LONDÝN, MODRA. Joni Clarková, Britka, ktorá konvertovala na islam, sa z londýnskej časti Penge musela presťahovať pre jediný dôvod - násilie. S tým sa totiž stretávala denne a vyvolávala ho jej moslimská viera. Ako žena, ktorá dodržiava pravidlá islamu a chodí zahalená, ju totiž skrývať nemohla.
Žien, ktoré tak ako Joni, musia každodenne čeliť podobným incidentom, v Londýne pribúda. Podľa Metropolitnej polície ich v meste ich počet v porovnaní s údajmi z minulého roku narástol o tri štvrtiny.
Nosia závoj a sú slabšie
V časovom úseku od júla 2014 do júla tohto roku, došlo v Londýne k 814 islamofobickým útokom. Rok predtým ich polícia zaregistrovala 478. Čísla teda o náraste útokov založených na náboženskej neznášanlivosti namierenej proti moslimom, hovoria jednoznačne.
Počet útokov sa však líši aj podľa jednotlivých častí mesta. Napríklad v Mertone, štvrte na juhovýchode Londýna, sa navýšil až o 263 percent. Najväčší počet incidentov však za posledný rok zažili moslimovia zo štvrte Westminster, teda v historickom centre Londýna.
Obeťami 60 percent všetkých islamofobických útokov v Londýne sú ženy.