Praha 31. januára (TASR) - Český premiér Vladimír Špidla (ČSSD) na rozdiel od prezidenta Václava Havla nepripojil svoj podpis pod otvorený list, ktorý podporuje postoj USA voči Iraku. Prezident si za svoj postoj vyslúžil napríklad kritiku zo strany českých komunistov.
Ohľadne postoja Prahy k irackej kríze je podľa premiéra Špidlu rozhodujúce uznesenie parlamentu a je "nadbytočné niečo ďalšie dodávať". "Uznesenie parlamentu k zapojeniu do prípadnej vojenskej akcie je pre českú pozíciu postačujúce," dodal premiér, ktorý odmietol možnosť k dokumentu sa pripojiť.
Zdržanlivo sa k otvorenému listu stavia aj šéf českej diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a Havel podľa neho list podpísal v rámci svojej právomoci prezidenta republiky. "Čo bolo potrebné povedať, bolo povedané," uviedol dnes Svoboda ohľadne postoja ČR k Irak. Ak by sa k listu vláda prihlásila, vyžadovalo by to podľa neho diskusiu vo vláde a v oboch komorách parlamentu. "Rozhodnutie prezidenta ČR Václava Havla pripojiť sa k zmienenému článku je výrazom jeho osobného postoja," uvádza sa v oficiálnom stanovisku rezortu zahraničia.
Hovorca českého prezidenta Ladislav Špaček zdôraznil, že Havlov postoj je v súlade s dlhodobými pozíciami ČR. Kritikou však nešetrili českí komunisti. Podpredseda KSČM Miloslav Ransdorf dokonca označil Havla za "papagája Bieleho domu". "Vôbec to nevybočuje z jeho politického štýlu," povedal internetovému serveru idnes.
Text, ktorý podporuje postoj USA voči Iraku, spolu s českým prezidentom podpísali premiéri Španielska, Portugalska, Talianska, Veľkej Británie, Maďarska, Poľska a Dánska. K dokumentu sa pripojil aj slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. V dokumente sa konštatuje, že iracký režim so svojimi zbraňami hromadného ničenia predstavuje jasnú hrozbu svetovej bezpečnosti a preto treba proti Bagdadu postupovať jednotne a žiadať jeho odzbrojenie.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) žab