SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Rakúsko zavedie kontroly na hraniciach s Maďarskom, v prípade potreby aj so Slovenskom

Utečeneckú krízu sme sledovali minútu po minúte.

Utečenci čakajú pri zavretom hraničnom prechode na maďarsko srbských hraniciach pri srbskom meste Horgoš.Utečenci čakajú pri zavretom hraničnom prechode na maďarsko srbských hraniciach pri srbskom meste Horgoš. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
 • Rakúsko o polnoci zavedie dočasné kontroly na hraniciach s Maďarskom.
 • Ministri vnútra budú opäť rokovať o prerozdelení utečencov.
 • Budapešť plánuje plot aj na hranici s Rumunskom.
 • Merkelová vyzvala na mimoriadny summit EÚ.
 • Asi tisíc utečencov sa zhromaždilo na srbskej strane hranice a niektorí držia hladovku.
 • Premiér Fico zopakoval, že povinné kvóty nikdy nepodporí.
 • V Turecku sa potopila loď s utečencami, neprežilo 22 ľudí.
 • V dvoch maďarských oblastiach vyhlásila vláda krízový stav.
 • V Maďarsku platia pre prisťahovalectvo prísnejšie pravidlá.

Dianie okolo utečeneckej krízy sme sledovali minútu po minúte:

Prílev utečencov do Rakúska cez spolkovú krajinu Burgenland sa v noci na stredu takmer zastavil. V porovnaní s predošlými nocami bola situácia "veľmi, veľmi pokojná", uviedla hovorkyňa krajinského policajného riaditeľstva pre tlačovú agentúru APA. Zastavených bolo len menej než 100 utečencov.

Žiaden z utečencov nemusel tiež prenocovať vonku. K problémom nedošlo ani pri ich ďalšom prevoze, uviedla hovorkyňa. V noci podľa nej ešte nedochádzalo k hraničným kontrolám, zavedenie nového pohraničného režimu "prebieha".

21:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

20:44 RAKÚSKO Rakúsko o polnoci zavedie dočasné kontroly na svojich hraniciach s Maďarskom a v prípade potreby ich rozšíri aj na ďalšie susedné krajiny. Oznámilo to rakúske ministerstvo vnútra, ktoré citovala agentúra AP.

Kontroly na hraniciach Rakúska s Maďarskom sa začnú vykonávať hneď po polnoci. Ak to bude potrebné, budú kontroly zavedené aj na hraniciach so Slovinskom, Talianskom a Slovenskom.

20:15 MAĎARSKO Džavádovi cesta z Turecka trvala dlhý mesiac. Zažil už všeličo, prístupu maďarskej vlády však nerozumie. „Macedónčania nerobili žiadne problémy. Podobne ani Srbi, dostali sme sa až k hranici. Hoci srbskí policajti si odo mňa vypýtali pätnásť eur. Ak by som im nezaplatil, deportovali by ma.“ Viac si prečítajte v reportáži z Röszke od nášho redaktora Pavla Štrbu.

19:32 Na tzv. balkánskej trase utečenci rozmýšľajú, ktorou cestou sa vydať. Situáciu im skomplikovalo Maďarsko aj sprísnené kontroly, ktoré zaviedlo Nemecko, Rakúsko, Slovensko a Holandsko.

Sedemnásťročný Afganec Abolfazl Ebrahimi povedal AP, že jeho skupina chce teraz prejsť do Chorvátska.

"Myslel som, že ľudia v Európe sú milí, ale už si to nemyslím, pretože hranice medzi Nemeckom a Rakúskom sú uzavreté, a tiež tie maďarsko-srbské," povedal v utorok v centre Atén.

Zakariah Sharfo, mechanik zo sýrskeho mesta Aleppo, nevie pochopiť novú tvrdú líniu maďarských zákonov. "Tí, ktorí opustili svoju krajinu, utekajú pod tlakom vojny. Nikto neopustí svoju krajinu bez dobrého dôvodu," povedal agentúre AP.

Pre zväčšenie kliknite tu.

web-mapa_res.jpg

Zdroj: Miroslav Mezei/SME

18:38 EURÓPSKA ÚNIA Ministri vnútra členských krajín EÚ sa na budúci utorok opäť stretnú na mimoriadnom zasadaní v Bruseli venovanom utečeneckej kríze.

Šéfovia rezortov vnútra členských krajín únie by mali 22. septembra rokovať o mechanizme prerozdelenia 120-tisíc utečencov podľa návrhu Európskej komisie. Ministri o tejto otázke hovorili v Bruseli už v pondelok, ale k definitívnej dohode nedospeli.

Luxemburské predsedníctvo si želá, aby ministri na avizovanom budúcotýždňovom zasadnutí "prijali rozhodnutie o dočasnom mechanizme na relokáciu 120-tisíc osôb, ktoré potrebujú medzinárodnú ochranu, z členských štátov vystavených masívnym migračným tokom".

Predseda Európskej rady Donald Tusk pred oznámením luxemburského predsedníctva uviedol, že sa do štvrtka tohto týždňa rozhodne, či zvolá mimoriadny summit lídrov EÚ.

18:21 CHORVÁTSKO "Drahí utečenci: Vitajte v Chorvátsku," začína sa facebooková stránka, ktorú pre utečencov založili Chorváti.

Na stránke sú nápady, ako sa dostať do západnej Európy cez Chorvátsko a nájdu tam aj varovanie pred mínovými poliami, ktoré v krajine ostali z roku 1990.

Chorváti tu zverejnili aj telefónne číslo, na ktorom môžu utečenci požiadať o pomoc.

18:03 RAKÚSKO Rakúsko o polnoci zavedie kontroly na východných a južných hraniciach, aby zmiernilo nápor prichádzajúcich utečencov.

Sprísnené opatrenia budú platiť na rakúskych hraniciach s Maďarskom, Talianskom, Slovinskom a Slovenskom.

"Intenzita pohraničných kontrol bude udžiavaná na úrovni potrebnej na zaistenie bezpečnosti," píše sa v liste, prostredníctvom ktorého Viedeň oboznámila so svojim zámerom Európsku komisiu.

17:50 SRBSKO Na uzatvorený hraničný priechod Horgoš-Röszke prišiel srbský minister práce a sociálnych vecí Aleksandar Vulin.

"Toto nie je len maďarský a srbský problém. Je to problém celej Európy,“ vyhlásil Vulin. "Európa musí čím skôr nájsť riešenie, kým sa situácia vyhrotí ešte viac. Tento hraničný priechod je jedným z hlavných v Európe a musí zostať otvorený," doplnil srbský minister.

Vulin tiež AP povedal, že Maďari srbskú stranu o tom že idú zavrieť hraničný priechod neinformovali.

17:39 ŠVAJČIARSKO Švajčiarsko je ochotné akceptovať kvóty na prerozdelenie migrantov v súlade s plánom predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera. S navrhovanými kvótami však musia najskôr súhlasiť členské štáty únie.

Podporu pre systém migračných kvót vyjadril aj slovinský prezident Borut Pahor.

17:16 ČESKO Česká vláda je pripravená poslať na ochranu svojich hraníc armádu. Ako povedal premiér Bohuslav Sobotka v parlamente, stane sa tak v prípade, že polícia prestane zvládať situáciu.

17:00 Humanitárna organizácia Lekári bez hraníc varovala pred domino efektom a možným obnovením chaosu na gréckej hranici s Macedónskom potom, ako Maďarsko zastavilo utečencov na svojej južnej hranici. Lekári bez hraníc tiež volajú po "vytvorení bezpečných a legálnych ciest“ pre utečencov.

15:35 MAĎARSKO Maďarsko plánuje vybudovať plot z ostnatého drôtu proti utečencom aj na hraniciach s Rumunskom.

Zábranu nepostavia po celej dĺžke rumunských hraníc, ale od úseku kde sa stretávajú hranice Maďarska, Srbska a Rumunska po rieku Mureš, čo je asi 25 kilometrov. Informoval podľa AP minister zahraničných vecí Peter Szijjartó. Šéf diplomacie tiež potvrdil, že nové tvrdé zákony zastavili príliv utečencov.

Maďarský zámer okamžite odsúdila rumunská vláda. Výstavba hraničného plota medzi dvoma členmi Európskej únie ide proti duchu EÚ, reagovalo rumunské ministerstvo zahraničia.

Prečítajte si tiež:

15:13 SRBSKO Srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačić v Prahe povedal, že je neprijateľné, aby všetkých utečencov vracali do Srbska a ďalší pritom prichádzali z Grécka a Macedónska.

14:52 MAĎARSKO Z okolia prihraničnej obce Röszke, cez ktorú smerom od Srbska prichádzali tisíce utečencov, po sprísnení pravidiel migrácie a uzatvorení zelenej hranice, úplne zmizli migranti. Na území obce likvidujú tábory, humanitárne organizácie sa sťahujú preč.

Polícia uzatvorila najskôr cestný hraničný priechody Horgoš 2, krátko popoludní aj z bezpečnostných dôvodov diaľničný priechod. Polícia z okolia priechodu poslala preč zástupcov médií.

14:35 NEMECKO Nemecká kancelárka Angela Merkelová a jej rakúsky kolega žiadajú už budúci týždeň mimoriadny summit Európskej únie o utečeneckej kríze.

14:22 ČESKO Český minister vnútra Milan Chovanec (ČSSD) kritizoval vyjadrenie nemeckého kolegu Thomasa de Maiziere, že by EÚ mala obmedziť vyplácanie financií zo štrukturálnych eurofondov krajinám, ktoré odmietajú súhlasiť s pevnými kvótami pre prijatie utečencov. Chovanec odkázal Berlínu, aby prestal ukazovať svaly, pretože najväčším problémom je podľa neho nekonzistentný postup nemeckých úradov.

14:13 SRBSKO Asi tisíc utečencov, ktorých v utorok nepustili cez srbsko-maďarskú hranicu, sa zhromaždilo v tzv. tranzitnej zóne na srbskej strane. Na mieste je vyše sto policajtov aj špeciálne zásahové sily. Maďari sa netvária, že hranicu otvoria. Situácia je napätá. Utečenci nemienia ustúpiť, jeden z nich pre SME povedal, že viacerí držia hladovku. V prípade potreby sa chystajú preraziť policajný kordón.

13:55 SLOVENSKO Utečencom v okolitých štátoch poskytli humanitárnu pomoc slovenské ministerstvá vnútra i zahraničných vecí. Rezort zahraničia ponúkol v rámci bilaterálnych vzťahov materiálnu pomoc Slovenska pre Červený kríž Srbska. Celková hodnota vecí bola vyše 85-tisíc eur a ich hmotnosť viac ako štyritisíc kilogramov.

13:41 SLOVENSKO V noci zadržala slovenská polícia 37 utečencov prevažne zo Sýrie. Ako na tlačovej konferencii informoval minister vnútra Robert Kaliňák, zaistili aj troch prevádzačov. Slovensko zadržaných utečencov vráti späť do Maďarska.

13:35 RAKÚSKO Rakúsko varuje, že im čoskoro budú chýbať núdzové prístrešky pre ľudí prúdiacich do Rakúska z Maďarska.

13:18 SLOVENSKO Povinné kvóty sú iracionálne a nič neriešia, zopakoval na tlačovej konferencii premiér Robert Fico. „Nikdy nepodporíme povinné kvóty, nikdy nikoho nezachránia,“ vyhlásil premiér.

Fico žiada zvolanie mimoriadneho summitu EÚ na úrovni hláv štátov a premiérov. Premiér ďalej vyhlásil, že na summit pôjde s mandátom nikdy nepodporiť povinné kvóty, aj keby Slovensko zostalo v tomto postoji osamostatnené. Viac čítajte tu.

13:09 MAĎARSKO Maďarské úrady už zadržali 60 migrantov za pokus o nelegálny vstup cez južnú hranicu.

13:00 MAĎARSKO Na maďarsko-srbských hraniciach už viac ako týždeň pôsobí tím pracovníkov Magna Deti v Nudzi. Ako pre SME uvádza Michaela Benedigová, ich kemp sa nachádza v Asotthalome, ktorý je situovaný asi 30 kilometrov od Röszke. Stále nie je isté, či budú môcť v oblasti zotrvať, pretože po vyhlásení výnimočného stavu budú musieť civilisti svoje pozície opustiť.

Pracovníci MAGNA informujú, že v okolí hranice sa pohybuje približne 4 500 vojakov a nad oblasťou lietajú vrtuľníky. Polícia tu podniká razie proti pašerákom a je od víkendu nervóznejšia a agresívnejšia.

12:36 OSN Organizácia Spojených národov vyjadrila "hlboké sklamanie" nad výsledkom pondelňajšieho zasadnutia ministrov vnútra a zahraničných vecí Európskej únie, ktoré sa skončilo bez vytvorenia spoločného plánu na prerozdelenie 120.000 utečencov

"Bez ďalšieho oneskorenia je potrebné prijať smerodajnú dohodu na vyriešenie situácie," uvádza sa vo vyhlásení Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

12:25 TURECKO Pri pobreží Turecka sa potopil drevený pašerácky čln s utečencami. Podľa tureckých médií nehodu neprežilo 22 ľudí vrátane štyroch detí. Z člnu smerujúceho na grécky ostrov Kos sa podarilo zachrániť 221 ľudí.

11:51 MAĎARSKO "Nechceme jedlo. Chceme sa dostať do Európskej únie," povedal na srbsko-maďarskej hranici agentúre AP Abbás Mandegar z Afganistanu. "Sme unavení," doplnil.

11:42 NEMECKO Nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel vyhlásil, že Európa opäť urobila v migračnej kríze zo seba hlupáka a volá po summite lídrov Európskej únie.

11:35 MAĎARSKO Maďarsko vyhlásilo kvôli utečencom krízový stav v dvoch južných oblastiach susediacich so Srbskom. Polícia a ďalšie úrady tak získali osobitné právomoci.

Ako informoval AP hovorca vlády Zoltan Kovacs, rozhodnutie padlo na utorkovom zasadnutí vlády.

11:20 MAĎARSKO V utorok ráno podľa AP uzavreli maďarské orgány dva zo siedmich hraničných priechodov so Srbskom. Už v pondelok večer vagónom pokrytým ostnatým drôtom uzatvorili kľúčový priechod pozdĺž železničnej trate, ktorý bol pre utečencov hlavným vstupným bodom do Maďarska.

11:12 EÚ Hranice Európskej únie prekročilo za osem mesiacov tohto roka už 500-tisíc migrantov. Pre porovnanie, za celý rok 2014 to bolo 280-tisíc utečencov. Informácie zverejnila Európska agentúra pre riadenie operačnej spolupráce na vonkajších hraniciach FRONTEX.

11:00 NEMECKO Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere povedal, že podporuje myšlienku, aby EÚ obmedzila financovanie krajín, ktoré odmietajú zdieľať ťarchu prijatia utečencov v podobne pevných kvót.

"Preto si myslím, že musíme hovoriť o cestách, ako (na ne) vyvinúť nátlak", citovala ho agentúra Reuters.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker podľa jeho slov naznačil - "a ja to považujem za správne", aby "sme hovorili o tom, že by dostali menej peňazí zo štrukturálnych fondov", citovala ho agentúra AP.

10:30 SLOVENSKO Premiér Robert Fico avizoval na 13:00 hod tlačovú konferenciu k povinným kvótam a ozrejmí ďalšie kroky pri riešení migračnej krízy.

9:20 EÚ Komisár EÚ pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther Oettinger varuje pred nepriaznivými ekomomickými dôsledkami obnovovania kontrol na hraniciach členských štátov, ktoré sa týmto spôsobom snažia obmedzovať prílev utečencov.

8:41 MAĎARSKO Skupina 16 utečencov poškodila obe zábrany postavené na srbsko-maďarských hraniciach a ilegálne prekročila hranice, informovala maďarská verejnoprávna televízia M1. Polícia narušiteľov hraníc zadržala a predviedla, budú postavení pred maďarský súd.

8:07 SRBSKO Srbsko nebude prijímať utečencov vyhostených z Maďarska. V pondelok večer to vyhlásil štátny tajomník srbského ministerstva práce Nenad Ivaniševič.

Podľa Ivaniševiča bude možné vrátenie osôb z Maďarska len v prípadoch, na ktoré sa vzťahujú príslušné medzištátne dohody.

Podľa odhadov srbského komisariátu pre utečencov sa v pondelok večer na území Srbska zdržiavalo približne 3400 utečencov. Zhruba tisícka z nich sa presúvala z mesta Preševo na juhu Srbska smerom k hranici s Maďarskom.

6:47 NEMECKO Polícia v nemeckom Lipsku sa dostala v pondelok do potýčok s účastníkmi demonštrácie odporcov islamu.Niektorí z demonštrantov na čele pochodu boli maskovaní a pôsobili ako násilníci, pričom sa vydávali za futbalových fanúšikov.

Podľa oficiálnych zdrojov, ktoré sa o futbalových chuligánoch nezmienili, účastníci podujatia ohadzovali policajtov a ich vozidlá fľašami. Polícia odpovedala slzotvorným plynom a obuškami.

Pondelňajšie zhromaždenie, ktoré usporiadala miestna pobočka hnutia Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu (PEGIDA), prilákalo zhruba päťsto ľudí.

6:42 ČESKO České hranice by mali v súvislosti s utečeneckou krízou strážiť policajné hliadky v spolupráci s armádou. Vyhlásil to prezident Miloš Zeman.

Podľa Zemana spoločné hliadky polície a armády navrhuje zaviesť minister obrany Martin Stropnický.

Ministerstvo vnútra podľa Českého rozhlasu deklarovalo pripravenosť obnoviť kontroly na hraniciach s Rakúskom, zatiaľ čo vicepremiér a minister financií Andrej Babiš takýto prístup kritizuje a trvá na tom, že by sa mali chrániť hlavne vonkajšie hranice Schengenu.

6:32 RAKÚSKO Polícia v rakúskej spolkovej krajine Burgenland v priebehu pondelka zachytila 19.736 utečencov prichádzajúcich z Maďarska, čo predstavuje oproti predošlému dňu takmer dvojnásobný počet.

Vlna utečencov zosilnila v pondelok večer a po 18.00 h ju mohlo prekročiť až do šesťtisíc osôb. Očakávanie, že počas noci dôjde k ďalšiemu zosilneniu, sa však zatiaľ nepotvrdilo.

0:00 BUDAPEŠŤ Ilegálne prekročenie maďarských hraníc je v zmysle nových právnych noriem od utorkovej polnoci opäť trestným činom.

"Maďarsko neuzatvára hermeticky svoje hranice, ale chce si jednoducho vynútiť, aby boli dodržiavané aj doteraz platné zákony," vyhlásil v pondelok predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý v súvislosti so sprísnením podmienok prisťahovalectva zdôraznil, že ilegálnych migrantov budú zatvárať a vyhosťovať z krajiny.

Orbán nevylúčil, že vláda v utorok 15. septembra vyhlási v súvislosti s migráciou výnimočný stav.

Čo sa udialo v pondelok?

 • Ministri vnútra EÚ neprijali dohodu o prerozdeľovaní utečencov
 • Nemci začali v nedeľu s kontrolou rakúsko-nemeckých hraníc.
 • Slovensko zaviedlo dočasné kontroly na hraniciach s Maďarskom a Rakúskom.
 • Maďarsko pri Röszke s pomocou polície a armády zatvorilo štátnu hranicu so Srbskom.
 • Rakúsko tiež pristúpi ku kontrolám na maďarskej hranici.
 • V Maďarsku zadržali rekordný počet utečencov, platia sprísnené policajné kontroly.


Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 35 439
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 34 336
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 081
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 419
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 993
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 163
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 693
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 379
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 298
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 4 523
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Utečenecká kríza vo svete

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Poukazovanie na akúsi „kritickú infraštruktúru“ je kastovou verziou rakúsko-uhorského dedičstva.

20. jan
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 233-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 894 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

12 h
Petra Vlhová.

V zjazde obhájila svoj najlepší výsledok.

2 h

Neprehliadnite tiež

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová.

Republikáni chceli proces posunúť na február.

5m
Alexeja Navaľného zadržali viackrát.

Zatkli aj Navaľného spolupracovníkov.

1 h
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarsko sa sťažuje na pomalé dodávky vakcín.

1 h
Ilustračné foto.

Otázka o rodovej identite bude dobrovoľná.

1 h