LONDÝN. Novým predsedom britských opozičných labouristov sa stal predstaviteľ krajne ľavicového krídla Jeremy Corbyn, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na sobotňajšie výsledky hlasovania zverejnené predstaviteľmi strany.
Predchádzajúci líder Labouristickej strany Ed Miliband podal demisiu po prehre v májových parlamentných voľbách.
Corbyn bol ešte donedávna považovaný za outsidera strany. V uplynulých mesiacoch sa však stal jasným favoritom a s prehľadom zvíťazil nad ďalšími troma kandidátmi hneď v prvom kole hlasovania.
Skúsený 66-ročný politický veterán je ostrým kritikom úsporných opatrení vlády a členstva Spojeného kráľovstva v Severoatlantickej aliancii.
Reuters upozorňuje, že jeho víťazstvo môže ešte viac prispieť k názorovému štiepeniu uprostred strany poznačenej ťažkou volebnou porážkou. Corbyn tiež znamená jednoznačné odmietnutie centristických politík predchádzajúceho vedenia strany a jej ostré nasmerovanie na ľavo.
Cor, blimey: Jeremy Corbyn, perhaps Britain's most left-wing MP, is leader of the opposition http://t.co/oWYuGYIfDu pic.twitter.com/k08g4HYuwR
— The Economist (@TheEconomist) September 12, 2015 Zverejnenie výsledkov hlasovania členov strany sprevádzal na londýnskom zasadnutí potlesk a ovácie. Corbyn si zabezpečil takmer 60 percent voličských hlasov, pričom jeho najvážnejší rival presvedčil iba necelých 19 percent z 422 664 hlasujúcich.
Pred Corbynom a jeho socialistickými ideami verejnosť otvorene varovalo viacero dlhoročných členov strany vrátane bývalých labouristických premiérov Tonyho Blaira a Gordona Browna.
Obaja sa pridali k verejným výzvam smerom k voličom za jeho odmietnutie. Blair dokonca vyhlásil, že pod Corbynovým vedením by Labouristickej strane hrozilo "zničenie".
Corbyn zaujal predovšetkým nových nadšených prevažne mladých členov strany, z ktorých mnoho je nespokojných s britskou politikou.