SME

Kampane vyzývajú arabské vlády, aby prijali sýrskych utečencov

Saudská Arábia prestala vydávať pracovné povolenia Sýrčanom už na začiatku vojny v Sýrii.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR/AP)

PARÍŽ. Zatiaľ čo európske krajiny čelia náporu utečencov zo Sýrie, ľudia z oblasti Perzského zálivu sa na sociálnych sieťach mobilizujú, aby donútili svoje štáty otvoriť Sýrčanom hranice.

Konštatovala to vo svojej reportáži televízia BFMTV. Internetová kampaň úzko súvisí s debatou, ktorá sa rozprúdila v Európe súvislosti s nebývalým prílevom migrantov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sýrčanom treba pomôcť v mene islamu

Jednu z kampaní na internete spustilo mládežnícke hnutie, ktoré tvrdí, že prijatie utečencov zo Sýrie je povinnosťou krajín Perzského zálivu, uviedla televízia BFMTV.

SkryťVypnúť reklamu

Táto iniciatíva sa zrodila v dôsledku tragédie, keď sa koncom augusta v nákladnom aute odstavenom na diaľničnom odpočívadle v Rakúsku našlo 71 tiel ilegálnych migrantov pochádzajúcich väčšinou zo Sýrie, ktorí sa uzavretom priestore bez prístupu kyslíka zrejme udusili.

Ďalšie výzvy sa objavili po zverejnení fotografie trojročného utopeného utečenca zo Sýrie, ktorého telíčko na pláž v Turecku vyplavilo more.

Iniciátori internetových kampaní tvrdia, že prijatie Sýrčanov štátmi Perzského zálivu - ktoré sú arabské a moslimské - je "legitímnejšie" ako v prípade Európy. Pripomínajú, že pohostinnosť je hodnotou, ktorá je práve v Oriente vysoko vyzdvihovaná. Vyhlasujú, že Sýrčanom treba pomôcť v prvom rade v mene islamu.

Finančná pomoc nestačí

Moslimská solidarita sa na arabských weboch pripomína často najmä v súvislosti so Saudskou Arábiou, ktorá v 70. rokoch 20. storočia prijala islamistických politických utečencov. BFMTV však pripomenula správu ľudskoprávnej organizácie Amnesty International, z ktorej vyplýva, že žiadna z monarchií Perzského zálivu - so Saudskou Arábiou na čele - doteraz neponúkla prijatie utečencov zo Sýrie.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa komentára v americkom magazíne Quartz by sa tieto krajiny mali hanbiť. Autor článku, Bobby Ghosh, upozorňuje, že finančná pomoc pre humanitárne akcie nestačí.

Logickejšie by podľa neho bolo, keby Saudská Arábia Sýrčanov prijala, o to viac, že dokáže zvládnuť nával veľkého počtu ľudí, čo dokazuje každoročne počas púte do Mekky.

Odmietavý postoj tejto krajiny k prijímaniu sýrskych utečencov je o to nepochopiteľnejší, že Saudská Arábia podporuje v Sýrii protivládnych povstalcov. Autor článku si kladie otázku, či postoj monarchie nesúvisí skôr s obvyklou praxou v Perzskom zálive, že každý pracujúci cudzinec musí mať akéhosi ručiteľa spomedzi miestnych obyvateľov.

Politický rozmer

Stéphane Lacroix, učiteľ z Inštitútu politických štúdií v Paríži (IPEP), pochybuje, že by príčinou odmietania sýrskych utečencov bol tento dôvod. Spresnil, že Saudská Arábia prestala vydávať pracovné povolenia Sýrčanom už na začiatku vojny v Sýrii - v roku 2011.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho má postoj Saudskej Arábie výrazný politický a spoločenský rozmer: ako sunnitské kráľovstvo musí logicky podporovať (prevažne sunnitských) povstalcov, ale súčasne sa chce vyhnúť spolitizovaniu saudskoarabskej spoločnosti.

Vedenie monarchie sa totiž obáva, že prijatím Sýrčanov by na svoje územie importovalo aj rétoriku zmien, ktorým sa bráni, tvrdí Lacroix. Túto tézu podľa Lacroixa dokazuje aj to, že Saudská Arábia začala sunnitských povstalcov podporovať hneď od začiatku krízy, teda ešte pred prvými hromadnými odchodmi migrantov a pred vstupom džihádistov do konfliktu.

Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Internet
Odoberať tému

Hliadka v Kábule

Taliban zdôvodňuje prerušenie spojenia udržiavaním "cnosti".


TASR 2
Ilustračné foto

Úrady začali obmedzovať pripojenie v niektorých provinciách už skôr aby zabránili „nečestnému správaniu“.


TASR 2
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Cédečka sa predávali ako teplé rožky. Prežili, lebo predvídajú, čo ľudia budú chcieť
  2. Od Araratu po Karibik. Tieto zájazdy prebudia chuť objavovať
  3. Projekt, ktorý mení životy tisícke slovenských pacientov
  4. Odchod detí je veľký zlom, sloboda je často len ilúzia
  5. Úspech firemnej elektromobility: eFleet Day 2025 Truck&Bus&Van
  6. Andrej Viceník, VÚB: Samosprávy potrebujú partnera, nielen banku
  7. Keď sa z brigády stane kariéra
  8. Pacienti s akútnou myeloidnou leukémiou čakajú na moderné lieky
  1. Projekt, ktorý mení životy tisícke slovenských pacientov
  2. Od Araratu po Karibik. Tieto zájazdy prebudia chuť objavovať
  3. Cédečka sa predávali ako teplé rožky. Prežili, lebo predvídajú.
  4. Po oslavách storočnice sa košický maratón pozerá do budúcnosti
  5. TIPOS pokračuje v spolupráci s Bratislavou
  6. IMPERIAL Gold… viac ako zlato...
  7. Odchod detí je veľký zlom, sloboda je často len ilúzia
  8. Úspech firemnej elektromobility: eFleet Day 2025 Truck&Bus&Van
  1. Projekt, ktorý mení životy tisícke slovenských pacientov 12 796
  2. Odchod detí je veľký zlom, sloboda je často len ilúzia 11 430
  3. Keď sa z brigády stane kariéra 5 975
  4. Cédečka sa predávali ako teplé rožky. Prežili, lebo predvídajú. 3 128
  5. Od Araratu po Karibik. Tieto zájazdy prebudia chuť objavovať 3 107
  6. Pacienti s akútnou myeloidnou leukémiou čakajú na moderné lieky 2 819
  7. Firma z Nitry robí miliónové projekty pre Teslu či TikTok 2 222
  8. Fanúšikov dostanú na zápas 5 minút pred výkopom 1 438
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nikol Macháčková počas akútnej fázy TSW (vpravo) a o niekoľko mesiacov neskôr (vľavo).

Išlo o abstinenčné príznaky po vysadení kortikosteroidov.


2
Tomio Okamura počas predvolebnej kampane.

SPD bude mať menej poslancov ako doteraz.


ČTK a 1 ďalší 23
Hnutie ANO vyhralo voľby, Andrej Babiš bude skladať budúcu českú vládu.

Babiš chce vládnuť sám. Potrebuje však viac hlasov.


80
Vanda Rozenbergová, spisovateľka a výtvarníčka

Lži, ktoré konzumujeme každý deň tak prirodzene ako kus chleba, sú priame.


1
SkryťZatvoriť reklamu