Viac ako polovica odmieta vojenskú intervenciu v Iraku aj v prípade súhlasu Bezpečnostnej rady OSN. Európania jednoducho vojnu v Iraku nechcú, konštatuje dnešné vydanie rakúskeho konzervatívneho denníka Die Presse.
Súčasná Európa však poskytuje aj iný obraz, obraz nesvornosti. Iracká kríza starý kontinent rozdelila, píše denník.
Na jednej strane stojí Veľká Británia, Španielsko, Taliansko, Dánsko, Portugalsko ako i budúci členovia EÚ Poľsko, Maďarsko a Česko. Tieto krajiny už dávnejšie deklarovali, že Washington môže rátať s ich podporou aj v otáznych dobrodružstvách, bez predloženia príslušných dôkazov.
Na druhej strane sa ocitli krajiny, ktoré si dovolia mať v chúlostivých otázkach iný názor ako Američania. Tieto krajiny označil americký minister obrany Donald Rumsfeld pohotovo znevažujúcou nálepkou "stará Európa". Pritom práve táto časť Európy je aj napriek všetkým populistickým motívom hovorcom novej, sebavedomejšej Európy, ktorá už nebude len mlčky brať na vedomie všetko, čo príde zo zámoria. S antiamerikanizmom - a to platí aj v prípade Iraku - má však tento postoj spoločné len veľmi málo, skôr ho možno označiť za prejav emancipácie, píše Die Presse.
Nemecko a Francúzsko, ktoré si vo svojom odmietaní vojenského zásahu USA v Iraku počínajú z diplomatického hľadiska dosť nešikovne, sa pomaly ale isto zbavujú hanlivej nálepky "verných priateľov Ameriky". A majú pravdu. Súčasnú už aj tak napätú situáciu netreba vyostrovať ešte viac, uzatvára rakúsky denník.
jč ed