BERLÍN. Medzinárodná organizácia pre migráciu v piatok uviedla, že od začiatku roka sa preplavilo cez Stredozemné more do Európy už rekordných 432.761 utečencov a migrantov, čo je viac ako dvojnásobok celkového počtu za minulý rok.
Informovala o tom agentúra Reuters.
Organizácia, ktorá sídli v Ženeve, zverejnila najnovšie údaje.
Vyplýva z nich, že odhadom 309.356 ľudí dorazilo po mori do tohto týždňa do Grécka, ďalších 121.139 do Talianska, 2166 do Španielska a 100 na Maltu.
Je to rekordný počet v porovnaní so 197.941 ľuďmi, ktorí dorazili po mori do týchto štyroch európskych krajín za celý rok 2014, povedal hovorca IOM Daniel Szabo.
Breaking: 175,000 migrants from Syria have reached Greece in 2015, double previous estimate. #MissingMigrants pic.twitter.com/TR3d4ZlUAD
— IOM (@IOM_news) 11. Září 2015 Nemecko uviedlo do pohotovosti vojakov Nemecko tento víkend očakáva príchod asi 40-tisíc utečencov, uviedlo preto do pohotovosti štyritisíc vojakov, ktorí majú pomáhať s doteraz nevídaným prílevom utečencov. Magazínu Der Spiegel to povedala ministerka obrany Ursula von der Leyenová.
"Iba pre tento víkend sme uviedli do pohotovosti 4000 vojakov," citovala ju agentúra Reuters. Dodala, že vojaci by mali byť schopní "zaskočiť v prípade núdze".
Nemecké mestá sa boria s rekordným prílevom utečencov. Od začiatku septembra dorazilo na železničnú stanicu v Mníchove viac utečencov ako za celý rok 2014.
Fínsko prijme utečencov, povinné kvóty odmieta Fínska vláda zvažuje zníženie podpory na sociálnu integráciu.
Fínska vláda doznámila, že prijme na svoje územie príslušný počet utečencov z celkového počtu 120-tisíc nových žiadateľov, čo navrhuje Európska komisia - do Bruselu však odkázala, že je proti stanovovaniu povinného systému národných kvót. Informovala o tom agentúra Reuters.
Utečenecká kríza sa však stala vážnou politickou a finančnou výzvou pre novú vládnucu stredopravú koalíciu vo Fínsku. Vládny kabinet zápasí s problémom vysokej nezamestnanosti a ekonomika štátu je poznamenaná nekončiacou sa recesiou.
Šéf fínskej diplomacie Timo Soini z euroskeptickej strany Fíni, ktorá sa zasadzuje za sprísnenie imigračných pravidiel, dnes do Bruselu odkázal, že jeho krajina môže prijať stanovený počet utečencov. Malo by to však byť na dobrovoľnej báze, a nie systémom povinných kvót.
Fínsko odhaduje, že do konca tohto roka by počet žiadateľov o azyl na jeho území mohol stúpnuť na 30-tisíc osôb. To je takmer desaťnásobný prírastok voči vlaňajšku, keď azyl vo Fínsku žiadalo len 3600 utečencov.
Fínska vláda naznačila, že uvažuje o znížení finančnej pomoci poskytovanej žiadateľom o azyl, ktorá je teraz 316 eur mesačne na dospelú osobu okrem jedla. Vláda okrem toho zvažuje aj zníženie podpory na sociálnu integráciu.
Mexiko zvažuje prijatie sýrskych utečencov Pomoc utečencom ponúkli aj niektoré latinskoamerické krajiny.
Mexická vláda vo štvrtok oznámila, že sa zaoberá možnosťou prijať migrantov zo Sýrie.
Mexická ministerka zahraničných vecí Claudia Ruiz Massieuová uviedla, že rozhovory o tejto veci sú ešte len v ranej fáze a nespresnila, koľko utečencov by bolo Mexiko ochotné prijať.
Severný sused Mexika - Spojené štáty - uvažujú o prijatí 10-tisíc Sýrčanov. Pomoc utečencom ponúkli aj niektoré latinskoamerické krajiny.
Venezuela prisľúbila prijatie 20-tisíc utečencov. Uruguajský prezident Tabaré Vázquez vyhlásil, že jeho vláda chce tiež pomôcť utečencom, ktorí do krajiny prišli, avšak najmä v tom, aby sa premiestnili inam.
tasr
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu