prechod po takzvanej zelenej hranici vedúcej zo Srbska do juhomaďarskej dedinky Röszke. Už o niekoľko sekúnd neskôr maďarskí policajti prestali cez hranicu púšťať ďalších ľudí.
Pomocou vlaku zatarasili aj jedinú niekoľko metrov širokú škáru vo viac ako štyri metre vysokom plote, ktorý má postupne vyrásť pozdĺž celej 175-kilometrovej hranice so Srbskom. Tú škáru tvorila železničná trať. V posledných dňoch cez ňu pešo prúdili do Maďarska desaťtisíce ľudí utekajúci pred vojnou v Sýrii, Iraku, Afganistane či Eritrei. To sa dnes skončilo.
Kritický deň
V Maďarsku začal o polnoci z pondelka na utorok platiť prísny zákon, ktorý má krajinu chrániť pred najväčšou utečeneckou vlnou, akú Európa zažila od skončenia druhej svetovej vojny. Za ilegálne prekročenie hranice hrozí až päťročné väzenie. Súčasťou riešenia má byť aj spomínaný plot.