PCHJONGJANG, BRATISLAVA. Spomedzi diktátorov, ktorí vládli Severnej Kórei, bude vládnutie toho terajšieho najkratšie. Diktatúra Kim Čong-una je nestabilná, utečencov z krajiny pribúda, popráv, ktoré nariaďuje, sa boja jeho vlastní ľudia. Vládca skončí do desiatich rokov.
To všetko si myslí jeden z tých, čo Severnú Kóreu opustili. Bol pritom jednom z vysokopostavených pracovníkov v Pchongjangu.
Falošný obraz, pravá stránka
Stále sa bojí, že by ho severokórejský režim mohol dolapiť, aj keď sa už na území krajiny nenachádza. S redaktorkou CNN sa preto rozprával pod podmienkou, že neprezradí jeho meno, ani detaily úteku z krajiny.
Aj keď sa o svoj život stále bojí, rozhovor poskytol, aby správu o tom, ako Severná Kórea v súčasnosti vyzerá vedel aj Západ.
Od smrti otca terajšieho severokórejského vládcu, a teda začiatku vlády Kim Čong-una, uplynú v decembri štyri roky. Spočiatku sa mladý vládca choval inak, ako možno vidieť dnes. Často vystupoval v štátnej televízii, rozdával darčeky. Ľudia verili, že Severnú Kóreu čakajú zmeny a ich každodenné životy sa zlepšia.
“Falošný obraz,” hovorí teraz pre CNN utečenec.
Zmena prišla v decembri 2013, kedy Pchjongjang ohlásil vykázanie druhého najmocnejšieho muža Severnej Kórey z vládnucej strany, ktorý bol manželom jeho tety.
Čang Song-tchäk sa údajne dopustil marenia ekonomických záležitostí krajiny a vystupoval proti strane. Obvinenia prekvapili - nielen preto, že šlo o pravú ruku Kim Čong-una, ale aj preto, že bol vládcov strýko.