BRUSEL. Európska komisia oznámila, že Nemecko malo zákonné oprávnenie znovu v nedeľu zaviesť hraničné kontroly, predovšetkým na rakúskej hranici. Komisia tiež dodala, že to len poukazuje na nutnosť, aby sa štáty Európskej únie dohodli na spoločnom prístupe k utečencom.
"Dočasné znovuzavedenie hraničných kontrol medzi členskými štátmi je výnimočnou možnosťou, ktorú jasne predvídal a ktorú zahŕňa Schengenský pohraničný kódex, a to v prípade krízovej situácie," uviedla komisia vo vyhlásení, citovanom tlačovou agentúrou Reuters.
"Súčasná situácia v Nemecku je podľa všetkého práve tou situáciou, ktorej sa spomínané pravidlá týkajú," dodala komisia.
Prečítajte si tiež:
Nemci už kontrolujú svoje hranice s Rakúskom
Juncker apeloval za rozdelenie migrantov po štátoch Únie Komisia v Bruseli tiež uviedla, že bude situáciu sledovať a cieľom bude návrat do normálnej situácie bez hraničných kontrol medzi členskými štátmi Schengenského priestoru.
"Dnešné rozhodnutie Nemecka zdôrazňuje nutnosť, aby sa členské štáty Únie dohodli na opatreniach, ktoré navrhla Európska komisia na zvládnutie utečeneckej krízy," napísala komisia vo vyhlásení.
Predseda EK Jean-Claude Juncker, ktorý sa krátko pred zverejnením rozhodnutia nemeckej vlády rozprával s kancelárkou Angelou Merkelovou, vytváral nátlak na neochotné východoeurópske vlády podporiť návrhy komisie. Nemecko ich podporuje a spočívajú v tom, že uchádzačov o azyl si medzi sebou rozdelia krajiny po celej Únii.
Juncker sa v nedeľu telefonicky rozprával tiež s maďarským, českým a slovenským premiérom a snažil sa prelomiť ich kolektívny odpor voči jeho plánu. V pondelok sa majú totiž v Bruseli stretnúť ministri vnútra Únie a budú diskutovať o Junckerovom návrhu na prerozdelenie utečencov.
Prečítajte si tiež:
Juncker telefonoval s Robertom Ficom
Nie spoločnému plánu, nie otvoreným hraniciam Spomínaní východoeurópski lídri nesúhlasia s povinnými kvótami a argumentujú, že ich krajiny nemôžu prijať veľké počty prisťahovalcov.
Únia, Nemecko a ďalší predstavitelia na týchto lídrov zvyknú vytvárať nátlak aj varovaniami, že ak sa nebude realizovať pevný spoločný plán týkajúci sa migrantov, môže to rozvrátiť schengenský systém otvorených hraníc - a práve ten si v bývalých komunistických krajinách obzvlášť cenia.
"Slobodný pohyb ľudí na základe Schengenskej dohody je jedinečným symbolom zjednotenia Európy," napísala komisia vo vyhlásení.
"Druhou stranou mince je však to, že je lepšia spoločná správa našich vonkajších hraníc a väčšia solidarita pri zvládaní utečeneckej krízy. Práve preto je pondelňajšie mimoriadne stretnutie ministrov vnútra Únie také dôležité. Teraz potrebujeme rýchly pokrok ohľadne návrhov komisie," dodal výkonný orgán Únie.
I just spoke w/ Chancellor Merkel. We agree: to keep borders open between EU-MS, we need more Europe & solidarity in managing #refugeecrisis
— Jean-Claude Juncker (@JunckerEU) September 13, 2015 Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu