Čo v článku nájdete
- Migrantov z hraníc do Rakúska vozia mimoriadne vlaky
- Prílev utečencov naďalej pokračuje
- Utečenci pri Zsámbéku neverili polícii
- Tranzitná zóna v podchode Východnej stanice v Budapešti je opäť plná
- V Budapešti pristavili 60 autobusov
BUDAPEŠŤ. Radikálni futbaloví fanúšikovia zaútočili v noci nadnes na migrantov utáborených v parku pri Východnej železničnej stanici (Keleti pu.) v Budapešti, napísala agentúra DPA s odvolaním sa na maďarské médiá.
Pri potýčkach utrpeli zranenia viacerí migranti. Dvoch zranených odviezli záchranári do nemocnice.
Incident sa stal po kvalifikačnom medzištátnom zápase medzi domácou reprezentáciou a výberom Rumunska, po ktorom desiatky futbalových ultras demolovali ulice hlavného mesta. Výtržnosti si vyžiadali 30 zranených vrátane policajtov. Úrady zatkli 42 pravicových radikálov, informovala maďarská agentúra MTI.
Prečítajte si tiež:
Autobusy odvážajú migrantov na maďarsko-rakúske hranice
Od hraníc vlakom
Časť migrantov sa však v piatok rozhodla z Budapešti odísť. Od hraníc Rakúska smerom do Viedne či Salzburgu ich odvážaujú mimoriadne vlaky. Novinárom to v sobotu skoro ráno povedal zástupca policajného riaditeľa spolkovej krajiny Burgenland Werner Faschinger.
Polícia v rakúskej spolkovej krajine Burgenland podľa svojho hovorcu Helmuta Marbana očakáva, že z Maďarska dnes prejde cez hraničný priechod v Nickelsdorfe do 10.000 migrantov. Doteraz ich je okolo 4000.
Z Nickelsdorfu už odišli do Viedne, resp. Salzburgu dva mimoriadne vlaky s vyše 400 ľuďmi. Medzi hranicami a Viedňou začali v polhodinových intervaloch premávať mimoriadne vlaky, uviedla agentúra Reuters.
Prvý z vlakov skončil podľa hovorkyne rakúskych železníc (ÖBB) Sonji Hornerovej svoju cestu v Salzburgu (očakávaný príchod bol 10.30 ), kde migrantom poskytnú základnú starostlivosť. Väčšina z nich však už v Maďarsku oznámila, že chce pokračovať ďalej do Nemecka.
Situácia je pokojná
Okolo 400-500 ľudí našlo v Nickelsdorfe dočasné ubytovanie v hale využívanej počas hudobného festivalu Nova Rock. Približne rovnaký počet migrantov prevezú do Parndorfu. Ďalších "možno 1000 ľudí" čaká na parkovisku pre kamióny, uviedol Doskozil.
Prílev migrantov v autobusoch však naďalej pokračuje aj po svitaní. Polícia podľa neho očakáva príchod 17-18 dvojposchodových autobusov, ktoré migrantov odvezú do Viedne, resp. do Nemecka. Situácia je pokojná, nervozita stúpne len v okamihu, keď prídu autobusy.
Doskozil kritizoval nulovú spoluprácu z maďarskej strany. Kvôli prílevu migrantov musela byť uzatvorená aj diaľnica A4 v smere z Maďarska, keďže sa po nej z Hegyeshalomu presúvajú migranti.
Čakajú 1500 ľudí
Podľa rakúskej stanice ORF prvý autobus dorazil k hraniciam krátko po 3.00, pričom tamojšia polícia sa pripravuje na príchod až 3000 ľudí.
"Od úradov sme dostali správy, že môžeme očakávať od 800 do 1500 ľudí," povedal hovorca Červeného kríža v spolkovej krajine Burgenland Thomas Horvath, ktorého dnes citovala agentúra Reuters. "Pripravujeme pre nich postele, prístrešky, potraviny, nápoje, v prípade potreby bude k dispozícii tiež lekárska starostlivosť," dodal.
Podľa reportéra agentúry MTI migranti vystúpili z autobusu a pešo prešli cez hraničný priechod Hegyeshalom-Nickelsdorf do Rakúska, kde ich privítali s potleskom, uvítacími plagátmi a jedlom.
Autobus priviezol utečencov zo Zsámbéku, kde sa na diaľnici utáborilo 600-800 migrantov, ktorí sa v piatok vydali z hlavného mesta pešo na 160 kilometrov dlhý pochod po diaľnici M1 smerom ku rakúskym hraniciam.
Policajtom neverili
Utečenci pri Zsámbéku neverili polícii, že ich pristavené autobusy skutočne odvezú ku hraniciam a nie do záchytných táborov a preto vyslali iba jeden. Podmienkou bolo, že sa v ňom povezú aj novinári alebo aktivisti, napísala DPA.
Migranti trvali na tom, že začnú nastupovať do ďalších až potom, keď tento prvý skúšobný autobus skutočne dorazí na hraničný priechod.
Predstavitelia Rakúska a Nemecka sa vzhľadom na mimoriadnu situáciu v Maďarsku rozhodli pustiť týchto utečencov do svojich krajín.
Rakúska pobočka organizácie Amnesty International sa v tejto súvislosti poďakovala rakúskemu kancelárovi Wernerovi Faymannovi a ministerke vnútra Johane Miklovej-Leitnerovej za rýchle riešenie situácie otvorením hraníc.
Zároveň vyzvala maďarského premiéra Viktora Orbána, aby sa "okamžite skončilo život ohrozujúce a ponižujúce šikanovanie žiadateľov o azyl" a v Maďarsku boli vytvorené dôstojné podmienky pre vojnových utečencov.
