NICKELSDORF. Z bezpečnostných dôvodov súvisiacich s pokračujúcim prílevom utečencov z Maďarska do Rakúska bol dnes ráno okolo 07.00 pre dopravu dočasne uzatvorený hraničný priechod Nickelsdorf v oboch smeroch. O dve hodiny neskôr ho však smerom do Maďarska opäť otvorili, informovala agentúra APA.
Polícia vyzvala vodičov, aby dávali pozor na osoby kráčajúce po vozovke. Z tohto dôvodu bola rýchlosť na ceste vedúcej k priechodu obmedzená na 60 km/h.
Čakajú ďalších
Medzi polnocou a 06.00 prišlo do Nickelsdorfu 3670 utečencov, informovalo policajné riaditeľstvo v spolkovej krajine Burgenland. Rakúske ministerstvo vnútra očakáva v priebehu dňa príchod tisícov ďalších utečencov.
Dobrovoľníci z Červeného kríža sa v noci nadnes museli postarať o zvýšený počet ľudí, ktorí počas čakania na autobusy skolabovali. "Čakáme ďalšie tisíce (utečencov). Prognóza je 5000-7000," citovala APA hovorcu Červeného kríža Tobiasa Mindlera.
Rakúske štátne železnice ÖBB vo štvrtok z dôvodu veľkej preťaženosti súvisiacej s návalom utečencov dočasne pozastavili premávku vlakov medzi Rakúskom a Maďarskom cez Hegyeshalom a nevypravujú ani mimoriadne vlaky s utečencami do Nemecka. Až do odvolania je v Rakúsku taktiež pozastavený predaj cestovných lístkov do maďarských staníc.
Prišli do Macedónska
Okolo 7600 migrantov, mnohí zo Sýrie zmietanej občianskou vojnou, prekročili od stredy 18.00 SELČ do štvrtka šiestej hodiny rannej hranice z Grécka do Macedónska. Oznámil to v piatok Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
"Od našich gréckych kolegov máme informácie, že (ďalšie) autobusy sú na ceste, takže budú prichádzať a naďalej aj prichádzajú," povedala agentúre Reuters Alexandra Krauseová z UNHCR.
Macedónsko je pre migrantov tranzitnou krajinou na ich ceste cez Srbsko a Maďarsko ďalej na západ. Sýrski utečenci prichádzajú do Macedónska cez Turecko alebo grécke ostrovy v Egejskom mori.
Osem miliónov ľudí
Ak sa nepodarí ukončiť konflikt v Sýrii, môžu sa na cestu do Európy vydať ďalšie milióny utečencov. Uviedol to dnes regionálny predstaviteľ Detského fondu OSN (UNICEF), ktorého citovala agentúra Reuters.
"Zo Sýrie by mohli odísť ďalšie milióny a milióny utečencov, ktorí môžu napokon zamieriť do Európskej únie a do ďalších oblastí," povedal regionálny riaditeľ UNICEF pre Blízky východ a severnú Afriku Peter Salama.
V tejto súvislosti upozornil, že v Sýrii stále žije takmer osem miliónov obyvateľov, ktorí museli v dôsledku vojenského konfliktu opustiť svoje domovy.
Od začiatku konfliktu v Sýrii v roku 2011 muselo svoje domovy opustiť už vyše 11,5 milióna ľudí. Takmer štyri milióny Sýrčanov ušli do susedných krajín, z toho polovica do Turecka.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu