Londýn 31. januára (TASR) - Spojené štáty americké s najväčšou pravdepodobnosťou začnú inváziu do Iraku do konca marca, pričom vojna by sa mala skončiť do konca júna. Vyplýva to z prieskumu medzi expertmi, ktorý dnes zverejnila agentúra Reuters.
Agentúra sa na názor spýtala vo štvrtok dve desiatky vojenských expertov a blízkovýchodných odborníkov. Podľa nich má Washington dobré vyhliadky na to, že sa mu podarí presadiť prijatie novej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá inváziu výslovne schváli - a to aj napriek výhradám Francúzska, Nemecka, Ruska a Číny.
Dve tretiny expertov vyjadrili názor, že Irak - napriek viac ako dekáde požiadaviek OSN na odzbrojenie - pravdepodobne stále vlastní výrazné zásoby chemických a biologických zbraní.
Podľa opýtaných existuje len malá pravdepodobnosť, že iracký prezident Saddám Husajn sa vzdá úradu pokojnou cestou, alebo že by mohol byť zvrhnutý alebo zavraždený bez invázie USA.
"Kôň je už von zo stajne. K invázii dôjde a ak majú USA pocit, že môžu, určite sa budú snažiť o (druhú) rezolúciu, ktorá im dá väčšiu kredibilitu na domácej scéne," vyhlásila Sarah Emersonová z Energy Security Analysis so sídlom v Bostone. "Ak nemajú dojem, že to (druhú rezolúciu) môžu dostať, nebudú žiadať... Koalícia bude väčšia, ako naznačujú verejné vyhlásenia. Ak k náporu dôjde, krajiny sa z oportunistických dôvodov pridajú, lebo chcú byť súčasťou mieru," dodala.
S výnimkou jedného, všetci experti vyhlásili, že USA s podporou britských vojakov inváziu uskutočnia do konca marca. Rozchádzali sa však v názore, ako skoro budú jednotky plne pripravené na spustenie náletov, po ktorých bude - pravdepodobne v priebehu dní - nasledovať pozemný prienik.
Desať expertov je presvedčených, že dislokácia, prípravy a aklimatizácia zaberú aj značnú časť marca, deväť si myslí, že na boj budú pripravení koncom februára.
Väčšina odhaduje, že konflikt bude trvať do troch mesiacov, jeden si myslí, že bude dlhší a podľa ôsmich boje skončia v priebehu jedného mesiaca.
Odhady o dĺžke následného pobytu amerických vojakov v Iraku sa pohybovali v širokom rozpätí - od šiestich mesiacov po desať rokov.
KONSENZUS SA UPEVŇUJE
Mnohí z expertov v USA, Európe, na Blízkom východe a v Ázii si donedávna neboli istí, či USA budú naliehať na invázii. V decembrovom prieskume agentúry Reuters len tesná väčšina desiatich z 18 expertov vyhlásila, že vojna je pravdepodobná alebo veľmi pravdepodobná. Vo štvrtkovom prieskume 14 z nich vyjadrilo názor, že vojna je veľmi pravdepodobná, piati konflikt označili za pravdepodobný a podľa jedného sú šance 50:50.
Konsenzus sa prehĺbil po tom, čo USA vystupňovali svoju vojnovú rétoriku a zbrojní inšpektori OSN 27. januára predložili neočakávane kritickú správu, v ktorej poukázali na nedostatky v spolupráci Iraku.
"Správa bola, diplomaticky povedané, v mnohých ohľadoch dosť otvorená," vyhlásil Frank Umbach z Nemeckej rady pre zahraničné vzťahy.
Polovica expertov si myslí, že BR OSN podporí vojenskú akciu, osem považuje pravdepodobnosť tejto varianty za 50-percentnú.
Magnus Ranstorp zo škótskej Univerzity sv. Andreja uviedol, že Washington sa pokúsi získať na svoju stranu verejnú mienku tým, že na budúci týždeň predloží, ako tvrdí, nové dôkazy o vzťahoch medzi irackými predstaviteľmi a sieťou al-Káida, ktorej je pripisovaná zodpovednosť za útoky z 11. septembra 2001.
Niektorí experti vyjadrili presvedčenie, že osobitne Francúzsko nakoniec inváziu schváli a dokonca jej poskytne určitú vojenskú podporu.
V súvislosti s americkým cieľom zvrhnúť Saddáma Husajna experti nevidia takmer žiadnu alternatívu k invázii. Nik z nich si nemyslí, že Saddám Husajn odstúpi pokojne. Traja vyhlásili, že iracká armáda ho môže zvrhnúť - dvaja z nich však dodali, že sa tak môže stať len po spustení amerických útokov.
Časť expertov vyjadrila obavy, že vojenské víťazstvo nestlmí narastajúci cynizmus o úlohe OSN v mnohých ázijských a moslimských krajinách. "Toto nie je považované za voľbu medzi Bushom a Saddámom, ale medzi Bushom a systémom OSN a medzinárodným právom," uviedol Ingolf Kiesow zo švédskej Agentúry pre branný výskum. "Trochu ma to desí. Nejde o to, že pax Americana bude akceptovaný, vôbec nie," dodal.
1 ari žab