Stanica je opäť plná
Tranzitná zóna v podchode Východnej stanice v Budapešti (Keleti pályaudvar), z ktorej v noci na sobotu odviezli autobusy stovky migrantov k rakúskym hraniciam, je opäť plná ľudí. Oznámila to televízna stanica M1 s tým, že migranti sa dožadujú ďalších autobusov, ktoré by ich prepravili do Rakúska.
Agentúra MTI informovala, že budapeštiansky magistrát zastavil výstavbu novej tranzitnej zóny v blízkosti Východnej stanice. Toto rozhodnutie bolo prijaté po tom, čo migranti opustili v noci takúto zónu zriadenú priamo na stanici. Magistrát oznámil, že mesto poskytlo na ich prepravu 60 autobusov.
Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács prišiel na hraničný priechod Hegyeshalom-Nickelsdorf, aby sa informoval o situácii migrantov smerujúcich do Rakúska.
Na tlačovej konferencii podľa agentúry APA vyhlásil, že Rakúsko má teraz príležitosť dokázať svoju solidaritu. Problém nelegálnej migrácie v Európe je možné vyriešiť iba spoločným úsilím, povedal ďalej. Podmienky na Východnej stanici sú podľa Kovácsa neznesiteľné, utečenci sú navyše stále agresívnejší a čoraz menej ochotní spolupracovať s úradmi.
Potrebujeme hotspots
Lídri Európskej únie sa zhodujú, že je potrebné vytvoriť tzv. hotspots. Uvádza sa to aj vo vládou schválenom postupe pre ďalší postup Slovenskej republiky v otázke riešenia migračnej krízy. Takisto o tom hovorí aj spoločné vyhlásenie lídrov krajín Visegradskej štvorky.
Vládou schválený materiál sa odvoláva na závery júnovej Európskej rady. Jedným z riešení migračnej krízy, ktorej Európa čelí, je odlíšiť osoby, ktoré jednoznačne potrebujú medzinárodnú ochranu od tzv. ekonomických migrantov. Preto by mali byť vytvorené zariadenia na identifikáciu, registráciu a odber odtlačkov prstov tzv. kritických vstupných miesť, čiže hotspots.
Podľa spoločnej deklarácie lídrov V4 by hotspots mali byť neoddeliteľnou súčasťou procesu registrácie, dokumentácie a návratu nelegálnych migrantov. „Hotspots musia byť najvyššou prioritou,“ píše sa v deklarácii.
Stovky ľudí pochodovali do Rakúska
Desiatky autobusov prevážajú migrantov k hraniciam s Rakúskom.
BRATISLAVA. Z Budapešti a Zsámbéku vyrazilo v noci nadnes prvých 11 autobusov, ktoré majú na základe piatkového nariadenia maďarskej vlády odviesť na Západ smerujúcich migrantov na maďarsko-rakúsky hraničný priechod, informovala agentúra DPA a dodala, že mnohí utečenci sa pri nastupovaní do autobusov báli odvozu do záchytných táborov.
Na Východnej železničnej stanici v Budapešti pristavili úrady podľa reportéra agentúry DPA celkovo 60 autobusov. Ďalšie dorazili ku výjazdu na diaľnici M1 pri meste Zsámbék asi 33 kilometrov západne od metropoly. Momentálne tam odpočíva 600-800 utečencov, ktorí sa v piatok vydali z hlavného mesta pešo na 160 kilometrov dlhý pochod po diaľnici M1 smerom ku rakúskym hraniciam.
Viacerí migranti boli pri nastupovaní o autobusov nedôverčiví a obávali sa toho, že ich namiesto ku rakúskym hraniciam zavezú do niektorého z maďarských záchytných táborov.
Z Východnej železničnej stanice v Budapešti vyrazilo podľa DPA prvých 10 autobusov.
O odjazde kolóny autobusov s utečencami z hlavnej vlakovej stanice v centre Budapešti informovala v noci nadnes tiež agentúra Reuters. Odchádzajúci migranti sa podľa svedkov usmievali na maďarských dobrovoľníkov, ktorí im tam v uplynulých dňoch nosili vodu a potraviny. Po tom, ako maďarské úrady v uplynulom týždni zastavili premávku všetkých vlakov do Rakúska a Nemecka, táborili pred hlavnou budapeštianskou stanicou stovky migrantov z Blízkeho východu a Afriky.
Zo stanovišťa utečencov na diaľnici M1 pri Zsámbéku vyrazil podľa maďarských médií zatiaľ iba jeden autobus. Migranti začnú nastupovať do ďalších až potom, keď tento prvý skutočne dorazí na maďarsko-rakúsky hraničný priechod v Hegyeshalome. Napísala to rakúska agentúra APA a dodala, že na mieste je k dispozícii 30 autobusov s kapacitou po 50 miest.
Maďarská vláda v piatok večer na krízovom zasadaní ústredného operatívneho štábu rozhodla vyslať 100 autobusov, aby migrantov z diaľnice M1 - spolu s dvoma tisíckami ďalších čakajúcich na vlaky do západnej Európy na Východnej železničnej stanici v Budapešti - odviezli na maďarsko-rakúsky hraničný priechod v Hegyeshalome.
Predstavitelia Rakúska a Nemecka sa vzhľadom na mimoriadnu situáciu v Maďarsku rozhodli pustiť týchto utečencov do svojich krajín. Oznámil to v noci nadnes rakúsky spolkový kancelár Werner Faymann po dohode s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Dané rozhodnutie bolo podľa úradu kancelára koordinované so súhlasom nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Rozhodnutie pustiť migrantov do Nemecka potvrdila pre DPA prostredníctvom svojho hovorcu aj tamojšia spolková vláda.
(sita)
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu